Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
k cemu je dobre to Nero? je to v necem lepsi nez treba k3b?
Jenom v drobnosti - prostě mi vyhovuje nejlíp. Neříká se tomu náhodou svoboda volby?
K3b, Brasero ani Gnomebaker mi (každý z jiného důvodu) nesedí, tak jsem si prostě vybral Nero.
K3b si s sebou táhne nepříjemnou závislost na polovičce KDE .
Brasero za ním funkcemi a ovládáním dost zaostáva a taky má pro mě zbytečné závislosti (gstreamer, nautilus-cd-burner, atd.). Gnomebaker je v ovládání ještě slabší.
A když mi tyhle dva frontendy ještě navíc podivně zlobily:
- pálím datové DVD z Brasera/Gnomebakeru -> zničené médium,
- vypálím TOTÉŽ "ručně" pomocí growisofs -> bez problému,
tak mi zkrátka těch 19.99 € přišlo jako přiměřená investice. Uznávám, že se to asi dalo vyřešit i jinak, ale já SW volím primárně podle toho jak mi vyhovuje a jak spolehlivě funguje. Jestli je proprietární nebo otevřený by rozhodovalo až v okamžiku remízy.
K3b si s sebou táhne nepříjemnou závislost na polovičce KDEje to mozne, me to nevadi protoze KDE pouzivam. Kdybych pouzival neco jineho tak bych asi shanel i jiny palici program.
Lxpanel mám "distribuční" - tuším že 0.2.8. Zobrazení oken na plochách mi taky trochu zlobí, ale druhou plochu mám vyhrazenou jenom pro Gimp, tak mě to netrápí... SVN verzi můžu vyzkoušet...
Koukám, že aktuální verze je 0.3.5.2 z 20.4.2008... Jen co budu mít volnou chvilku, tak ji vyzkouším...
Tak jsem nahodil lxpanel 0.3.5.2 a Desktop Pager zdá se funguje jak má. Že ukazuje jenom obsah aktivní plochy je předpokládám feature a ne bug.
Tiskni
Sdílej: