Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Vida, Mepis, další distribuce která zůstává u KDE 3
No, mě přijde tak trochu jako Ubuntu s KDE (ne Kubuntu) - doladěný nástroje pro jedno prostředí. Ale... už jsem zmlsaný P/MCC a Yastem.
Proč jsi chtěl vysloveně .deb distro?
Flasku nechci a nemam cas, resim ty widle xp na 10 let starym srotu v obyvaku kde musim sedet na zidli ze stredoveku a necejtim prdel ...
chroot /media/mandriva
způsobíš, že vše co uděláš, budeš dělat nad tou mandrivou.
No a pak spustíš něco jako tento příkaz: grub-install /dev/hda
(/dev/hda samozřejmě zaměníš, za zařízení které máš ty; třeba to může být /dev/sda)
Pak vyskočíš z shellu chrootu a po restartu budeš mít zpět grub od Mandrivy. Bez položky Mepisu. Jestli tam chceš ten Mepis, tak si otevři konfigurák grubu, který je v Mepisu. Tj. /boot/grub/menu.lst
a najdeš v něm něco podobného tomuto:
title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.26.8-686 root (hd0,0) kernel /boot/vmlinuz-2.6.26.8-686 root=/dev/hda1 ro initrd /boot/initrd.img-2.6.26.8-686A zkopíruješ to, do stejného souboru, akorát na oddíle s Mandrivou.
/dev/hdb6: recovering journal /dev/hdb6: clean, 107669/8241152 files, 12495484/16476657 blocks "hranata zavorka" SELHALO "hranata zavorka"(nevim kde ta zavorka je) *** pri kontrole systemu souboru doslo k chybe. *** vstupujete do interpretu prikazu "strednik" (taky ho nemuzu najit) pote bude system restartovan *** kdyz opustite shell. Give root password for mainteance (or type Control-D to continue):
Tiskni
Sdílej: