abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

včera 23:55 | Zajímavý projekt

Byl spuštěn Humble Classics Return Bundle. Za vlastní cenu lze koupit hry Broken Sword 5 - The Serpent's Curse, Shadowrun Returns a Shadowrun: Dragonfall - Director's Cut. Při nadprůměrné platbě (aktuálně 8,48 $) také Shadowrun: Hong Kong - Extended Edition, Wasteland 2: Director's Cut - Standard Edition, Age of Wonders III a Xenonauts. Při platbě 15 $ a více lze získat navíc Torment: Tides of Numenera a Dreamfall Chapters: The Final Cut Edition.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 00:11 | Bezpečnostní upozornění

Vývojáři linuxové distribuce Mageia na svém blogu upozorňují na narušení bezpečnosti Mageia Identity. Narušitel získal přístup k LDAP databázi a zveřejnil jména uživatelů, jejich emailové adresy a haše hesel. Hesla uživatelů byla resetována.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
20.2. 21:55 | Nová verze

Byla vydána verze 2.0.0 nástroje pro záznam a sdílení terminálových sezení asciinema (GitHub). Z novinek je nutno upozornit na nový zpětně nekompatibilní formát záznamu asciicast v2. S novým formátem si poradí nové verze asciinema-playeru a asciinema-serveru [Hacker News].

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
20.2. 05:55 | Zajímavý projekt

Dle příspěvku na blogu zaměstnanců CZ.NIC byl spuštěn ostrý provoz služby Honeypot as a Service (HaaS). Zapojit se může kdokoli. Stačí se zaregistrovat a nainstalovat HaaS proxy, která začne příchozí komunikaci z portu 22 (běžně používaného pro SSH) přeposílat na server HaaS, kde honeypot Cowrie (GitHub) simuluje zařízení a zaznamenává provedené příkazy. Získat lze tak zajímavé informace o provedených útocích. K dispozici jsou globální statistiky.

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
20.2. 04:44 | Komunita

Před týdnem společnost Feral Interactive zabývající se vydáváním počítačových her pro operační systémy macOS a Linux oznámila, že pro macOS a Linux vydají hru Rise of the Tomb Raider. Včera společnost oznámila (YouTube), že pro macOS a Linux vydají také hru Total War Saga: Thrones of Britannia. Verze pro Windows by měla vyjít 19. dubna. Verze pro macOS a Linux krátce na to.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.2. 21:33 | Nová verze

Byla vydána nová major verze 7.10 svobodného systému pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) s názvem SuiteCRM (Wikipedie). Jedná se o fork systému SugarCRM (Wikipedie). Zdrojové kódy SuiteCRM jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.2. 16:44 | Nová verze

Byla vydána nová verze 0.30 display serveru Mir (Wikipedie) a nová verze 2.31 nástrojů snapd pro práci s balíčky ve formátu snap (Wikipedie). Z novinek Miru vývojáři zdůrazňují vylepšenou podporu Waylandu nebo možnost sestavení a spouštění Miru ve Fedoře. Nová verze snapd umí Mir spouštět jako snap.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.2. 14:00 | Komunita

Na Indiegogo běží kampaň na podporu Sway Hackathonu, tj. pracovního setkání klíčových vývojářů s i3 kompatibilního dlaždicového (tiling) správce oken pro Wayland Sway. Cílová částka 1 500 dolarů byla vybrána již za 9 hodin. Nový cíl 2 000 dolarů byl dosažen záhy. Vývojáři přemýšlejí nad dalšími cíli.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
19.2. 11:11 | Nasazení Linuxu

Před dvěma týdny se skupina fail0verflow (Blog, Twitter, GitHub) pochlubila, že se jim podařilo dostat Linux na herní konzoli Nintendo Switch. O víkendu bylo Twitteru zveřejněno další video. Povedlo se jim na Nintendo Switch rozchodit KDE Plasmu [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
19.2. 05:55 | Komunita

Byla vydána vývojová verze 3.2 softwaru Wine (Wikipedie), tj. softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem. Z novinek lze zdůraznit například podporu HID gamepadů. Aktuální stabilní verze Wine je 3.0, viz verzování. Nejistá je budoucnost testovací větve Wine Staging s řadou experimentálních vlastností. Současní vývojáři na ni již nemají čas. Alexandre Julliard, vedoucí projektu Wine, otevřel v diskusním listu wine-devel diskusi o její budoucnosti.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
Který webový vyhledávač používáte nejčastěji?
 (2%)
 (28%)
 (62%)
 (2%)
 (3%)
 (0%)
 (1%)
 (1%)
Celkem 417 hlasů
 Komentářů: 35, poslední včera 19:51
  Rozcestník

  Vývoj pro Android – vylepšujeme aktivity

  5. 5. 2011 | Tomáš Kypta | Programování | 17865×

  Minule jsme si ukázali jednoduchou aplikaci složenou ze dvou aktivit. V tomto díle si příklad dále rozšíříme a ukážeme si nové konstrukty. Celkově probereme množství různých témat vztahujících se k aktivitám.

  Obsah

  Používání listů

  link

  Použití view prvků, které umí zobrazit větší množství dat, není úplně triviální. Takovými views, jež vyžadují použití adaptéru, jsou například ListView, Spinner, Gallery nebo GridView.

  Adaptér – třída vzniklá implementací interface Adapter – má funkci mostu mezi AdapterView (předek zmiňovaných views) a daty, která dané view zobrazují. Při použití ListView nám adaptér vytvoří most mezi seznamem položek a daty samotnými. Existuje několik abstraktních tříd adaptérů, jejichž poděděním snadno vytvoříte požadovanou funkcionalitu.

  Nyní se vrátíme k našemu minulému příkladu. V něm jsme si vytvořili dvě aktivity. K tomuto příkladu si přidáme třetí aktivitu SelectText, která bude zobrazovat seznam řetězců. Kliknutím na položku seznamu ji vybereme a vrátíme předešlé aktivitě.

  Vyvíjíme pro Android

  Aktivitu se seznamem lze vytvořit buď tak, že ji podědíme od třídy Activity a vytvoříme jednoduchý layout obsahující prvek ListView. Nebo lépe naši třídu podědíme od třídy ListActivity, která je připravená přesně pro tento účel a není třeba jí dodávat žádný layout definující obsah.

  Zdrojový kód aktivity SelectText bude tento:

  public class SelectText extends ListActivity {    
      public static String INTENT_BUNDLE_TEXT = "text";        
      public void onCreate(Bundle savedInstanceState) {
          super.onCreate(savedInstanceState);        
          setListAdapter(new SelectTextAdapter(this));        
          ListView lv = getListView();        
          lv.setOnItemClickListener(new AdapterView.OnItemClickListener() {
              public void onItemClick(AdapterView<?> parent, View view, int position, long id) {
                  Intent appResultIntent = new Intent();
                  appResultIntent.putExtra(INTENT_BUNDLE_TEXT, (String)parent.getItemAtPosition(position));
                  setResult(RESULT_OK, appResultIntent);
                  finish();
              }
          });                     
      }    
  }
  

  Zde zavolání funkce onCreate() předka (ListActivity) způsobí nasetupování obsahu, což bychom jinak museli při použití vlastního layoutu dělat ručně. ListView, které je zde interně v ListActivity použito, se získá pomocí funkce getListView(). Pro přidání reakce na kliknutí na položku listu je třeba přidat OnItemClickListener, jeho použití je téměř identické jako v minulém příkladu u třídy ReturnText.

  Důležitý příkaz setListAdapter(new SelectTextAdapter(this)) nastavuje adaptér, jenž se bude starat o data. K vytvoření tohoto adaptéru použijeme abstraktní třídu BaseAdapter:

  public class SelectTextAdapter extends BaseAdapter {    
      private Context mContext;
      static final String[] texts = {"Android", "Google", "abclinuxu.cz"};
      public SelectTextAdapter(Context context) {
          super();
          this.mContext = context;
      }    
      public int getCount() {
          return texts.length;
      }
      public Object getItem(int position) {
          return texts[position];
      }
      public long getItemId(int position) {
          return position;
      }
      public View getView(int position, View convertView, ViewGroup parent) {
          LayoutInflater inflater = (LayoutInflater)mContext.getSystemService(Context.LAYOUT_INFLATER_SERVICE);
          final TextView tv = (TextView)inflater.inflate(R.layout.select_text_item, null);
          tv.setText((String)getItem(position));                
          return tv;
      }
  }
  

  Náš adaptér předává seznamu statické řetězce definované v kódu. Toto jistě není správný způsob, jak mít v aplikaci uložena data – jde pouze o zjednodušení. Lepší by bylo definovat si data v resources jako pole řetězců.

  SelectTextAdapter obsahuje konstruktor, který má jediný parametr, a to kontext. Rozhraní Context slouží k přístupu k aplikačním zdrojům. Context je velice často používaný, samotná třída Acitivity je jeho potomkem, lze tedy předávat referenci na aktuální aktivitu. Dále jsou zde čtyři funkce, jež je nutné naimplementovat. Poslední z nich, funkce getView(), vytváří views, které budou tvořit prvky seznamu. Pro vytvoření view z xml layoutu se používá třída LayoutInflater. Její instance se nikdy nevytváří přímo, místo toho se využívá instance, která se získá z contextu. Prvky seznamu jsou zde vytvořeny z jednoduchého layoutu select_text_item.xml. Ten obsahuje pouze jedno TextView:

  <?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
  <TextView
      xmlns:android="http://schemas.android.com/apk/res/android"
      android:layout_width="fill_parent"
      android:layout_height="fill_parent">
  </TextView>
  

  Spuštění této aktivity a zpracování jejího výsledku je naprosto identické jako u třídy ReturnText, kterou jsme si vytvořili minule. Nyní se přesuneme na nové téma.

  Dialogy

  link

  Občas bývá potřeba sdělit uživateli aplikace nějakou informaci nebo dostat jeho souhlas/odmítnutí. K takovému účelu se používají dialogy. Android nabízí jednak předdefinované jednoduché dialogy, ale také možnost vytvářet vlastní dialogy. Dokonce je možné zobrazit celou aktivitu jako plovoucí dialog. Nejprve se podíváme na vytváření jednoduchého potvrzovacího dialogu.

  Všechny dialogy by se měly vytvářet ve funkci onCreateDialog(). K vytvoření jednoduchého dialogu s jedním až třemi tlačítky lze využít třídu AlertDialog.Builder. Funkce onCreateDialog() s kódem pro vytvoření jednoduchého dialogu s dvěma tlačítky by potom vypadala takto:

  protected Dialog onCreateDialog(int id) {
     Dialog dialog;
     switch(id) {
     case DIALOG_YESNO:
       {
         AlertDialog.Builder builder = new AlertDialog.Builder(this);
         builder.setMessage("Přejete si ukončit aplikaci");
         builder.setPositiveButton("Ano", new DialogInterface.OnClickListener() {
           public void onClick(DialogInterface dialog, int id) {
             Hello.this.finish();
           }
         });
         builder.setNegativeButton("Ne", new DialogInterface.OnClickListener() {
           public void onClick(DialogInterface dialog, int id) {
             TextView tv = (TextView)findViewById(R.id.text);
             tv.setText("Odpověď je ne");
           }
         });
         dialog = builder.create();
       }      
       break;
     default:
       dialog = null;
     }
     return dialog;
  }
  

  Nejprve je nutné vytvořit instanci statické třídy AlertDialog.Builder. Pomocí ní se specifikuje, jak bude dialog vypadat. Nastavíme zobrazovanou zprávu a přidáme dvě tlačítka. Reakcí na stisk tlačítka “Ano” bude ukončení aktivity, reakcí na stisk tlačítka “Ne” bude nastavení textu pro TextView.

  Nyní zbývá vyřešit, jak systému sdělit, že chceme dialog vytvořit. Pro to stačí zavolat funkci showDialog(DIALOG_YESNO), kde DIALOG_YESNO je unikátní identifikátor tohoto dialogu.

  Dialog s vlastním vzhledem a funkcionalitou vytvoříme instanciováním třídy Dialog. V následujícím příkladu nejprve vytvoříme dialog. Druhý příkaz pak říká, že nechceme, aby dialog měl titulek. Dále mu nastavíme layout specifikující jeho vzhled. Nakonec přidáme akci vyvolanou při stisku tlačítka v dialogu – text v edit boxu v dialogu se zkopíruje do TextView v aktivitě a dialog se zavře pomocí funkce dismissDialog().

  case DIALOG_CUSTOM:
  {            
      dialog = new Dialog(Hello.this, android.R.style.Theme_Dialog);
      dialog.requestWindowFeature(Window.FEATURE_NO_TITLE);
      dialog.setContentView(R.layout.my_dialog);
      final Dialog d = dialog;
      Button b = (Button)dialog.findViewById(R.id.btn_dialog_ok);
      b.setOnClickListener(new View.OnClickListener() {            
          @Override
          public void onClick(View v) {
              TextView tv = (TextView)findViewById(R.id.text);     
              EditText et = (EditText)d.findViewById(R.id.edit_text);
                    tv.setText(et.getText());
              dismissDialog(DIALOG_CUSTOM);                    
          }
      });
  }    
  break;
  

  Layout pro dialog se tvoří stejně jako pro jakoukoliv aktivitu:

  <?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
  <LinearLayout
      xmlns:android="http://schemas.android.com/apk/res/android"
      android:layout_width="fill_parent"
      android:layout_height="fill_parent"
      android:orientation="vertical">
      <EditText
          android:layout_width="fill_parent"
          android:layout_height="wrap_content"
          android:id="@+id/edit_text" />
      <Button
          android:layout_width="wrap_content"
          android:layout_height="wrap_content"
          android:id="@+id/btn_dialog_ok"
          android:text="Nastavit" />
  </LinearLayout>
  

  Při práci s dialogy často využijeme funkci onPrepareDialog(), která nám dobře poslouží, pokud obsah dialogů není statický – chceme-li, aby zobrazoval nějakou měnící se informaci. V této funkci poté nastavíme aktuální obsah dialogu. Funkce onPrepareDialog() se volá vždy před zobrazením dialogu, naproti tomu onCreateDialog() se volá pouze před prvním vytvořením dialogu.

  Zmínil jsem se také o tom, že aktivitu je možné zobrazit jako plovoucí dialog. Taková aktivita se vytváří úplně stejně jako kterákoliv jiná, s jediným rozdílem – je třeba jí nastavit jiný styl. Konkrétně lze v manifestu nastavit aktivitě atribut android:theme="@android:style/Theme.Dialog". Aktivita se spouští pomocí intentu, nikoliv pomocí funkce showDialog() jako klasický dialog.

  Toast

  link

  Jiným užitečným konstruktem v systému je toast. Toast má sice k dialogu blízko, ale dialog to není. Je to malé view, které se vytvoří jako poloprůhledné plovoucí okno. Rozdíl oproti dialogům je, že toast nemá fokus a nelze na něm provádět akce. Pouze na určitou dobu zobrazí textovou zprávu. Elementy nacházející se pod ním jsou aktivní pro všechny uživatelské akce. Jeho vytvoření je jednoduché, stačí použít:

  Toast.makeText(this, R.string.my_msg, Toast.LENGTH_SHORT).show();
  

  První parametr je kontext, druhý zobrazovaná zpráva a třetí doba, po kterou bude zpráva zobrazena.

  AsyncTask

  link

  Nyní na chvíli opustíme dialogy a podíváme se na něco jiného. Generická abstraktní třída AsyncTask umí asynchonně spustit jiný kód. Užitečná je zejména v tom, že nemusíte ručně vytvářet nová vlákna a starat se o ně. Zároveň zajišťuje informativní nástroj pro zjištění stavu tasku. AsyncTask tak často využijeme při ošetření časově náročnějších operací. Například můžeme chtít, aby se během výpočtu zobrazoval dialog informující uživatele o prováděném výpočtu. K tomu lze použít například instanci třídy ProgressDialog. AsyncTask potom můžeme zavolat následovně:

  private void compute() {      
        AsyncTask<String,Void,Long> task = new AsyncTask<String, Void, Long>() {
            private ProgressDialog mProgressDialog;          
              protected Long doInBackground(String... params) {
                return Computation.computeSomething(params);
              }    
            protected void onPreExecute() {
              mProgressDialog = ProgressDialog.show(Hello.this, "", "Počítám...", true);              
            }
            protected void onPostExecute(Long result) {
              mProgressDialog.dismiss();
              TextView tv = (TextView)findViewById(R.id.text);
              tv.setText("Výsledek je " + result);
            }
        };
        task.execute(new String[]{"data1", "data2"});
  }
  

  Význam generických parametrů je po řadě – typ vstupních parametrů, typ updatového parametru a typ výsledku. V tomto kódu vytvoříme AsyncTask, který dostává jako parametry řetězce (String). V průběhu výpočtu neposílá žádnou informaci (Void) o svém pokroku a vrácená hodnota je typu Long.

  Funkce onPreExecute() se volá před započetím práce asynchronního tasku – zde vytváříme instanci progress dialogu, která informuje uživatele o probíhající činnosti. Ve funkci doInBackground() probíhá výpočet. A konečně ve funkci onPostExecute() se zpracovává vrácený výsledek – v tomto příkladě zobrazení výsledku v TextView. AsyncTask se spouští zavoláním funkce execute() s parametry.

  Pokud bychom nepoužili AsyncTask, ani vlastní řešení za pomocí vláken, aplikace by se z pohledu uživatele stala neresponzivní, čemuž je nutné se vždy vyhnout. Práce s asynchronními tasky vypadá snadně, je ovšem nutné dát si pozor na jejich použití ve vztahu k životnímu cyklu aktivit. Především je nutné si ohlídat, kde tasky skladujeme a inicializujeme, neboť změna konfigurace telefonu (způsobená například otočením displeje) defaultně resetuje aktivitu. To při špatném použití asynchronních tasků může vést k pádu aplikace.

  Závěr

  link

  Ukázali jsme si několik důležitých konstruktů, se kterými se programátor při vytváření aktivit často setká. Pověděli jsme si něco o listech a adaptérech. Ukázali jsme si, jak vytvářet dialogy a toasty. A nakonec jsme zmínili i AsyncTask, který nám dokáže ušetřit spoustu práce s vlákny.

  Inmite

  Chceš se naplno pustit do vývoje skvělých aplikací pro Android? Pošli nám CV na chci.job@inmite.eu – v Inmite právě hledáme posily do našeho androidího týmu! Pokud nás chceš napřed poznat a nezávazně pokecat, určite se ukaž na Android Devcampu, na jehož organizaci se podílíme. Inmite je už od samého začátku českou jedničkou ve vývoji pro Android a s tvou pomocí bychom si pozici rádi upevnili :)

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  5.5.2011 08:32 Honza
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj pro Android – vylepšujeme aktivity
  AsyncTask pouzivam velice casto a k nemu se vaze muj dotaz. V metode postExecute potrebuji zobrazit dialog se zpravou o probehle akci. Vse funguje samozrejme v poradku, pokud uzivatel zustane v te same aktivite, ve ktere byl AsyncTask spusten, protoze do konstruktoru AsyncTasku posilam referenci na tu Activitu. Pokud ale uzivatel prejde do jine activity (coz je vice nez pravdepodobne), pak context aktivity uz neni platny a aplikace spadne. Proto misto dialogu pouzivam Toast, nebo popripade vypisuji zpravy do Notifikacniho pruhu. Poradil by mi nekdo, jak docilit toho, aby zobrazeni Dialogu nezpusobilo pad aplikace a aby se dialog pokud mozno zobrazil i na plose (pokud uzivatel opusti uplne aplikaci)?
  5.5.2011 08:37 Honza
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj pro Android – vylepšujeme aktivity
  mam samozrejme na mysli onPostExecute()
  tmr avatar 5.5.2011 22:24 tmr | skóre: 17 | blog: Offtopic | Praha 5
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj pro Android – vylepšujeme aktivity

  Tohle je jedna z věcí, kterou má Android naprosto špatně navrženou. Neexistuje žádný standardní postup, jak řešit čistě a bez bugu provádění kódu na pozadí s následným updatem UI. Problémy s AsyncTaskem jsou 2:

  1. AsyncTask má odkaz na Activity. Při otočení telefonu na šířku se Activity restartuje, ale AsyncTask má odkaz na tu starou Activity. Takže v paměti jsou 2 a jedna z nich zbytečně. Když AsyncTask skončí a chce zobrazit výsledek, nefunguje to, protože nemá odkaz na novou Activity.
  2. Dejme tomu, že mám Activity, která zabírá hodně paměti a v onCreate() spustí AsyncTask. Když několikrát převrátím telefon, Activity se několikrát restaruje a vytvoří několik AsyncTasku. Kazdy bude mít odkaz na tu svou Activity, takže se postupně zaplní paměť a skončí to OutOfMemoryError-em.

  Oba problémy se zdaleka netýkají jenom otáčení displeje, to je jenom nejčastější případ.

  Já jsem AsyncTasky přestal používat a pro práci na pozadí používám vlastní třídy Task (obdoba AsyncTask) a AbstractActivity (například udržuje informace o běžících Tascich).

  8.11.2011 16:00 Mira
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj pro Android – vylepšujeme aktivity
  Nenastinil by jsi prosim jak tebou zminovany problem resis, pomoci te sve vlastni tridy?

  Moc dik
  6.5.2011 02:05 Tomáš Kypta
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj pro Android – vylepšujeme aktivity
  Pokud chcete dialog, který není vázán na konkrétní aktivitu nebo se umí zobrazit na ploše, budete ho muset vytvořit z vlastní aktivity. Tu zobrazíte s dialogovým stylem.
  8.5.2011 20:22 Jakub
  Rozbalit Rozbalit vše Vlakna jejich stavy
  Zdravim,

  mam banalni dotaz ale ani v dokumentaci jsem nenasel odpoved.

  Je mozne mit v Androidi aplikaci vlakno(extend Thread) a provadet na nem nasledujici 3 veci?
  1. Pozastavit
  2. Spustit(nechat ho pokracovat z pozastaveneho mista)
  3. Dotazat se zda je bezici, pozastavene nebo mrtve?
  Diky moc Kuba.
  tmr avatar 8.5.2011 23:43 tmr | skóre: 17 | blog: Offtopic | Praha 5
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlakna jejich stavy

  Nejde to. Muzes ale tomu threadu rict, ze chces aby se pozastavil. A v tom threadu budes cas od casu kontrolovat, jestli je pozadavek na pozastaveni, a kdyz je tak se zastavis. Z jineho threadu potom muzes ten thread zase probudit.

  P.S. Na co to potrebujes?

  10.5.2011 10:09 Jakub
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlakna jejich stavy
  Ahoj,

  diky za odpoved - kterou jsem nechtel slyset.

  Mam tridu ktera mi spravuje tasky(nacitani obrazku po siti). Porad dokola kontroluje jestli nepribyl novy task, pokud task pribyl zkontroluje jestli je volno(jiny jeste nebezi) a pokud je, tak ho spusti.

  Zpusob jak to resit je, pres zamky. Do toho se mi ale moc nechce :(.

  Je primo v androidovi nejaka komponenta o ktere nevim a pomohla by mi?

  Diky za pomoc.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.