Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
/etc/init.d/
2. vytvoříme symbolický link na skript do /etc/rc*.d/ANNskript.sh
Startovací skripty vycházejí z init-skriptů SysV, pro které platí následující pravidla:
A musí být nahrazeno písmenem, které určuje, co se má udělat - možnosti jsou S
- nastartovat, K
- ukončit a X
- ignorovat
NN reprezentuje dvě číslice, které udávají pořadí, v jakém se skripty mají spouštět (čím nižší číslo, tím dřív se skript spustí)
Hvězdička v rc*.d
musí být nahrazena číslem runlevelu, ve kterém se má skript spustit. Příklad níže je platný pro Debian, ve kterém je přednastaven runlevel 2.
Příklad:
cp skript.sh /etc/init.d/skript.sh ln -s /etc/init.d/skript.sh /etc/rc2.d/S09skript.shPři spouštění skriptu se mu předává parametr "start" nebo "stop" (podle toho, jestli symlink začínal S nebo K) - jeden skript tak lze použít jak při startu (spuštění služby, načtení nastavení), tak při vypnutí počítače (zastavení služby, uložení nastavení) Zjednodušený příklad:
#! /bin/sh case "$1" in start|restart|force-reload) #příkazy pro spuštění služby ;; stop) #příkazy pro ukončení služby ;; esac exit 0Jako alternativa k tomuto postupu může v některých distribucích sloužit soubor /etc/rc.local, jehož obsah je spouštěn při startu systému.
Dokument vytvořil: madA, 10.2.2006 22:33 | Poslední úprava: fakenickname, 8.6.2009 23:23 | Další přispěvatelé: trekker.dk, Eregon | Historie změn | Zobrazeno: 23096×
Tiskni
Sdílej: