OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
awesome -k /cesta/k/nefungujúcemu/rc.lua
. Skúšal si awesome dočasne downgradovať? awesome -k však
často tvrdí, že syntax v rc.lua
je ok, avšak aj tak sa nechce spustiť. Preto je veľmi užitočná pomôcka awmtt
(v AUR-e), tam spustíš awesomewm cez xephyr
a tým si odchytíš stderr, v ktorom potom pekne vidíš, čo je (ponovom) chybné v rc.lua.
áále..chcíp mi kvůli rozšíření freedesktop což je podpora freedesktop menu s automatickým generováním menu položek.. nechce se mi to teď řešit, pravděpodobně zastaralé rozšíření.. zatím se mi v xfce s nakonfigurovanými kláv. zkratkami a úzkým titlebarem oken docela líbí
jediné co mi prozatím v xfce (xfwm) chybí je zaměření okna urgent klávesovou zkratkou.. umí to ještě nějaký WM krom Awesome ? tilling jsem používal stejně jen rozdělení na dvě části obrazovky a to zvládne i xfwm..
dík..takže Awesome, Xmonad, třeba někdo další poradí
je podobny dwm, ale je mensi a bez panelu.
Myslim ze u floating wm takovou funkci asi tezko najdes, protoze z principu vetsinou nejsou schopna ovladat okna pouze z klavesnice. Na druhou stranu si nemyslym, ze implementace by byla nejak slozita. Zkus mailing list pekwm, openboxu nebo arch forum, pokud o to tak usilujes.
Tiskni
Sdílej: