Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Uz se tesim az se klasickej uzivatelskej desktop toho X bloatware balastu zbavi a bude mit odezvu stejnou nebo lepsi nez windowsi desktop.No, není dávno jsem se GDBčkem nahackoval do aplikace Xlib a pár voláníma si v podstatě běžící aplikaci přesměroval do dalšího X-serveru bez toho abych ji musel zabít a pozastavil si ji, SIGTERMnul X-Server a z konzole si ji přesměroval na nulový X-Server. Někdy to budu muset natočit jak se aplikace šoupou z počítače do počítače po kroucené dvojlince nebo jak aplikace přežívají pád X-Serveru. To je funkcionalita o které si ostatní operační systémy můžou nechat jenom zdát (u Waylandu jsem to nekontroloval, ale vzhledem k natuře to asi bude podobné). Bohužel při šmátrání Xlibem jsem si též všimnul jak neuvěřitelně starý kód to je. Věřím, že s X.org serverm to nebude jiné. Tato funkcionalita je technicky možná, ale není pro ni implementována jediná funkce (za ty léta). Naopak je tam velká, obrovská spousta legacy funkcí. Chtělo by to Wayland doplácnout, dokonvertovat na něj desktop a věnovat se čištění kompletně celého X Window Systemu. Takhle funkčností nabytý desktop nemá žádný jiný OS. Wayland není žádná spása! Já na něj původně nadával, ale po bližším prozkoumání jsem zjistil, že jde téměř o pokračovatele DirectFB. Sice to má nějaký server, ale člověk si ani nevšimne že něco běží a chová se to víc jako kupa knihoven sdílející (off-screen) buffery s grafickou kartou. Teď když z GNOME3 udělali jakýsi Clutterový bastl si to asi překonvertuju na starý počítač s GeForce5200 ať to mám pěkně svižné (co bych na takové plečce v těch Xkách, které potřebují pomalu čtyřjádro stejně v dnešní době spouštěl?), ale jinak budu sázet na Xorg i nadále.
bude mit odezvu stejnou nebo lepsi nez windowsi desktop.Stačí nespouštět Mutter/Clutter či jiný kompozitní bastl a odezvu mají furt Xka pořád stejnou - tedy velmi dobrou i na staré herce.
Například Compiz nebo Beryl, je typický příklad něčehoNaopak Compiz se mi velice osvědčil pro provozování Xek po síti. Ono to stejně po síti není o moc rychlejší (kvůli síťové prodlevě) a když se pixmapy jednou načtou a natexturují na polygony, tak aspoň se pak nemusejí překreslovat kvůli kdejakému eventu či kvůli jakémukoliv náhodnému překrytí původního okna. Navíc zůstávají natexturované i když třeba síť chcípne. Snižuje to zátěž a tak celkově je to lepší pocit.
Nejako sa v tejto oblasti nevyznám, tak sa spýtam ...
Sú dekorácie kreslené klientom, alebo nejakým samostatným procesom? Čo sa stane ak aplikácia zamrzne? Bude wm normálne reagovať ako v x-kách, akurát sa informácia o zmene veľkosti, polohy ... nedoručí aplikácii? Nechcel by som zažiť situáciu ako vo win kde pri zatuhnutí aplikácie vytuhne aj DWM.
Ako je to s asynchrónnosťou. Je schopná dekorácia okien asynchrónneho prekresľovania (tj. vykreslí sa rýchlejšie než samotný obsah okna tak ako je to v X)? Na win sa to vykresľuje súčasne, fakt nemám rád také sekané vykresľovanie dekorácie okna.
Sú dekorácie kreslené klientom, alebo nejakým samostatným procesom?
Ako je to s asynchrónnosťou. Je schopná dekorácia okien asynchrónneho prekresľovania (tj. vykreslí sa rýchlejšie než samotný obsah okna tak ako je to v X)? Na win sa to vykresľuje súčasne, fakt nemám rád také sekané vykresľovanie dekorácie okna.Zde nalezneš odpovědi na všechny tvé otázky. Zjednodušeně: ano, jo, ano. BTW: Proč furt máte všichni snahu srovnávat se způsobem kterým se vykresluje na Widlích? Funguje to naprosto odlišně.
Čo sa stane ak aplikácia zamrzne? Bude wm normálne reagovať ako v x-kách, akurát sa informácia o zmene veľkosti, polohyNěkteré věci jsem ještě nezkoušel, ale předpokládám, že ano,
No porovnáme s widowsom preto, že sa bojíme aby to nedopadlo rovnako. Minulý týždeň som musel v práci ovládať jeden stroj s windowsom a bolo to peklo, ešte, že je to už za mnou.
Ďakujem za odkaz, bál som sa, že sa o všetko budú starať samotné aplikácie s nejakou nalinkovanou knižnicou pre kreslenie dekorácie.
Tiskni
Sdílej: