Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
btw: je nejaky duvod proc mas jadro 3.19, kdyz 14.04.4 prinesla jadro 4.2?
Ano je, proprietarny ovladač fglrx-update je skompilovaný na jadro 3.19. Pri použití vyššej verzie jadra mi to vyhodí chybovú hlášku (je to hlásené aj ako bug) výsledkom je konzola bez fungujúcej klávesnice. Okrem toho mi na tom jadre fungovalo doposiaľ všetko korektne.
Napriek tomu som teraz nahodil najnovšie jadro 4.4.0-16 z repozitárov a grafiku som zmenil na open source ovladač. Takže dávam tomu šancu. Nábeh je v poriadku, uvidím ako to bude po spustení niečoho náročnejšieho. Zatiaľ mám ale dojem, ako keby som častejšie počul vetrák ;)
DRI_PRIME=1
. Na starším notebooku s dvojicí R600 mi to cca dva roky nazpět běhalo docela slušně.
setprovideroffloadsink
a nějakým skriptem to spustit vždy při startu Xek. Aplikace, co mají běžet na výkonnější grafice pak spustíš s tou proměnnou DRI_PRIME=1, globálně to udělat myslím nelze. Na KDEčkách s KWinem jsem musel řešit problém, kdy se po spuštění programu na dedikovaném GPU zobrazila jen černá obrazovka. Řešit to lze buď použitím kompozitoru, co kreslí jen přes XRender a nepoužívá OpenGL nebo zapnutím podpory DRI3 v Xkách. V Ubuntu 14.04 ještě asi DRI3 nebude k dispozici, takže pokud s tím chceš experimentovat, asi bych to zkoušel rovnou s Ubuntu 16.04; DRI3 se totiž vyplatí i kvůli vyššímu výkonu. S DRI3 prý ani není potřeba nastavovat v Xkách ten offloading, ale to nemám vyzkoušené. Doufám jen, že nějakého osla nenapadlo tu podporu DRI3 v AMD ovladačích Ubuntu 16.04 vypnout.
Tiskni
Sdílej: