Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Section "Screen" Identifier "LFP" Device "LFP" Monitor "Prestigio LFP" DefaultColorDepth 24 Subsection "Display" Depth 24 Modes "1280x800" "1024x768" #Virtual 1280 800 #pokud použijete Virtual a rozlišení nebude k dispozici použije se rozlišení nižší (1024x768) a budete po ploše skrolovat protože se vám nevejde na monitor EndSubsection EndSectiona podíváte se do výpisu X serveru
# cat /var/log/Xorg.0.log | grep -i modenebo použijte
# less /var/log/Xorg.0.loga pořádně si zalistujte
# 915resolution 38 1280 800 24a restartujte X server - CTRL+ALT+BACKSPACE Pokud máte funkční rozlišení 1280x800 pokračujte ve čtení. Utilitu je nutné spustit ještě před spuštěním X serveru. Vytvořte si skript, který se spustí při zavádění systému - záleží jaký nástroj má vaše distribuce. Pokud naleznete chkconfig v nějakém skriptu např.
# cat /etc/init.d/alsa | grep chkconfigtak použijete nástroj chkconfig. Vytvořte si tedy tento skript, který pojmenujte např. rozliseni
#!/bin/sh # # description: Zapne podporu rozliseni 1280x800 # chkconfig: 5 29 98 # Source function library. . /etc/rc.d/init.d/functions # See how we were called. case "$1" in start) /usr/sbin/915resolution 38 1280 800 24 ;; stop) ;; status) gprintf "stav neznamy - \"zadej 915resolution -l\" pro vypis dostupnych rozliseni\n" ;; restart) ;; *) gprintf "Usage: %s\n" "$0 {start|stop|restart|status}" exit 1 esac exit 0Na řádku chkconfig: 5 29 98 znamená první číslo runlevel druhé číslo pro spuštění skriptu a poslední je číslo pro zastavení skriptu. Důležitá je 29 tedy kdy se bude skript spouštět. Musí být toto číslo nižší než je u skriptu pro spouštění X serveru. Standardně to je jeden z display manažerů kdm gdm xdm nebo prostě jen dm. Zadejte
$ ls /etc/rc.d/rc5.da podívejte se jaké je to číslo. U mne např. S30dm znamená že displej manažer se spouští s číslem 30 (S=spustit K=zabít). Vaše tedy musí být nižší - mé je 29 což je v pořádku. Tento skript "rozliseni" zkopírujte do /etc/init.d Spusťte chconfig:
# chkconfig rozliseni onTím jste přidali skript rozliseni do runlevelu 2-5 a je hotovo. Ověříte po restartu a můžete se kochat
$ man chkconfig
Dokument vytvořil: vlastikw, 17.7.2006 18:59 | Zobrazeno: 1215×
Tiskni
Sdílej: