abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Veřejný přístup k vědeckým publikacím

    3. 6. 2016 | Redakce | Různé | 2052×

    Oč je jádro Země mladší než její povrch? Pivo jako utajovaná technologie. 3D brýle s vkládaným mobilním telefonem. Další jednoduché vývojové prostředí má umožnit skládání DNA struktur pro každého. Inovace ve světě baterií.

    Společnost Nitemedia, vydavatel AbcLinuxu, spustila jako svůj nový projekt web ScienceMag.cz. Podobně jako v případě ITBiz.cz přinášíme pravidelný přehled nejzajímavějšího obsahu.

    Veřejný přístup k vědeckým publikacím

    Open source v oblasti vědeckého publikování? Země EU chtějí, aby veškeré vědecké články byly do roku 2020 veřejně přístupné. V návrhu jde hlavně o to, aby se přístup neomezoval jen na akademickou sféru (využili by určitě učitelé, lékaři, podnikatelé…), a samozřejmě i o cenový model. Plošný přístup by také měl lépe odhalovat duplicity (hlavně ve smyslu opakovaného provádění téhož). Problematika je to komplikovaná, souvisí i s existencí parazitických vydavatelství, často se namísto za přístup platí za samotné publikování atd.

    Pašování piva?

    Transfer znalostí ještě jednou. Znáte legendu o tom, jak z Číny vynesli v dutých holích larvy bource morušového? V Číně samotné mají podobný příběh, jak takto do země propašovali víno. Ale možná podobnou tajenou technologií bylo i vaření piva. K tomu se přidružují úvahy o tom, že celé zemědělství ve smyslu pěstování obilnin původně vzniklo právě kvůli pivu.

    Membrány pro elektrody

    Jak vylepšit baterie lithium-kov a proč to dělat? Jak se liší tento typ od klasických článků Li-Ion? Stabilitu baterií lithium-kov by mohla zvýšit nová technologie membrán, které ochrání jejich elektrody před mechanickou degradací. Výsledně by se snad tyto baterie schopné skladovat velké množství energie mohly dát i dobíjet.

    Opravit Feynmana

    Půvabná fyzikální kuriozita: dokázali byste spočítat/odhadnout, oč je jádro Země (nebo Slunce) mladší než povrch těchto těles? Nejde přitom o geologii, ale o aplikaci teorie relativity: rychlost plynutí času závisí na velikosti gravitačního pole (respektive zrychlení). Ve zjednodušené verzi lze počítat s tím, že tělesa jsou homogenní, tj. jejich hmota je rozptýlena rovnoměrně. Výpočet provedl už Feynman, prý v něm ale génius udělal chybu.

    Prodejním hitem 3D brýle

    Prodejním hitem mají v českých e-shopech letos být 3D brýle pro virtuální realitu, a sice hlavně ve verzi, v níž se do nich zastrkuje mobilní telefon. Oproti brýlím se samostatným displejem jsou levnější. Hlavní aplikací budou stále hry, 3D video, v mnohem menší míře pracovní aplikace typu projektování. Na druhé straně půjde o růst z malých čísel – podle dotazovaných prodejců byly totiž loni předvánočním hitem drony, ale to také neznamená, že je má každý druhý.

    Stavebnice z DNA pro každého

    Další metoda „programování DNA“ i pro ty, kdo nevědí nic o genetice/biochemii. Tentokrát jde o Daedalus (Daidalos), prostředí pro návrh 3D nanostruktur, kde zájemce má nastavit pouze geometrický model. Systém mu pak z něj automaticky vygeneruje potřebné sekvence, a to včetně dodatečného „lešení“ potřebného k tomu, aby vše drželo pohromadě.

    Podobná prostředí by mohla dát návrhy dalších aplikací do rukou uživatelů a celý obor výrazně otevřít. Viz také starší článek: BioVerilog: Programovací jazyk pro DNA z MIT. Zde jde o vygenerování sekvencí DNA na základě požadované logické funkčnosti (syntetizuj X, pokud je v prostředí Y, ale ne Z).

    Třetí evropský patent pro CESNET

    CESNET získal evropský patent na nové řešení synchronizace obrazových kanálů při přenosu přes počítačovou síť. Jednotlivé kanály lze libovolně rozdělit do skupin s vlastní synchronizací. Podrobnosti.

    Drony počítají květiny

    Drony zvolna nastupují do běžných aplikací. V ČR se takto (zatím experimentálně) zkusilo pomocí dronu automaticky spočítat květiny v přírodní rezervaci.


    Pavel Houser

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.