abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 44
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 864 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Proč ani nový Aibo nevypadá jako pes

    19. 1. 2018 | Redakce | Různé | 1869×

    Kovové nanopěny, led na Marsu, voda jako elektrolyt baterií, grafenové květy, 3D tisk ve stavebnictví. Skrývá Cheopsova pyramida železný trůn? Tesla Roadster přišla o titul nejrychlejšího elektromobilu. Co jsou to dnové ledy.

    Jak na kovové pěny

    Nanopěna z palladia by se mohla využít k ukládání vodíku i všude tam, kde se hodí nasadit materiály s velmi nízkou hustotou. Novinkou je také výrazné zjednodušení výroby těchto materiálů.

    Co Aibovi chybí do psa?

    Starého psa naučili novým kouskům – a co dál? Překvapilo mě, že sympatický robotický psík si na tak dlouho dobu vzal volno a Sony představila další verzi až po tak dlouhé době. Když toho tolik umí, proč se ale tvůrci nepokusili dodat i trochu psovitější vzhled? Je těžší napodobit tělo než duši? Aibové jako avatary našich zemřelých zvířecích miláčků? (glosa na témě robotických psů a příbuzných technologií)

    Ledovce těsně pod povrchem Marsu

    Na základě dat ze sondy NASA Mars Reconnaissance Orbiter vědci popsali 8 lokalit, kde díky erozi prudkých svahů vystupují až prakticky k povrchu planety velká ložiska ledu. Tyto zdroje vody by mohly být dobře využitelné pro další průzkumné mise, ať už robotické nebo s lidskou posádkou.

    Li-Ion baterie s vodou v elektrolytu

    Díky nové technologii by baterii nemělo hrozit vznícení ani výbuch, jako je tomu při dnes nejčastějším použití organických látek v roli elektrolytu. Voda jako elektrolyt se dosud využívala v bateriích typu nikl-kov hydrid, ty ale mají nízký výkon.

    Grafenové květy

    Na Johns Hopkins University a MIT přišli s technikou, kdy se grafenové listy samy složí do 3D tvarů a přitom si zachovají své unikátní vlastnosti 2D materiálu. Výzkumníci vyšli z normálních 2D listů o rozměrech v řádu desítek nanometrů a ty se pak do požadovaného tvaru („květu“) skládají samy pouze účinkem tepla. Definice 3D struktur se má řídit mj. tím, jaké další látky se ke grafenu připojí.

    Prostorové materiály pro 3D tisk

    Vypadají jako pórovité membrány z hodiny přírodopisu. Chytré stavební struktury, jejichž statické, dynamické a izolační vlastnosti lze na míru přizpůsobit, mohou mít lepší vlastnosti než klasické stavební výplně. Zhruba kilový válec z kukuřičného škrobu v testech odolal zatížení pěti tun, teprve pak se zdeformoval.

    Krátce

    Co se skrývá v Cheopsově pyramidě. Snad prostor s velkou slávou loni detekovaný pomocí mionů ukrývá železný trůn pro mrtvého faraona?

    Astrofoto: Altair a měsíční halo. Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2017 obdržel snímek „Měsíční Vršatec“.

    Namísto protézy vyřeže chirurg chlopeň z osrdečníku. Ve FN Motol byla poprvé v ČR provedená nová metoda rekonstrukce srdečních chlopní.

    České vodní nádrže se oteplují hlavně zjara. Chemické složení vody obou nádrží úzce odráží to, co se děje v krajině, zejména v hospodaření na polích.

    Nejrychlejší elektromobil už není Tesla Roadster. Za silným výkonem modelu Miss R stojí patentovaný systém chlazení baterií a speciální kapalina Novec.

    Podivné chování hvězdy prozradilo černou díru. První černá díra, která byla objevena v kulové hvězdokupě přímým pozorováním jejího gravitačního působení.

    Ledové zácpy, dřenice a dnové ledy. Dnové (hlubinné) ledy jsou téměř neznámým pojmem a jejich tvorba není ještě zcela uspokojivě vysvětlena. (úryvek z knihy Voda a krajina)

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Diskuse k tomuto článku

    Vložit první komentář
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.