Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
The tee utility shall not buffer output.
Docela mne deprimuje, proč bych měl zcela základní funkcionalitu shellu nahrazovat perlem.Protože shell má jen omezené možnosti využití. Od jisté hranice je lepší použít nějaký silnější nástroj. Tvorba pseudo terminálu je patrně za touto hranicí.
Perl neumím a co teď?Zkuste se to naučit, třeba se Vám zalíbí.
Mám se ptát v poradně abclinuxu?Určitě.
Jinak dotazů na tenhle problém jsem na googlu našel dva tisíce.Pak je to asi častý problém. Čím častější, tím déle se řeší :)
Nechápu, proč si člověk nemůže nastavit buffering mode (block, line, unbuffered) přímo v bashi.Protože to nemá nic společného s bashem, ale se způsobem jak funguje OS. BTW, podle toho komentáře níže byste možná mohl uspět také s tím příkazem stdbuf.
Protože si myslí, že tee místo fwrite(3) použije write(2), který žádný buffer sám o sobě nezavádí. To ovšem vůbec nemusí být pravda, klidně může použít fwrite(3), ale bufferování musí podle POSIXu vypnout.
Takže bych se osobně přikláněl k verzi, že konkrétní implementace tee byla prostě rozbitá. Jestli na stdout zapisuje tee nebo jiný proces, je totiž z hlediska terminálu jedno.
$ printf "Hello world!" bash: !": event not found $ printf 'Hello world!' Hello world!Jakym zpusobem ale vyresit nasledujici? Expanze promenych vs. specialni znaky, tzn. chci zobrazit hodnotu prom. HOME ale nechci aby mi bash hlasil chybu 'event not found'.
$ printf "$HOME !" bash: !": event not found vs. $ printf '$HOME !' $HOME !Asi takhle:
$ printf '%s !' $HOMENebude teda lepsi davat formatovaci retezec do jednoduchych uvozovek (v pripade BASHe)?
Raději:$ printf '%s !' $HOME
$ printf '%s !' "$HOME"
Nebude teda lepsi davat formatovaci retezec do jednoduchych uvozovek (v pripade BASHe)?Určitě. Bonusová otázka: co je špatně u následujícího?
$ printf "$HOME"'!'
Tiskni
Sdílej: