Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
Oracle vydal verzi 1.0 univerzálního virtuálního stroje GraalVM, který umožňuje běh programů napsaných v jazycích založených na JVM, JavaScript, LLVM bitcode a experimentálně Ruby, R a Python.
Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Byla vydána nová verze 10.7 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Vývojáři GitLabu zdůrazňují Web IDE (YouTube) a SAST (Static Application Security Testing) pro Go a C/C++.
Zálohu jednoho oddílu pevného disku můžete vytvořit několika způsoby.
Program tar
archivuje na úrovni souborů. Záloha tedy může obsahovat soubory z libovolných souborových systémů a můžete ji rozbalit na libovolném souborovém systému. Použijte tar
pokud chcete zálohovat soubory z oddílu.
Zálohu adresáře /disk_c
vytvoříte pomocí tar
u následujícím způsobem
# tar -czf zaloha.tar.gz /disk_c
Tímto se vytvoří soubor zaloha.tar.gz
, který bude obsahovat zálohované soubory z adresáře disk_c
. tar
zachová všechna práva souborů.
Písmeno z je parametr který určuje použití gzip komprese. Výsledný soubor je tedy menší, ale komprese a dekomprese nějakou dobu trvá, takže zálohování je výrazně pomalejší. Pokud chcete účinnější kompresi, použijte písmeno j (bzip2), která je ale ještě mnohem pomalejší (obvykle se k souborům komprimovaným bzip2 přidává koncovka tar.bz2
). Můžete také z vynechat a nekomprimovat vůbec (koncovka obvykle pouze tar
).
Zálohu rozbalíte příkazem
# tar -xvzf zaloha.tar.gz
Písmeno v určuje, že budou vypsány názvy všech rozbalených souborů.
dd
pracuje se vším jako sekvencí bajtů, tudíž ho použijte, pokud chcete vytvořit přesný obraz oddílu nebo disku. Tuto zálohu vytvoříte příkazem
# dd if=/dev/hda1 of=zaloha bs=4096
Tento příkaz vytvoří přesný obraz zařízení /dev/hda1
do souboru zaloha
. Parametr bs určuje, že dd
najednou čte a zapisuje 4096 bajtů (upravte podle vašeho systému pro dosažení nejlepšího výkonu). Pokud kopírujete obraz disku na větší zařízení, tak potom spusťte resize, u reisera je to resize_reiserfs, parametrem je nová velikost a jednotka.
Tento obraz obnovíte příkazem
# dd if=zaloha of=/dev/hda1 bs=4096
Výše uvedená metoda pomocí programu dd
je použitelná pouze v případě, že obnovu budete provádět na naprosto identický disk! Tato podmínka nebývá často splněna a proto je lepší vytvářet zálohy pomocí vysokoúrovňových nástrojů, jakým je i cpio
, který zálohuje soubory ze stdin do archívu. Nejčastěji se tedy používá v kombinaci s programem find
.
# #vytvor zalohu aktualniho adresare # find . | cpio -o > zaloha.cpio # #obnov zalohu # cpio -i < zaloha.cpioTento příkaz se dá použít i pro přenesení adresářového stromu jinam
# find / | cpio -pdm /mnt/novy_disk # #casto nechceme kopirovat primountovane adresare # find / -xdev | cpio -pdm /mnt/novy_disk
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 27.7.2005 07:04 | Poslední úprava: Michal Vyskočil, 20.6.2006 19:07 | Další přispěvatelé: vencour, Kníže Ignor | Historie změn | Zobrazeno: 4322×
Tiskni
Sdílej: