Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz.cz – Spor o MongoDB, multifunkce Konica Minolta bizhub C308 v testu, Facebook důkladně vyšetří obvinění ze zásahu do zpráv, budoucnost leží podle IBM v datechJak postupovat při publikování bezpečnostních zranitelností, Google zablokuje reklamy na některé půjčky, Apple investuje miliardu dolarů do čínského konkurenta Uberu, tisíce zákazníků bezdrátových sítí napadl virus, Lenovo přesouvá do Maďarska výrobu serverů a úložišť pro EMEA, konference Cloud computing v praxi nabídne pohled, zkušenosti i trendy.
HW novinky: blíže k AMD Polaris 10 a Nvidia GeForce GTX 1070Již jen otázkou několika málo týdnů je uvedení a reálná dostupnost prvních grafických karet FinFET éry. Po představení GeForce GTX 1080 v minulém dílu seriálu si dnes přiblížíme oba zástupce o stupínek nižší třídy, tedy jak GeForce GTX 1070, tak AMD „Polaris 10“. A dojde samozřejmě i na další témata.
Týden na ScienceMag.cz: Lepivá auta GoogluCo dokáže 5qubitový kvantový počítač IBM, jak nás ovlivňuje rozložení písmen na klávesnici, detekce výbušnin, jaderný odpad ve skle a analýza toho, jak si lidé telefonují.
Po více než třech měsících vývoje od vydání verze 229 (zprávička) oznámil Zbigniew Jędrzejewski-Szmek vydání verze 230 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Lennart Poettering nedávno oznámil, že letošní konference systemd.conf věnována systemd proběhne v Berlíně ve dnech 28. září až 1. října. CFP běží do 1. srpna.
Nezisková organizace Girls Who Code (Wikipedie), jejíž cílem je podpořit a zvýšit počet holek a žen ve světě IT, zveřejnila sérií videí, ve kterých rozebírá 3 důvody, proč nemohou holky programovat: mají prsa, menstruují a jsou krásné.
Byla vydána verze 8.0.1 překladače funkcionálního programovacího jazyka Haskell (Wikipedie) Glasgow Haskell Compiler (GHC). Nová major verze 8 vychází po téměř šesti letech od vydání verze 7. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Včera, 22. mája 2016, bola vydaná nová verzia 1.2.0 populárneho webmailového klienta Roundcube Webmail (Release Announcement). Medzi nové vlastnosti je mozné spomenúť: kompatibilita s PHP7, PGP šifrovanie (na strane klienta aj servera), vyhladávanie mailov podla časových intervalov a ďalsie. Súčasťou novej verzie je aj množstvo malých zlepšení a bug fixov (ich kompletný zoznam je možné najsť v Changelogu). Stiahnuť novu verziu Roundcube je možné v Download sekcií.
Nadace The Document Foundation (TDF) zastřešuje nejenom svobodný kancelářský balík LibreOffice, ale také projekt Document Liberation. Ten byl založen v dubnu 2014 (zprávička) a jeho cílem je vývoj knihoven pro zpřístupnění (osvobození) dokumentů vytvořených v proprietárních formátech. K dispozici jsou již knihovny například pro formáty Corel WordPerfect, Microsoft Works, Corel Draw, Microsoft Publisher, Microsoft Visio nebo Adobe PageMaker. Pro lepší představu o projektu a přilákání dalších vývojářů bylo vytvořeno video The Document Liberation Project: What we do.
Mozilla.cz radí, jak na plynulejší přehrávání YouTube videí. Pokud se vám videa na YouTube nepřehrávají moc plynule, může vám pomoci vypnutí podpory formátů VP8 a VP9, které YouTube používá jako výchozí. Jejich přehrávání není hardwarově akcelerované, takže s ním má počítač více práce. Oproti tomu formát H.264 je akcelerovaný velmi dobře. Všechno, co budete potřebovat, je doplněk h264ify.
Czech JBoss User Group vás srdečně zve na setkání JBUG v Brně, které se koná ve středu 1. června 2016 v prostorách Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v místnosti A318 (nová část budovy) od 18:00. Přednáší Josef Karásek na téma Write, build and run your Java EE apps in OpenShift without data centre. Více informací na Facebooku nebo srazy.info.
Google Chrome 51 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 51.0.2704.63 tohoto webového prohlížeče přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo také 42 bezpečnostních chyb. Mariusz Mlynski získal za nalezení 4 z nich celkově 30 000 dolarů.
Byl vydán XenServer 7 s kódovým názvem Dundee. Z novinek lze zmínit podporu introspekce virtuálních počítačů nebo TLS 1.2. Další informace například na stránkách Xen Orchestra.
Společnost Jolla představila nový chytrý telefon Jolla C. Jedná se o limitovanou sérii pro členy komunitního programu Sailfish Community Device Program. Cena telefonu je 169 Eur.
Bylo vydáno (pdf) šestačtyřicáté číslo stostránkového anglicky psaného časopisu MagPi věnovanému Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači. K dispozici je také jako papírový časopis za 5,99 £.
V srpnu 2010 začal soudní spor Oracle vs. Google (Wikipedie, EFF) ohledně porušování autorských práv a patentů na technologii Java. V roce 2012 soud rozhodl, že API nelze chránit copyrightem. Odvolací soud v roce 2014 rozhodl obráceně, že deklarace API jsou chráněny copyrightem. Aktuální rozhodnutí soudu je, že použití API je v souladu s pravidly fair use a Google tedy nemusí nic platit. Oracle se odvolává. Po Google požaduje 9 miliard dolarů.
Pavel Tišnovský se v článku Použití assembleru v Linuxu na MojeFedora.cz zabývá v současnosti již možná poněkud okrajovým, ale stále zajímavým a mnohdy i užitečným tématem. Jedná se o tvorbu programů popř. jejich částí s využitím assembleru neboli jazyka symbolických adres (JSA). Zaměřuje se na použití assembleru jak na platformě x86_64, tak i (a to možná především) na 32bitové platformě ARM.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
PCIe na PCI - karta někdy funguje, někdy ne | 1 | 26.5. 21:38 |
Přechod na 5 GHz Wi-Fi (802.11ac): jaký router/AP a PCIe adapter? | 1 | včera 02:05 |
Lenovo T420 a Fingerprint reader | 1 | včera 14:38 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
perl oneliner pouziti OR "|" | 3 | 24.5. 15:29 |
Problém s kódováním v Pythonu | 7 | včera 19:37 |
QRegExp | 3 | včera 23:24 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: