Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Polybar config (skripty ku konkrétnym modulom, ako gmail): https://gist.github.com/Wallkerock/1d2621323c5a05146a5b1aa2911ba454
i3gaps config (možno bude treba upraviť cesty): https://gist.github.com/Wallkerock/24d245604b9c1488afe217641c1a6061
GTK theme - Abrus: https://github.com/vinceliuice/Abrus-gtk-theme
Skript pre Gmail: https://gist.github.com/Wallkerock/8f69df4c6516bab4e47cecff075397bf
A ešte .Xresources: https://gist.github.com/Wallkerock/9f09d12e9f96360b861471065b21b739
Ikony sú Abrus, mali by byť súčasťou gtk témy. Co sa týka farieb terminálu URXVT (rxvt-unicode) a farieb midnight commanderu, tie sú nadefinované v .Xresources. Akákoľvek zmena v tomto súbore sa prejaví až po jeho reolade:
# xrdb ~/.Xresources
Ale toto nie je všetko, čo bude treba doladiť. Napríklad na notifikáciu používam Dunst a aj k tomu treba malý config trochu nastaviť podľa chute. Napríklad pre panely ako polybar, alebo i3status, bude potrebné nainštalovať "Awesome cheatsheet" fonty. To sú tie ikonky na paneli:
- ttf-font-awesome-4 v arch linuxe
Pre peknejší vzhľad, tiene okien, popup menu zase treba Compton kompozitor. Jeho nastavenie sa rôzni podľa železa. Ja ho mám nastavený pre intelácku grafiku. Ako menu používam rofi a dmenu. Rofi config mám do podoby v prílohe. Je toho viacej a všetko ma nenapadne, čo treba nastaviť. Keď nebudeš vediť, napíš, pokúsim sa poradiť.
Tiskni
Sdílej: