Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
Zálohu jednoho oddílu pevného disku můžete vytvořit několika způsoby.
Program tar
archivuje na úrovni souborů. Záloha tedy může obsahovat soubory z libovolných souborových systémů a můžete ji rozbalit na libovolném souborovém systému. Použijte tar
pokud chcete zálohovat soubory z oddílu.
Zálohu adresáře /disk_c
vytvoříte pomocí tar
u následujícím způsobem
# tar -czf zaloha.tar.gz /disk_c
Tímto se vytvoří soubor zaloha.tar.gz
, který bude obsahovat zálohované soubory z adresáře disk_c
. tar
zachová všechna práva souborů.
Písmeno z je parametr který určuje použití gzip komprese. Výsledný soubor je tedy menší, ale komprese a dekomprese nějakou dobu trvá, takže zálohování je výrazně pomalejší. Pokud chcete účinnější kompresi, použijte písmeno j (bzip2), která je ale ještě mnohem pomalejší (obvykle se k souborům komprimovaným bzip2 přidává koncovka tar.bz2
). Můžete také z vynechat a nekomprimovat vůbec (koncovka obvykle pouze tar
).
Zálohu rozbalíte příkazem
# tar -xvzf zaloha.tar.gz
Písmeno v určuje, že budou vypsány názvy všech rozbalených souborů.
dd
pracuje se vším jako sekvencí bajtů, tudíž ho použijte, pokud chcete vytvořit přesný obraz oddílu nebo disku. Tuto zálohu vytvoříte příkazem
# dd if=/dev/hda1 of=zaloha bs=4096
Tento příkaz vytvoří přesný obraz zařízení /dev/hda1
do souboru zaloha
. Parametr bs určuje, že dd
najednou čte a zapisuje 4096 bajtů (upravte podle vašeho systému pro dosažení nejlepšího výkonu). Pokud kopírujete obraz disku na větší zařízení, tak potom spusťte resize, u reisera je to resize_reiserfs, parametrem je nová velikost a jednotka.
Tento obraz obnovíte příkazem
# dd if=zaloha of=/dev/hda1 bs=4096
Výše uvedená metoda pomocí programu dd
je použitelná pouze v případě, že obnovu budete provádět na naprosto identický disk! Tato podmínka nebývá často splněna a proto je lepší vytvářet zálohy pomocí vysokoúrovňových nástrojů, jakým je i cpio
, který zálohuje soubory ze stdin do archívu. Nejčastěji se tedy používá v kombinaci s programem find
.
# #vytvor zalohu aktualniho adresare # find . | cpio -o > zaloha.cpio # #obnov zalohu # cpio -i < zaloha.cpioTento příkaz se dá použít i pro přenesení adresářového stromu jinam
# find / | cpio -pdm /mnt/novy_disk # #casto nechceme kopirovat primountovane adresare # find / -xdev | cpio -pdm /mnt/novy_disk
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 27.7.2005 07:04 | Poslední úprava: Michal Vyskočil, 20.6.2006 19:07 | Další přispěvatelé: vencour, Kníže Ignor | Historie změn | Zobrazeno: 5268×
Tiskni
Sdílej: