Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Jsem si ten tiling chtěl taky zkusitA jsi spokojenej? Já bych se k floating wm asi už nechtěl vracet..
Z počátku jsem měl pocit, že až budu muset dělat něco víc, než prohlížet web a pdfka, zešílím z toho. Naštěstí to byl omyl. Některé věci stále řeším trošku krkolomně, některé jsem si ještě nenastavil, jak bych chtěl. Mezi námi, Haskell je hrozně vtipnej jazyk
Každopádně po týdnu jsem se na chvíli vrátil do openboxu, který jsem poslední dva roky používal a za tu dobu tam měl kde co nastavené. Vlastně jsem v něm taky nemusel používat myš. Na všechno jsem měl klávesové zkratky - spouštění aplikací, pozicování oken. Jenže co mi najednou přišlo zvláštní, že se ty okna vždycky prskly, kam se jim chtělo a já je často musel "ručně" někam umístit, abych tam neměl bordel. Proč bych to proboha dělal, když to wm může dělat za mě. Po půl hodině jsem přepnul zpátky do xmonadu. Z toho usuzuji, že na jiný způsob práce s okny jsem si zvykl asi docela rychle. Můžu jedině doporučit.
Zrovna se snažím nějakým způsobem vyřešit minimalizaci oken, protože když mám příkladně na ploše "Web" okno prohlížeče, ve kterém mám otevřené věci jako facebook, youtube, etc a najednou potřebuji udělat něco do školy, nechci ať se mi ty věci míchají. Takže bych chtěl tohle okno skrýt a otevřít si hezky nové, prázdné. Tohle je pro mě docela velká změna. Předtím jsem to řešil přesunem na jinou plochu, kde jsem měl všechny věci ohledně jednoho tématu.
Potom mě trošičku trápí, že otevření více oken na jedné ploše je docela nepohodlné a okýnka jsou děsně malá. Možná je to tím, že používám pouze základní layouty, ale to asi nebude ten problém. Na 15" monitor se toho prostě moc nevejde.
Tiskni
Sdílej: