Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Zdravím
Prosím, jak máte vyřešené to tlačítko na vypnutí systému? Normálně přes halt / shutdown, nebo na to používáte nějakou utilitku? Díky
Awesome je perfektní věc. (Už) používám taky, a přesto, že jsem mu ze začátku moc nevěřil, nemohu si jej dnes vynachválit. Jen k dokonalé spokojenosti mi chybí dvě věci : čisté C API a možnost tvořit applety též pro plochu ( nechci používat Conky a pod...). Jinak fakt super.
Ahoj, to vypnuti mam normal pres poweroff (gentoo) - { "Vypnout PC", "/sbin/poweroff", homepath .. "/.config/awesome/themes/icons/apps/shutdown.png" }
Jinak po dlouhodobem zkouseni ruznych WM je awesome velice prijemna zmena, dela se v nem po lehkych upravach nejlepe a to jsem si prosel mnoha WM (kde1-2-3-4, gnome,xfce, openbox, fluxbox, pekwm, dwm, musca, icewm, window maker, ....).. Lua me taky moc nebere, ale co se da delat. Ono toho zase tolik potreba neni. Na netu je nekolik velice povedenych konfiguraci (koniu, anrxc, ...)., nebo zkratka sosnout me konfigy (je v nich vsechno pripravene) a pripadne si je upravit.
Díky za nakopnutí
Už mi to funguje taky (já to musel pokaždé spouštět přes konsoli a autentizovat se. už nemusím - sudo je mocnější příkaz než jsem tušil ).
Ty konfigy si určitě pro inspiraci a poučení projdu. Díky
Aha, tak ty už mám Došlo my to hned, jak jsem se dostal na tvůj blog. Dokonce tě mám v záložkách u Awesome. Když tě mám na drátě, tak díky za návod na nastavení Awesome
Za nedlouho dam novou verzi, trochu vylepsenou..
OK.
Ještě nejsem hotový, ale jak jej budu mít kompletně nakonfigurovaný, tak sem hodím také screenshot. :-) BTW, bylo by možná dobré , kdyby jsi se zaměřil trochu i na applety. Na oficiální wiki sice nějaký popis je, ale je neúplný, takže jestli s tím máš trochu větší zkušennosti asi by se shodil trochu obsáhlejší popis.
v nove verzi konfigu bude aplet na volume a batt. jinak mam v baliku s konfigurakama i knihovnu vicious, kterou dela anrxc a je mozne pridat dalsi - cpu, ram, hdd, mail, mpd, ....
ono neni uplne lehke psat univerzalni konfig s apletama, protoze kazdej ma jinej system - nekdo ma baterku nekdo ne, nastaveni zvuku (MASTER/PCM) a tak dale ...
tak ja zabalim to co mam hotovo a vrazim to na net, jdu na to ...
Tiskni
Sdílej: