abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 16:00 | Komerce

Zjistěte více o bezpečné a flexibilní architektuře v cloudu! IBM Cloud poskytuje bezpečné úložiště pro Vaše obchodní data s možností škálovatelnosti a flexibilitou ukládání dat. Zároveň nabízí prostředky pro jejich analýzu, vizualizaci, reporting a podporu rozhodování.

… více »
Fluttershy, yay! | Komentářů: 4
dnes 12:22 | Nová verze

V dubnu letošního roku Mozilla představila webový prohlížeč pro rozšířenou a virtuální realitu Firefox Reality (GitHub). V úterý oznámila vydání verze 1.0. Ukázka na YouTube. Firefox Reality je k dispozici pro Viveport, Oculus a Daydream.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
dnes 12:00 | Komunita

V srpnu loňského roku společnost Oracle oznámila, že Java EE (Enterprise Edition) bude uvolněna jako open source. O měsíc později bylo rozhodnuto, že tato open source Java EE bude přejmenována a předána Eclipse Foundation. Nové jméno bylo oznámeno v únoru letošního roku. Z Java EE se stala Jakarta EE. Eclipse Foundation včera oznámila dosažení dalšího milníku. Zdrojové kódy aplikačního serveru GlassFish jsou již k dispozici v git repozitářích Eclipse Foundation (GitHub).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 23:55 | Komunita

LTS (Long Term Support) podpora Ubuntu 12.04 LTS (Precise Pangolin) skončila po 5 letech od jeho vydání, tj. v dubnu 2017. V březnu 2017 ale Canonical představil placenou ESM (Extended Security Maintenance) podporu, díky které je Ubuntu 12.04 podporováno do dubna 2020. Dnes Canonical potvrdil ESM podporu také pro Ubuntu 14.04 LTS (Trusty Tahr), jehož LTS podpora skončí v dubnu 2019.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 15:00 | Nová verze

Byla vydána verze 3.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí HTML, CSS a JavaScriptu Electron (YouTube, GitHub). Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 14:44 | Nová verze

Po půl roce vývoje od vydání verze 6.0.0 byla vydána verze 7.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, clang-tools-extra a LLD.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 13:44 | Nová verze

Byla vydána verze 3.0.0 knihovny pro vykreslování grafů v programovacím jazyce Python Matplotlib (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek a galerie grafů na stránkách projektu. Zrušena byla podpora Pythonu 2.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 00:22 | Komunita

V Norimberku probíhá do pátku ownCloud conference 2018, tj. konference vývojářů a uživatelů open source systému ownCloud (Wikipedie) umožňujícího provoz vlastního cloudového úložiště. Přednášky lze sledovat online. Videozáznamy jsou k dispozici na YouTube. Při této příležitosti byl vydán ownCloud Server 10.0.10. Z novinek lze zdůraznit podporu PHP 7.2. Vydán byl také ownCloud Desktop Client 2.5.0. Vyzkoušet lze online demo ownCloudu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 00:11 | Pozvánky

Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.

xkucf03 | Komentářů: 0
18.9. 16:11 | Komunita

Vývojáři relačního databázového systému PostgreSQL oznámili, že schválili svůj Code of Conduct (CoC) aneb kodex chování vývojářů PostgreSQL.

Ladislav Hagara | Komentářů: 44
Na optické médium (CD, DVD, BD aj.) jsem naposledy vypaloval(a) data před méně než
 (13%)
 (15%)
 (20%)
 (23%)
 (25%)
 (4%)
 (1%)
Celkem 374 hlasů
 Komentářů: 33, poslední 16.9. 11:55
Rozcestník
Nástroje

Nahráváni televize z analogové PCI televizni karty

Nastavení tv karty

Nejprve je třeba rozchodit televizní kartu. Na rozdíl od MS Windows není přitom podstatný výrobce karty, ale použitý tv chip. Většina levných tv karet je postavena na chipu bt478 resp. bt878. Neplatí to např. pro tv karty od ATI aj.

Ovladače většinu tv chipů jsou součástí linuxového jádra a moje zkušenost je taková, že novější jádro 2.6 si při startu příslušný modul zavede samo. Problém ale bývá s nastavením typu a tuneru na tv kartě, ev. se zavedením modulu pro spuštění zvuku (u mne modul "btaudio"). V takovém případě pak nezbývá než při spouštění předat jádru informaci o typu tv karty.

Pokud máte kartu bez dokumentace (jako jsem měl např. já) tak nezbývá než otestovat o jakou kartu jde metodou pokus omyl. Jinak vám mohou pomoci soubory které můžete nalézt u zdrojáků jádra - v adresáři Documentation/video4linux. Jaký modul jádro pro kartu natáhlo můžete zjistit třeba z výpisu příkazu dmesg. Pro každý z těchto modulů je totiž jiný seznam.

Při hledání typu vaší karty vám také může pomoci příkaz lspci -n nebo lsusb( v případě že jde o tv kartu přes USB ) kartu pak můžete hledat v dokumentaci pomocí tzv. idVendor a idDevice (čísla ve tvaru 09da:000a).

Kupř. původní autor tohoto příspěvku má kartu Pinacle pro kterou jádro používá modul saa7134. Moje karta je PV951 a používá modul bttv. Aby však správně fungovala, musím modulu bttv při startu předat správné parametry. O jaký typ karty jde a jaký používá tuner.

Můžu to udělat několika způsoby. Buď hned při zavádění, nebo dodatečně modul odebrat a znovu zavést s příslušnými parametry z příkazového řádku.
sudo modprobe -v bttv card=42 tuner=1
sudo modprobe -v btaudio
Jenže při dodatečném zavádění je nutné odebrat nejprve hromadu jiných modulů a pak je ve správném pořadí zavést. Proto mi přijde jednodušší nastavit správné parametry modulu hned při startu.

V mém Debianu se parametry modulů při spouštění načítají z adresáře /etc/modprobe.d. V něm stačilo vytvořit soubor s následujícím obsahem:
# bttv
alias char-major-81 videodev
alias char-major-81-0 bttv
# ProVideo 951
options bttv card=42 tuner=1 radio=0 pll=1 adc_crush=0

Ladění kanálů

Aby bylo možno nahrávat - byť na příkazové řádce, je třeba mít tv kartu nastavenou na příslušný kanál. Tzn. pokud vaše tv aplikace už sama neumí nahrávat (jako např. xdtv) tak nastavit kanál ze kterého chcete nahrávat a aplikaci zavřít.

Původní autor k tomu používal aplikaci tvtime, já preferuji xdtv

Nahrávání

Původní autor nahrává z karty pomocí mencoderu z příkazové řádky:
mencoder -tv driver=v4l2:adevice=/dev/dsp1:audiorate=22050 \
            tv:// -oac copy -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4 -o film.avi 
Pro mě bylo pohodlnější přečíst si manuál k již zmíněnému xdtv a nastavit parametry pro nahrávání přímo v jeho konfiguráku. Nahrávání probíhá na pozadí normálně během sledování telky po stisknutí klávesy "R". Ukončí se opětným stiskem klávesy "R". xdtv si soubory s nahrávkou ukládá po názvem s časovým razítkem a názvem kanálu ze kterého se nahrávalo, takže se nemusím bát že by mi něco přemáznul. Cestu mám nastavenou do 40GB "chlívku", ale to bych musel mít pekelně dlouhou nahrávku.

Pro nahrávání je dobré trochu parametry omezit. Jednak analogový záznam stejně nemá tu kvalitu, aby stálo za to jej ukládat v plném PAL rozlišení. Cenou za to by byly zahozená okýnka a zbytečně velký soubor se záznamem..

Parametry pro nahrávání se nastaví v souboru xdtvrc (který můžete v domovském adresáři najít po prvním spuštění ve skrytém adresáři xdtv). Většinu z nich najdete tak jak je, stačí upravit jen některé. Tohle nastavení používám já:
#
# record options
#
container = AVI
codec = XviD
# velikost okýnka pro nahrávání, vyšší stejně nemá cenu
width = 384
height = 288
bitrate = 1200
quality = 1
# PV951 je mono
stereo_mode = no
audio_codec = LAME MP3
mp3_bitrate = 128
mp3_quality = 5
mp3_vbr_mode = no
mp3_vbr_quality = 8
fps = 25000
max_gap = 80
audio_fragments = 48
audio_sizefragment = 2048
min_quantizer = 2
max_quantizer = 8
audio_buffer_size = 1764
audio_freq = 44100
audio_fmt = s16le
# Na hdb1 mám 40GB místa, pak si to sestříhám
divx_path = /mnt/hdb1/record
display_frame = yes
record_sub = no
record_chg = yes
record_delay = 0
streaming_mode = no
streaming_http_port = 63427
preview_player = mplayer -nofs -quiet -nosound 

#
# record advanced options
#
ffmpeg_v4mv = no
ffmpeg_naq = no
ffmpeg_gray = no
ffmpeg_gmc = no
ffmpeg_qpel = no
ffmpeg_ildct = no
ffmpeg_keyint = 250
ffmpeg_vmax_b_frames = 0
ffmpeg_vlelim = 0
ffmpeg_vcelim = 0
ffmpeg_lumi_mask = 0
ffmpeg_dark_mask = 0
ffmpeg_tcplx_mask = 0
ffmpeg_scplx_mask = 0
ffmpeg_dia = 0
ffmpeg_cmp = 0
ffmpeg_subcmp = 0
ffmpeg_trell = no
ffmpeg_last_pred = 0
ffmpeg_predia = 0
ffmpeg_precmp = 0
ffmpeg_umv = no
ffmpeg_aic = no
ffmpeg_mbd = 0
ffmpeg_cbp = no
ffmpeg_obmc = no
ffmpeg_ss = no
ffmpeg_aiv = no
ffmpeg_loop = no
ffmpeg_ilme = no
xvid_vhq = 0
xvid_bvhq = no
xvid_chromame = no
xvid_chroma_opt = no
xvid_hqacpred = no
xvid_trell = no
xvid_cartoon = no
xvid_gray = no
xvid_interlacing = no
xvid_turbo = yes
xvid_qpel = no
xvid_gmc = no
xvid_keyint = 250
xvid_frame_drop_ratio = 0
xvid_vmax_b_frames = 0
xvid_bquant_ratio = 150
xvid_bquant_offset = 100
xvid_packed = yes
xvid_closed_gop = yes
xvid_bframe_threshold = 0
xvid_reaction_delay_factor = 16
xvid_averaging_period = 100
xvid_buffer = 100
xvid_max_I_quantizer = 12
xvid_min_I_quantizer = 2
xvid_max_P_quantizer = 12
xvid_min_P_quantizer = 2
xvid_max_B_quantizer = 12
xvid_min_B_quantizer = 2
Určitě by se to dalo nastavit lépe, ale mě to stačí. Výsledný záznam pak stříhám přes avidemux už bez jakékoliv rekompilace.

Problémy

Původní autor mívá následující problémy:

1) nekdy se jako prvni v seznamu objevi zvukova karta a jako druhy zvukovy cip na televizni karte. uvedeny priklad s mencoderem je uveden pro pripad kdy se zvukova karta objevi jako druhy device.

2) ziskane video nejde prehrat pod windows, asi to bude chtit vyzkouset ruzna nastaveni pro vystup videa.

Já tedy mívám občas problém jiný. Po startu systému se mi správně neaktivuje modul btaudio, a tak mám vytvořený skriptík, který přeháže moduly dodatečně. Někdy však zabere třeba až napodruhé.

Také je třeba dávat pozor při aktualizacích. Zrovna během předminulého týdne se mi stalo, že začal xdtv padat. Jak jsem zjistil, na vině byla "chybějící" knihovna - prostě ta stará byla nahrazena jinou. Takže stačilo jen instalační balíček xdtv překompilovat a všechno je zase OK.

Dokument vytvořil: sasa666, 14.1.2007 11:56 | Poslední úprava: Aleš Kapica, 16.1.2007 10:25 | Historie změn | Zobrazeno: 780×

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.