abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Kvantový počítač jako služba

    13. 5. 2016 | Redakce | Různé | 1810×

    Drony vs. balóny, elektronika z 2D fosforu, kdo vydělá na samořízených autech, chytrá města, kolapsy civilizací a kvantový počítač pro veřejnost.

    Společnost Nitemedia, vydavatel AbcLinuxu, spustila jako svůj nový projekt web ScienceMag.cz. Podobně jako v případě ITBiz.cz přinášíme pravidelný přehled nejzajímavějšího obsahu.

    Smart cities

    Co vlastně patří do konceptu chytrých měst? Především sběr dat ze senzorů, počínaje fyzickými detektory a konče zpracováváním kosmických snímků (predikce počasí, teplotní mapy měst, emisní mapy). Senzorem poskytujícím důležitá data se stávají i soukromé automobily či mobilní telefony nebo infrastruktura veřejného osvětlení.

    Lampy budou monitorovat dopravu

    Tuzemský projekt „Inteligentní infrastruktura pro moderní město“ umožní změnu svítidel veřejného osvětlení ve víceúčelová elektronická zařízení. Ta mají ušetřit elektřinu a navíc poslouží ke sběru dopravních dat. Podrobnosti.

    Drony vedle balonů

    Drony lze využívat i vedle velmi konzervativních technologií, jako jsou horkovzdušné balóny (známé asi 240 let). Pokud drony i balony vybavíme infračervenými kamerami, můžeme tímto způsobem měřit tepelné bilance budov i celých městských částí. Budovy s největšími tepelnými ztrátami jsou kandidáty na modernizaci.

    Elektronika z fosforenu

    Další z dnes tak populárních materiálů pro monoatomární vrstvy, který konkuruje známému grafenu, včetně předpokládaného využití při výrobě elektroniky nové generace, je 2D vrstva fosforu, fosforen. Jak se dnes fosfor zpracovává a jaké jsou novinky příslušné chemie?

    Konce civilizací fascinují

    Lidi neustále fascinují úvahy o kolapsech civilizací – zřejmě bez ohledu na to, jak je taková možnost reálná. Je docela dobře možné, že „biologické“ metafory, které se v této souvislosti používají, jsou ale zcela zavádějící. Civilizace není živý organismus, který se narodí, roste, stárne a umírá. Možná je pro fungování civilizací vhodnější používat jiné přístupy, třeba teorii složitých systémů a fázových přechodů: Zánik civilizací a teorie chaosu.

    Kvantové výpočty pro každého

    IBM zpřístupňuje zájemcům svůj kvantový počítač, k němuž půjde přistupovat pouze přes webové rozhraní. Schválení zájemci dostanou příležitost spustit zde své algoritmy. Konkrétní zařízení obsahuje pětiqubitový procesor.

    Poznámky: Na toto téma plánujeme přinést i podrobnější materiál. Nejde pětiqubitový procesor ještě dostatečně dobře emulovat na klasickém počítači, je k tomu potřeba mít přístup k fyzickému systému?

    Kdo vydělá na samořízených autech?

    Samořízená auta se na silnicích údajně mohou objevit do pěti let. Nejčastěji se v této souvislosti zmiňuje Google, nicméně v poslední době zde aktivitu vyvíjejí i klasické automobilky. Vzniklo také několik aliancí automobilek a technologických firem. Kdo bude z celého trendu nakonec nejvíc profitovat?

    Nové exoplanety v obyvatelné zóně

    Za dosud nejvýznamnější letošní objev v oblasti exoplanet se považuje nalezení tří planet v obyvatelné zóně v systému TRAPPIST-1. I když ve skutečnosti o těchto exoplanetách zase tolik nevíme a představovat si je s oceány tekoucí vody, to je spíš přání. Odhady teploty na povrchu exoplanet, to je zatím alchymie…

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    16.5.2016 09:25 bronie
    Rozbalit Rozbalit vše Webové nešvary
    Maji tam flash a EU baner o cookies přes třetinu obrazovky. Asi zůstanu dál u scienceworld.cz. :-)
    pavlix avatar 16.5.2016 11:37 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Kvantový počítač jako služba
    A co louskání kryptografie?
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.