Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
CUPS (Common UNIX Printing System) poskytuje portovatelnou vrstvu pro tisk v UNIXových systémech a jim podobným. Nastavení tiskárny jakož i správa je až překvapivě snadná. Běží-li nám cupsd
, stačí k nastavení tiskárny jakož i správě tiskáren, jejich tříd i front kterýkoli prohlížeč, textový (Lynx, Links, ELinks a další) či grafický (Mozilla, Mozilla Firefox, Konqueror, Dillo a jiné). Do prohlížeče zadáme adresu http://127.0.0.1:631/ (značí připojení na localhost, port 631, na němž, není-li v konfiguraci daemona řečeno jinak, cupsd
poslouchá) a zobrazí se nám úvodní stránka administračního webového rozhraní CUPS, kde si vybereme z následujících činností.
Pro přidání tiskárny zvolíme Do Administration Tasks (chce-li to po nás autorizaci, zadáme s největší pravděpodobností uživatele root a jeho heslo, ovšem i toto a mnohé jiné je taktéž podřízeno dané konfiguraci cupsd
a může se v lišit distribuci od distribuce) a po zobrazení nabídky zvolíme Add a New Printer ("přidat novou tiskárnu"). Dále je již vše velice intuitívní a myslím, že si s tím snadno poradí každý.
Postupně pojmenujeme novou tiskárnu a uvedeme její umístění a popis. Poté vybereme zařízení, k němuž je připojena. Pak zvolíme výrobce tiskárny. A nakonec - nastavíme správný ovladač (doporučuji vybrat raději některý z "doporučených"). Povede-li se vše jak má, máme tiskárnu nastavenu a můžeme začít tisknout (např. přímo z webového administračního rozhraní CUPS testovací stránku).
Co si ale počít, nejsme-li si jisti, který ovladač má být ten pravý? Naštěstí i zde je řešení relatívně jednoduché. Na stránkách projektu Linux Printing se můžeme prohrabat podporovanými tiskárnami co oči snesou. Vrcholem smůly by však bylo. kdyby právě ta naše tiskárna podporována nebyla. Upozorňuji, že i to se stává, a proto nejprve navštívíme jednak stránky projektu CUPS, tak stránky projektu Linux Printing a teprve posléze zakupíme novou tiskárnu.
Dokument vytvořil: ©, 4.8.2005 21:45 | Zobrazeno: 2388×
Tiskni
Sdílej: