Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Zdravím
Prosím, jak máte vyřešené to tlačítko na vypnutí systému? Normálně přes halt / shutdown, nebo na to používáte nějakou utilitku? Díky
Awesome je perfektní věc. (Už) používám taky, a přesto, že jsem mu ze začátku moc nevěřil, nemohu si jej dnes vynachválit. Jen k dokonalé spokojenosti mi chybí dvě věci : čisté C API a možnost tvořit applety též pro plochu ( nechci používat Conky a pod...). Jinak fakt super.
Ahoj, to vypnuti mam normal pres poweroff (gentoo) - { "Vypnout PC", "/sbin/poweroff", homepath .. "/.config/awesome/themes/icons/apps/shutdown.png" }
Jinak po dlouhodobem zkouseni ruznych WM je awesome velice prijemna zmena, dela se v nem po lehkych upravach nejlepe a to jsem si prosel mnoha WM (kde1-2-3-4, gnome,xfce, openbox, fluxbox, pekwm, dwm, musca, icewm, window maker, ....).. Lua me taky moc nebere, ale co se da delat. Ono toho zase tolik potreba neni. Na netu je nekolik velice povedenych konfiguraci (koniu, anrxc, ...)., nebo zkratka sosnout me konfigy (je v nich vsechno pripravene) a pripadne si je upravit.
Díky za nakopnutí
Už mi to funguje taky (já to musel pokaždé spouštět přes konsoli a autentizovat se. už nemusím - sudo je mocnější příkaz než jsem tušil ).
Ty konfigy si určitě pro inspiraci a poučení projdu. Díky
Aha, tak ty už mám Došlo my to hned, jak jsem se dostal na tvůj blog. Dokonce tě mám v záložkách u Awesome. Když tě mám na drátě, tak díky za návod na nastavení Awesome
Za nedlouho dam novou verzi, trochu vylepsenou..
OK.
Ještě nejsem hotový, ale jak jej budu mít kompletně nakonfigurovaný, tak sem hodím také screenshot. :-) BTW, bylo by možná dobré , kdyby jsi se zaměřil trochu i na applety. Na oficiální wiki sice nějaký popis je, ale je neúplný, takže jestli s tím máš trochu větší zkušennosti asi by se shodil trochu obsáhlejší popis.
v nove verzi konfigu bude aplet na volume a batt. jinak mam v baliku s konfigurakama i knihovnu vicious, kterou dela anrxc a je mozne pridat dalsi - cpu, ram, hdd, mail, mpd, ....
ono neni uplne lehke psat univerzalni konfig s apletama, protoze kazdej ma jinej system - nekdo ma baterku nekdo ne, nastaveni zvuku (MASTER/PCM) a tak dale ...
tak ja zabalim to co mam hotovo a vrazim to na net, jdu na to ...
Tiskni
Sdílej: