Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Síce uprednostňujem Debian, ale skúšal som v poslednej dobe Kubuntu/Ubuntu a teraz PCLOS. Musím potvrdiť, že tento je stabilnejší, rýchlejší a čo do previazanosti aplikácií konzistentnejší ako Kubuntu. Síce som žiadne väčšie problémy v Kubuntu nezaznamenal, niekoľko drobných vád sa našlo, ktoré dokážu otráviť život. V PCLOS mi funguje všetko takmer bez zásahu až na ten problém s udevom. Ovladače budú asi trochu slabinou u PCLOSu a preto nie každému môže táto distribúcia sadnúť. Ale ak ti bude fungovať livko, nemal by si mať žiadny problém. Prípadne ak vydržíš, aktualizácie by mali dať veci do poriadku. Vo všeobecnosti považujem PCLOS za najlepšiu KDE centrickú distribúciu.
Texar si zobral to najlepšie zo všetkých distribúcií, s ktorými prišiel do styku: grafické stvárnenie ovplyvnené Mandrake/Mandrivou, jeho konzistencia je od samotného nabiehania systému až po zobrazenie plchy, cez správu balíkov pomocou apt a synaptic na spôsob Debianu alebo Ubuntu, napriek tomu, že to je rpm distro až po rolling update ala Gentoo/Arch. KDE je svojou aktuálnosťou trochu pozadu za ostatnými distrami, ale v tom vidim prave jeho prednosť, keďže sa k užívateľovi dostáva už odladené. Čo sa týka počtu balíkov v repozitároch, treba si uvedomiť, že PCLOS je čiste desktopový systém. Obsahuje viac utilít, graf. tém, kurzorov, ikon a rôznych doplnkov, ktoré majú newbies tak radi a nielen oni. Nie každému môže sadnúť kvôli nejakej hardvérovej nekompatibilite, komunita okolo distra nie je taká veľká ako u Ubuntu alebo Debianu, ako som už písal, treba najprv vyskúšať live...
Tiskni
Sdílej: