Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 25. 4. 2013: Revoluce v podobě non-volatilních paměťových zařízeníAktuální verze jádra: 3.9-rc8. Citáty týdne: Steven Rostedt. Nebezpečí malých masek a velkých typů. Příprava Linuxu na non-volatilní paměťová zařízení: Začneme plazení; Obavy.
Linux: systémové volání splice()Ukážeme si, jak elegantně kopírovat soubory mezi dvěma otevřenými souborovými deskriptory bez nutnosti kopírovat obsah z jádra do uživatelského prostoru a zpět.
Hardware a open sourceJako open source je běžně vydáván počítačový software. Někdo vymyslí kus kódu nebo celek a rozhodne se jej vydat k využití všem ostatním – ti musí případně licenci zachovat a nabídnout opět kód všem ostatním (v závislosti na podmínkách licence). Filozofie otevřeného kódu bývá aplikovaná, byť v menší míře, také u počítačového hardwaru. Příkladem budiž řada miniaturních počítačů nebo 3D tiskárny.
Komiks xkcd 1200: AutorizaceXKCD česky.
HW novinky: C6/C7 režimy Haswellu, architektura Silvermont, aneb Co chystá IntelDnes se opět podíváme na několik zajímavostí zejména v procesorové oblasti. Jedna se týká schopnosti napájecích zdrojů poradit si s „Haswellem“ v nejúspornějších režimech běhu, druhá pak chystané 22nm architektury „Silvermont“, která snad dá Atomům poněkud lepší tvář. Zavíme i mezi GPU a SSD…
Vyšla nová verze výukového programovacího jazyka Scratch. Verze 2.0 přináší řadu nových vlastností. Nová verze je k dispozici pouze on-line. Není nutno nic instalovat. Vše běží ve webovém prohlížeči s Adobe Flash Player. Zdrojový kód off-line verze bude uvolněn v průběhu roku. Další informace v často kladených otázkách (FAQ).
V GNOME 3.7 zmizela další funkcionalita, tentokrát podpora průhlednosti v emulátoru terminálu. Nahlášenou chybu vývojář Christian Persch zamítnul (WONTFIX) prostým: "Ne." Důvodem je přechod na GSettings - průhlednost se musela řešit obezličkou, která komplikovala kód. Vývojáři si tímto krokem usnadnili práci.
Vzhledem k tomu, že Canonical se rozhodl vyvíjet Mir místo začlenění Waylandu, zatímco ostatní projekty včetně KDE o Mir nejeví zájem, vzniká otazník ohledně toho, jak dopadne situace v Kubuntu. Martin Gräßlin vzniklou situaci rozebírá a dochází k tomu, že je předčasné dělat závěry, ale KDE zřejmě Mir podporovat nebude z důvodu nestabilního komunikačního protokolu a licence Miru.
Dnes končí možnost přihlásit se na konferenci Internet a Technologie, kterou na 20. a 21. května připravuje do Národní technické knihovny v Praze sdružení CZ.NIC. Na programu akce jsou jak prezentace na aktuální internetová témata, tak panelové diskuse nebo workshopy. Mezi vystupujícími budou také publicisté a vysokoškolští pedagogové Jiří Peterka a Pavel Satrapa, v panelových diskusích se představí například autor „kyberzákona" Radomír Valica z NBÚ, Jakub Votava z Telefóniky nebo Martin Malý z vydavatelství Economia. Zajímavé bude jistě také vystoupení Josefa Průši, propagátora open source 3D tisku. Registrační formulář společně s programem a dalšími důležitými informacemi jsou na stránkách akce. Mediálními partnery konference jsou také servery AbcLinuxu.cz a ITBIZ.
Vyšla čtvtá alfa verze map1.eu, mapy založené na datech OpenStreetmap. Jedná se o velký skok směrem k první beta verzi, kterou se stane pravděpodobně již příští verze. Bližší informace o nové verzi naleznete na blogu autora.
Windows XP bude na počítačích Mezinárodní kosmické stanice nahrazen operačním systémem Debian 6.1. Podle slov Keith Chuvala byla přenesena významná funkcionalita z Windows na Linux, "protože jsme potřebovali systém, který by byl stabilní a spolehlivý. Takový, nad kterým budeme mít plnou kontrolu, když jej budeme chtít opravovat, vylepšovat a upravovat přesně podle našich potřeb." [zdroj idnes.cz] O migraci informuje i samotná The Linux Foundation.
Český peeringový uzel NIX.CZ a jeho rakouský protějšek VIX.at pořádají 23. května na Letišti Václava Havla první mezinárodní konferenci věnovanou peeringu - CEE Peering Day Prague 2013. Cílem této výjimečné akce je umožnit setkání zástupců telekomunikačních společností a zájemců o problematiku peerování a datacenter. Mezi nejzajímavější vystoupení budou patřit přednášky zástupců RIPE NCC a EURO-IX. Českou odbornou veřejnost bude reprezentovat například Ondřej Filip z CZ.NIC s přednáškou o routovacímu démonu BIRD. Pozornost si jistě zaslouží také panelová diskuse věnovaná datacentrům. Zájemci o účast se stále mohou registrovat na internetových stránkách akce. Vstup je zdarma.
Na Fedora.cz vyšel článek Tvorba RPM balíčků pomocí nástroje mock – krok za krokem. V článku je demonstrováno použití nástroje mock a standardního FTP/HTTP serveru pro možnost tvorby vlastního repozitáře. Toto může být vhodné v případě, že není možné z licenčních či jiných důvodů (např. konflikt s existujícím balíkem) využít poskytované služby vytváření balíčků.
Byl vydán Mozilla Firefox 21. Nová verze přichází s Hlášením o zdraví aplikace (about:healthreport). Nastavení sledování (DNT) nově umožňuje informovat servery, že nechci být sledován, že můžu být sledován nebo servery o volbě vůbec neinformovat. Social API podporuje služby Cliqz, Mixi a msnNOW. Řešeny jsou také bezpečnostní problémy. Podrobnější informace v poznámkách k vydání. Vydána byla také verze s prodlouženou podporou 17.0.6.
LvB vás zve na 92. sraz příznivců svobodného SW, který se bude konat v pátek 17. května od 18 hodin v nové restauraci Na Purkyňce na adrese Purkyňova 80. Těšíme se na vás
Aktuální internetová témata, která letos nabídne konference Internet a Technologie (20. a 21. květen), budou po oba dva dny konání akce streamovaná. Živý přenos najdou zájemci na internetových stránkách www.nic.cz/it13. Důvodem je jak vysoký zájem o akci, tak především možnost nabídnout jednotlivé části programu těm, kteří neměli z různých důvodů možnost se na konferenci registrovat a do dejvické Národní technické knihovny přijet. Konference Internet a Technologie letos přinese témata spojená s protokolem IPv6, internetovou bezpečností nebo sdružením CZ.NIC jako takovým.
První den se v programu představí například specialista na IPv6, vysokoškolský pedagog a publicista Pavel Satrapa nebo Martin Doleček, manažer provozu Seznam.cz. V panelové diskusi nad aktuálním stavem zavádění IPv6 v České republice potom zasednou představitelé společnosti Telefónika (Jakub Votava), vydavatelství Economia (Martin Malý) a Ministerstva průmyslu a obchodu (Jiří Řehola). Čtvrtým účastníkem bude známý publicista Patrick Zandl. Své příspěvky dále odprezentují zástupci předních registrátorů domén (ACTIVE 24, INTERNET CZ, WEDOS Internet, ZONER Software), zaměstnanci CZ.NIC a na závěr pan Josef Průša, propagátor open source 3D tisku. V úterý si sdružení CZ.NIC připomene svoji budoucnost (správce národní domény v tento den oslaví 15 let od svého založení) a nastíní, co ho čeká v blízké i vzdálenější budoucnosti. Dále čeká na zájemce internetová bezpečnost; v panelové diskusi k chystanému kybernetickému zákonu vystoupí jeho autor Radomír Valica z Národního bezpečnostního úřadu, Jak Kolouch z Policejní akademie, Zbyněk Pospíchal z Dial Telecomu a Martin Peterka z bezpečnostního týmu CSIRT.CZ, který provozuje sdruženi CZ.NIC. Program konference (prezentace) začíná po oba dva dny v 10 hodin. Mediálními partnery jsou také servery AbcLinuxu.cz a ITBIZ.Byla zveřejněna databáze 1,2 milionu WiFi sítí v ČR. U každé je SSID, MAC adresa, používané zabezpečení a přibližná poloha. Zaměřovali dobrovolníci s Androidími telefony.
Článek na Libre Graphics World je věnován podpoře 3D tisku v nejnovější verzi Blenderu. Jednou z novinek v Blenderu 2.67 je 3D printing toolbox. Blender tak může nahradit programy používané při 3D tisku.
V pondělí 20. 5. 2013 finská firma Jolla (Maemo/MeeGo ex-Nokians) oficiálně představí svůj smartphone. K této události organizují její příznivci lokální setkání. Oficiální propagace na Twitteru #JollaLoveDay.
Má někdo zájem sejít se v Praze? Zatím není určeno kam, termín zřejmě ono pondělí cca 18:00 hod. Vzhledem k Jolla firemnímu mottu "unlike", mělo by se jít někam na "unlike" pivo (preferuji nekuřácké, v nouzi zahrádka). :) Setkání v Brně bude v pondělí v 18:00 v hospodě Taverna (ul. Purkyňova). Organizuje: Twitter @Jolla_CZ_SK.Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
zprovoznění FlightGear | 4 | 14.5. 20:50 |
Mikrotik RouterBOARD a VPN ? :( | 3 | 14.5. 00:10 |
2xHDD + SSD cahe nebo SSD + HDD | 3 | 16.5. 01:41 |
jaký SSD? | 6 | včera 08:12 |
Upgrade RAM v serveru | 5 | včera 18:23 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
SQL*PLUS - víceřádkový komentář | 8 | včera 09:34 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Dynamicky alokované pole struktur | 29 | 13.5. 23:31 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Vysvětlení obsahu maillog plus pomoc s nastavením mail serveru na VPS (Wedos) | 13 | 13.5. 14:18 |
zápis v terminálu azbukou | 2 | včera 16:23 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: