abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (15%)
     (15%)
     (8%)
     (0%)
     (0%)
     (8%)
     (0%)
     (54%)
    Celkem 13 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: V Ostravě pokračují přípravy na instalaci kvantového počítače

    28.3. | Redakce | Různé | 2676×

    Temná energie se v čase zřejmě mění. V okolí černé veledíry objevili existenci skryté populace asi deseti tisíc menších černých děr. S vodními vlnami lze provádět úžasné triky. Fyzikové stanovili přísnější omezení pro sterilní neutrina.

    V okolí černé veledíry objevili existenci skryté populace asi deseti tisíc menších černých děr

    Blíže než jednu desetinu světelného roku k SgrA* však překvapivě vidíme pouze hvězdy typu B, které jsou mladší než 50 milionů let, zatímco hvězdy typu O zde zcela chybí. Řešení záhady spočívá v existenci skryté populace asi deseti tisíc menších černých děr, které se nacházejí v okolí černé veledíry. Tyto černé díry nelze přímo pozorovat, protože jsou temnými pozůstatky bývalých velmi hmotných hvězd. Obíhají kolem SgrA* rychlostí tisíce kilometrů za sekundu.

    S vodními vlnami lze provádět úžasné triky

    Vědci objevili způsob, jak manipulovat s vodními vlnami, což umožňuje zachytit a přesně pohybovat plovoucími objekty – jako by je řídila neviditelná síla. Metoda spočívá v generování a spojování vodních vln, které vytvářejí složité povrchové vzory, například kroutící se smyčky a víry. Laboratorní experimenty ukázaly, že tyto obrazce mohou přitáhnout blízké plovoucí předměty, malé pěnové kuličky velikosti zrnka rýže, a uvěznit je v těchto obrazcích.

    Temná energie se v čase zřejmě mění

    Temná energie, předpokládaný parametr odpovědný za zrychlující se rozpínání vesmíru, není podle nového zřejmě konstantní – ač temná energie odpovídá kosmologické konstantě v rovnicích Einsteinovy obecné teorie relativity. V souvislosti s možností temné energie jako funkce času se používá výraz kvintesence. Lze si to vše každopádně představit jako antigravitaci, ovšem s tím, že se trhá a rozpíná i samotný prostor.

    V Ostravě dosažena stejná teplota jako ve vesmíru. Pokračují přípravy na instalaci kvantového počítače VLQ

    Tento rok bude v ostravském superpočítačovém centru IT4Innovations instalován první český kvantový počítač. Dostal jméno VLQ a momentálně již probíhá návoz prvních komponent tohoto unikátního stroje. Jednou z hlavních je kryostat – zařízení, ve kterém je následně umístěn čip a které musí být schopno čip chladit na teplotu 10 milikelvinů (-273,14 stupňů Celsia.W

    Krátce

    Lunární GPSka funguje. Úspěch tohoto technologického demonstrátoru na dráze kolem Měsíce i na jeho povrchu naznačují, že by i v budoucnu mělo být možné u Měsíce zachytávat signály družic GNSS (Global Navigation Satellite System).

    Gejzíry na Enceladu nemusejí mít původ v oceánu. Saturnův měsíc Enceladus dnes pokládáme z hlediska hledání života za jedno z nejnadějnějších míst ve Sluneční soustavě. U jižního pólu zde tryskají gejzíry, chrlící na povrch i do vesmíru led a vodní páru.

    Jak vlastně souvisí melatonin a spánek REM. Nová studie identifikovala melatoninový receptor MT1 jako důležitý regulátor této fáze. Pomocí nového léku zaměřeného na receptory MT1 vědci úspěšně prodloužili délku REM spánku u pokusných zvířat.

    Fyzikové stanovili přísnější omezení pro sterilní neutrina. Prozatím známe tři typy (oscilační stavy) neutrin, elektronové, mionové a tauonové. Byla navržena i další, ta se však zatím detekovat nepodařilo; samozřejmě možná proto, že vůbec neexistují.

    Moderní lidé možná vznikli křížením dvou linií předků. Nová genomická studie má odhalovat dosud skrytou kapitolu lidské evoluce. Obě linie se od sebe vzdálily a později se opět spojily, a to dlouho předtím, než se moderní lidé rozšířili po celém světě.

    Vědci navrhují přímé měření lokální hustoty temné hmoty pomocí zrychlení. Měření gravitačního zrychlení binárních pulsarů může objasnit, kolik temné hmoty se nachází v Mléčné dráze a jak konkrétně je zde temná hmota rozložena.

    Cílená léčba cukrovky: nová sloučenina chrání kostní buňky. Látka MSDC-0602K z nové generace thiazolidinedionů (TZD) prokázala schopnost zlepšit citlivost organismu na inzulin bez negativních účinků na zdraví kostí, jež jsou spojeny se staršími generacemi TZD.

    Lipani v souboji o potravu: vítězí ten větší nebo útočnější. Jak se připravují lososovité ryby na drsnou aljašskou zimu? Během krátkého letního období musí ulovit dostatek potravy a nasbírat energetické zásoby na přežití celého studeného zbytku roku.

    Van Allenove radiačné pásy Zeme otestovali slovenský detektor. Vlaňajší blízky prelet okolo Zeme vo výške 6840 km nad Tichým oceánom bol aj príležitosťou na testovanie a kalibráciu viacerých vedeckých aparatúr sondy.

    Výzkum s českou stopou odhaluje příčiny mnoha vzácných onemocnění. Sekvenování jednoho lidského genomu trvalo na přelomu tisíciletí více než deset let. V současnosti lze celý genom sekvenovat během 24–48 hodin.

    Brněnští holubi pod lupou. Ve vnitřním městě je k vidění jen zlomek holubů, kteří v něm žijí. Přebývají totiž především na střechách vysokých budov a jejich sčítání je proto problematické.

    Rostliny vyšly na souš ze sladkovodního prostředí. Auxin funguje u všech rostlin, včetně mechů. Když zjistíme, z čeho se tato regulace odvodila, pochopíme evoluci rostlin. Sice nebudeme přesně vědět, jak předchůdkyně rostlin vypadaly, ale budeme vědět, jak pravděpodobně fungovaly.

    Kyslík objeven v nejvzdálenější známé galaxii. Galaxie JADES-GS-z14-0, která byla objevena v loňském roce, je nejvzdálenější potvrzenou galaxií, jaká kdy byla nalezena: je tak daleko, že její světlo k nám cestovalo 13,4 miliardy let.

    Laser slaví 65 let: Vynález změnil i svět oční medicíny. Laserová technologie Excimer byla původně vyvinuta společností IBM a byla široce využívána při tvorbě počítačových mikročipů. V oftalmologii byl excimerový laser poprvé použit v roce 1985.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.