Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Nejedná se o balíček, ale o archiv vytvořený programem tar a zkomprimovaný programem gzip (resp. bzip2 pro příponu .bz2).
Prohlédnout si obsah archivu lze příkazem
tar tzf soubor.tar.gz
tar tjf soubor.tar.bz2
rozbalit archiv (v aktuálním adresáři) zas příkazem
tar xzf soubor.tar.gz
tar xjf soubor.tar.bz2
Pomocí archivů .tar.gz jsou nejčastěji šířeny zdrojové kódy. Ty nejsou určeny přímo k instalaci, ale je potřeba je nejprve zkompilovat, případně vytvořit instalační balíček, a nainstalovat.
Někdy jsou takto šířeny i větší binární balíčky, které jsou určeny k instalaci (např. OpenOffice.org, Mozilla, Firefox). Popis instalace je potom přiložen (buď v přímo v archivu, nebo např. na WWW), často obsahují nějaký vlastní instalační program... I když je na oficiálních stránkách projektu ke stažení právě tento balíček, často bývá k dispozici i balíček určený pro konkrétní distribuci, a tedy upravený do formátu balíčků použitých v této distribuci (.rpm, .deb, ...), a z praktických důvodů je výhodnější instalovat tento upravený balíček místo původního .tar.gz.
Dokument vytvořil: zabza, 14.10.2005 14:19 | Poslední úprava: Argos, 11.2.2007 11:14 | Další přispěvatelé: Michal Čihař, zabza | Historie změn | Zobrazeno: 37321×
Tiskni
Sdílej: