abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 12:11 | IT novinky

    Google Blog ČR informuje, že mobilní aplikaci Gemini a NotebookLM lze používat už také v Česku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 11:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8 duálně licencovaného open source frameworku JUCE (Wikipedie, GitHub) pro vývoj multiplatformních audio aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | IT novinky

    Od 18. června bude možné předobjednat notebook DC-ROMA RISC-V LAPTOP II od společnosti DeepComputing s osmijádrovým 64-bit RISC-V AI CPU a s předinstalovaným Ubuntu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    13.6. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.79.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.6. 14:33 | Zajímavý článek

    Byly zveřejněny výsledky průzkumu (infografika) mezi uživateli FreeBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.6. 13:22 | IT novinky

    Na konferenci DevConf.CZ 2024 je na stánku Furi Labs prezentován linuxový telefon FuriPhone FLX1. Jeho cena 499 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    13.6. 00:11 | Nová verze

    Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-06 aneb Eclipse 4.32. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    12.6. 22:00 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-2 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.6. 15:44 | Nová verze

    Po roce od vydání verze 15.5 bylo vydáno openSUSE Leap 15.6. Přehled novinek v nejnovější verzi této linuxové distribuce v oznámení o vydání a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.6. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 256 správce systému a služeb systemd (GitHub). Nově mimo jiné s run0 jako alternativou k sudo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Umělé vědomí v počítačových hrách

    16. 6. 2019 | Redakce | Různé | 2238×

    Superočítač EuroHPC petascale bude v Ostravě. Kouzla s elektrodami baterií. Unikátní hvězdná laboratoř a hledání života na Marsu. Co všechno umí Matlab. Kvantový Internet, optické a kvantové opakovače.

    Kde se umělé vědomí objeví poprvé?

    Známý autor sci-fi, australský matematik Greg Egan, přišel s myšlenkou, že umělé inteligence nadané vědomím už existují, mohou existovat nebo brzy existovat budou – v počítačových hrách. Nakolik (v povídce) trefil aktuální realitu nebo předpověděl blízkou budoucnost? Nebudou nás vyspělé umělé inteligence jednou nenávidět za to, jak jsme nakládali s jejími primitivními předchůdci? Umělé vědomí jako kompozit z reprezentací více lidí.

    Nová katoda zvýší kapacitu Li-Ion baterií i při rychlém nabíjení

    Nový typ Li-Ion baterie by měl dokázat obejít problém s rychlostí nabíjení – až dosud existovala nepřímá úměra mezi rychlostí a dosažitelnou kapacitou. Nadějné možnosti nabízí sulfid vanadičitý jako materiál pro katodu namísto oxidu kobaltu.

    Ostrava bude mít další superpočítač

    Pořizovaný EuroHPC petascale superpočítačový systém se svými parametry zařadí mezi nevýkonnější superpočítače v Evropě. Aktuálně by zaujal 21. místo na světě a 6. místo v Evropě. V době jeho instalace v příštím roce se očekává, že bude náležet mezi 50 nejvýkonnějších superpočítačů na světě a v Evropě bude zaujímat místo v první desítce. Systém je navržený tak, aby uceleně pokryl uživatelské požadavky při řešení komplexních vědeckých i průmyslových problémů zahrnujících klasické numerické simulace i rozsáhlé datové analýzy nebo využití umělé inteligence.

    Roboti se učí provádět lidská gesta

    Rozpoznávání gest zvládají i počítače/smartphony, co ale gesta vytvářet? Podle vědců z Vrije Universiteit Brussel by gestikulující roboti mohli s člověkem spolupracovat podstatně efektivněji, dosud ale chybí obecný framework. Různé roboti jsou různě konstruovaní (a to i když přístroje určené pro spolupráci s lidmi jsou cca humanoidní), takže i obyčejné ukázání mohou realizovat různě, především v závislosti na svých kloubních systémech.

    Prediktivní údržba a monitorovaní stavu zařízení s prostředím MATLAB

    Správná a spolehlivá práce zařízení je důležitou součástí výrobních procesů. Významnou úlohu při chodu zařízení sehrává jejich efektivní údržba. Znalost okamžiku, ve kterém je potřebné provést údržbu, je při provozu klíčová. Moderní metody dokážou odhadnout čas, kdy je vhodné údržbu uskutečnit. MATLAB poskytuje skupinu nástrojů, které pomáhají při vytvoření algoritmů prediktivní údržby a specializovanou nadstavbu zaměřenou na tuto oblast – Predictive Maintenance Toolbox.

    Kvantový internet je zase o něco blíž

    Na rozdíl od standardních kvantových opakovačů, které mohou uchovávat kvantové stavy fotonů v systému materiálu, dokud není měření dokončeno, čistě optický opakovač je implementuje časově reverzním (time reversed) způsobem použitím kvantového provázání. Kvantové paměti v opakovači nyní vědci nahradili fotonovým „graph state“. Jde o provázaný stav tří fotonů, který je reprezentovaný grafem složeným z uzlů a hran.

    Krátce

    Důkazem života na Marsu by mohly být i horniny. Život na Marsu možná neumíme hledat, ať už jde o život aktuální nebo zbytky něčeho dávno minulého.

    Řeky ve středověku: brody, mosty, převozníci. Jak běžně uměli tehdy lidé plavat? (úryvek z knihy Tomáš Klimek: Krajiny českého středověku)

    Nový detektor sleduje ionizující záření radiofarmak. Zařízení pro efektivnější léčbu rakoviny štítné žlázy vyvíjí Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT.

    Inuité, Aleuti a Indiáni na-dené – migrace pod lupou. Genetici rozluštili prehistorii obyvatel Kamčatky a Severní Ameriky.

    V Olomouci mají unikátní sekvenátor DNA. V jednom běhu přečte nový přístroj 6 tisíc miliard bází DNA, v centru pozornosti výzkumníků bude genom ječmene.

    Astrofoto: Humří mlhovina. Úžasné tvary mlhoviny vytvářejí kombinace vzájemně se prorůstajících magnetických, radiačních a gravitačních polí.

    Čeští astronomové objevili unikátní hvězdnou laboratoř. Překvapivý objev chemických skvrn u rychle rotující, navíc pulzující hvězdy v těsném dvojhvězdném systému.

    Dalekohled Kepler je i půl roku po svém konci plodný. Vědci našli 17 exoplanet, jedna má 70 % průměru Země.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    17.6.2019 18:45 Milan Menzel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Umělé vědomí v počítačových hrách
    A on ten herní počítač má nějaký generátor vědomí? Nebo si autoři představují, že vědomí lze virtualizovat? To je hodně smělá/naivní představa.
    Bystroushaak avatar 21.6.2019 09:56 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Umělé vědomí v počítačových hrách
    Greg Egan je autor sci-fi. Ta zprávička je tedy doslova o tom, že autor sci-fi napsal povídku.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.