Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Čas od času se může naskytnout příležitost, kdy je třeba provést export vytvořené grafiky nebo fotografie do CMYK. Tento návod vám umžní přidat do grafického editoru GIMP možnost exportu do CMYK.
Instalace
Ke zprovoznění exportu do CMYK je nejprve třeba získat plugin gimp-cmyk
, který lze získat buď ze stránek autora nebo ze zdrojů distribuce. Pro úspěšnou práci pluginu je třeba dále stáhnout ICC profily CMYK. V ideálním případě by tyto profily měly být na stránkách společnosti Adobe a měl by na ně vést tento odkaz. Po odkliknutí smlouvy se ale objeví výchozí stránka pro stažení ICC profilů, kde již podpora Linuxu schází, proto je třeba opět sáhnout do zdrojů své nebo jiné distribuce. Například v openSUSE 10.3 jsou uvedené profily součástí balíčku AdobeICCProfiles-2.0-85.noarch.rpm.
Po stažení uvedených balíčků a instalaci balíčku gimp-cmyk
je třeba dále rozbalit nebo nainstalovat balíček s ICC profily Adobe a vykopírovat nainstalované soubory z adresářů, kam se nainstalovaly (rozbalily). U openSUSE se instalují do adresáře /usr/share/color/icc/Adobe ICC Profiles
, kde se nacházejí dva podadresáře, jeden s CMYK profily, druhy s RGB profily barev. Soubory z obou adresářů je třeba vykopírovat do jediného a poté umístit do adresáře /opt/gnome/share/color/icc
, kde je bude CMYK plugin hledat.
Použití
Pokud je vše nainstalovéno, lze již plugin gimp-cmyk
používat. Plugin se "narouboval" do menu, které se v GIMPu otevírá kliknutím pravým tlačítkem myši na obrázek. Je tedy třeba nejprve otevřít nějakou hotovou grafiku a poté pravým tlačítkem myši otevřít menu, kde se pod položkou Obrázek nachází nová položka Separate. Zde stačí vybrat Separate (to Colour). Plugin se ještě zeptá, kde má hledat profily barev a které má použít - zde jej stačí navést na soubory v /opt/gnome/share/color/icc
a vybrat z dostupných například sRGB Color Space Profile.icm
pro RGB (vstup, pravděpodobně si plugin nalezne sám) a EuropeISOCoatedFOGRA27.icc
pro CMYK (výstup). Pak se otevře nový obrázek s vytvořenými vrstvami C, M, Y, K a pozadí. Obrázek je pak třeba uložit opět použitím pluginu, v menu Obrázek-> Separate -> Save. Výstupní obrázek bude mít některé tóny barev mírně jiné v CMYK nežli v RGB, tomu se ale lze vyhnout pouze vytvořením grafiky přímo v CMYK, což ale bohužel GIMP neumí.
Dokument vytvořil: pushkin, 14.1.2008 08:14 | Poslední úprava: pushkin, 14.1.2008 08:14 | Historie změn | Zobrazeno: 6013×
Tiskni
Sdílej: