Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Tak už jsem ho nahodil
Viz příloha
A jede líp než Ubuntu 20.10 ;)
No, není zabugované snapem, cizí témata se zobrazují korektně ve všech aplikacích (u Ubuntu třeba v GIMPu se cizí témata zobrazovala v menším okně, člověk musel GIMP minimalizovat a vzápětí maximalizovat, až pak to šlapalo). Obecně mi Debian 11 přijde ve všech aspektech o fousíček rychlejší než Ubuntu 20.10 - otevírání i zavírání aplikací, přechody v plochách i mezi mnoha otevřenými okny. A má vyšší verzi GS. 3.38.2 oproti 3.38.1 v Ubuntu. I to možná hraje roli. A dnes mi probíhala pravidelná týdenní záloha v DejáDup - řekl bych, že o třetinu rychleji než v Ubuntu 20.10 (spoubory v /home zůstaly v podstatě totožné).
Je to z forku Mainline: https://github.com/bkw777/mainline >>> původní ukuu
supr šutry co vypadaj jako dřevo ten wallpaper :D ;D
Já si myslím, že díky Linuxu máme svobodu si vybrat, které DE chceme používat. Nechápavost je logická, já třeba taky nechápu, jak mohou lidi používat třeba KDE nebo XFCE. Prostě každý má svoje priority a cpát lidem do hlavy, že tohle nebo tamto DE je lepší je kontraproduktivní a nováčky třeba zcela odradí, protože si řeknou: oni se i ti linuxáci hádají nebo si ukazují, kdo má většího pindíka...
Nikomu nenutím Gnome, já ho považuji za nejlepší DE, co šlo vymyslet a na druhou stranu nechci, aby mi někdo nutil jiné DE nebo mě kvůli tomu jakkoliv dehonestoval či zesměšňoval.
OK?
gnome toho umí 1000000000x míň než kde ;D ;D virtuální plochy srovnaný do 2d přepínací šikama tam nejsou aktivity tam nejsou hromady možnejch stylů tam taky jako nejsou a když si v gnome chceš neco změnit tak to věčinou nejde jakoby samo vod sebe ale musí se instalovat nějakej mod a vubec jeto jako celý takový divný :O :O :/ :/ měl bys jako kde zkusit používat chvilku. netrolim ber to jako dobrou radu ;D ;D
No, používám Firefox - taky už ze zvyku, a Tor Browser. Vivaldi jsem ještě nevyzkoušel, juknu na to.
ff protože je menčí zlo :D ;D ale moc doplňků coby jako řešili jenom zhed tam zase jako nemam jestli vůůbec nějaký :D :D ;D ;D
Vivaldi will send a message using HTTPS directly to our servers located in Iceland every 24 hours containing this IDa jestli posila jen to co pise mas overene? A proc vubec posila ID uz to je telemetrie.
"Your browsing history such as visited URLs, typed search keywords and downloaded content are stored in your client profile and only accessible by your own action. Vivaldi AS has no access to this data. "
na androidí verzi firefoxu jakoby přestalo fungovat zobrazení/editování about:config takže asi jako jenom za hledadlo ne :O :O :/ :/
ve firefoxku de skoro všecko povipínat ale dá to moc práce a asi jako nikdy všecko neuhlídáš :/ :/
proč je teda jako tor browser postavenej na firefoxu ane na vivaldim???? :O :O
KDE jsem samozřejmě mnohokrát zkoušel, ale jaksi mi nepřirostlo k srdci - myslím to ovládání. Gnome 3 mi naopak velice vyhovuje.
mě zase jakoby nesedí to gnome ovládáním :D ;D si myslim žeto je jako jenom vo zvyku. kdybys trošičku delší chvilku používal kde byti pak připadalo víc lepší než gnome ;D ;D
Tiskni
Sdílej: