Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
smb.conf
položky write list, valid users
a podobné - jenže to není ideální řešení. Pro upřesnění, na jednom PC je Fedora 2, na druhém Fedora 3. Nebyly updatovány, Samba je použita ta, co je v distribuci.
security = user
, je to nejsnazší na nastevení.
[global] workgroup = VUSONDRAS server string = Souborovy Samba Server netbios name = JUPITER printcap name = cups load printers = yes display charset = UTF8 printing = cups nt acl support = yes cups options = raw log file = /var/log/samba/%m.log max log size = 50 smb passwd file = /etc/samba/smbpasswd unix password sync = Yes passwd program = /usr/bin/passwd %u passwd chat = *New*UNIX*password* %n\n ............ socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=8192 SO_SNDBUF=8192 local master = yes os level = 33 domain master = yes preferred master = yes domain logons = yes logon script = logon.cmd logon path = \\%L\Profiles\%U dns proxy = no
#============================ Share Definitions ============================== idmap uid = 16777216-33554431 idmap gid = 16777216-33554431 template shell = /bin/false username map = /etc/samba/smbusers password server = None winbind use default domain = no ................ ................
/etc/samba/smbusers
, admin users=
nebo guest accounts=
máte nastaveno mapování uživatelů, pod kterými to zkoušíte, na rootausername lavel=
, password level=
)/etc/samba/smbusers
se zítra zkusím podívat. Sám jsem do něj nic nedopisoval, tak zkontroluji, jestli se tam samo něco nevytvořilo. admin users=
také nepoužívám, protože Samba 3 již spravuje uživatele přes net groupmap
. Všechny uživatele mám ve skupině Domain Users
, která je namapována na unixovou skupinu users
a potom ještě ve skupině, dle naší hierarchie. Skupinu Domain Admins
mám namapovánu na skupinu wheel
, kde mám pouze 2 uživatele.username lavel=, password level=
jsem nezadával, jaká je výchozí hodnota nevím, ale snad by se uživatel, řekněme Blanka, neměl namapovat na uživatele root ani při sebevětší benevolenci./etc/samba/smbusers
. Přeji hezkou neděli
security = user
by mělo být výchozí i bez přímého nastavení. Tak si říkám, jestli je to opravdu pravda??? Ale jinak se vše podle toho chová. Na tom druhém počítači mám security = domain
, a zjistil jsem, že se chová naprosto stejně jako security = server
. Teoreticky by tam neměli být potřeba místní uživatelé, ale jsou potřeba. Z PDC si přebírá pouze hesla
writeable = Yes guest ok = Yes
guest ok = yes
tam určitě nemám, writeable = yes
jsem tam měl. Teď tam mám většinou něco jako writeable = no
write list = @vedeni
Pokud stačí odstranit writeable = yes
, tak jsem u toho teda ťulda [global] workgroup = homelinux printing = cups printcap name = cups printcap cache time = 750 cups options = raw printer admin = @ntadmin, root, administrator username map = /etc/samba/smbusers map to guest = Bad User include = /etc/samba/dhcp.conf logon path = \\%L\profiles\.msprofile logon home = \\%L\%U\.9xprofile logon drive = P: security = user encrypt passwords = true passdb backend = smbpasswd ldap idmap suffix = ou=Idmap ldap machine suffix = ou=Computers netbios name = ibmlab ldap suffix = dc=example,dc=com [homes] comment = Home Directories valid users = %S browseable = no read only = no inherit acls = yes [profiles] comment = Network Profiles Service path = %H read only = no store dos attributes = yes create mask = 0600 directory mask = 0700 [users] comment = All users path = /home read only = no inherit acls = yes veto files = /aquota.user/groups/shares/ [groups] comment = All groups path = /home/groups read only = no inherit acls = yes [printers] comment = All Printers path = /var/tmp printable = yes create mask = 0600 browseable = no [print$] comment = Printer Drivers path = /var/lib/samba/drivers write list = @ntadmin root force group = ntadmin create mask = 0664 directory mask = 0775 [maxtor] comment = data storage path = /mnt/maxtor browseable = yes read only = no inherit permissions = yes guest ok = no printable = no [usbstick] comment = usbstorage path = /media/usb browseable = yes read only = no inherit permissions = yes guest ok = no printable = no [media] comment = media storage path = /mnt/media browseable = yes read only = no inherit permissions = yes guest ok = no printable = no
guest ok = no
je výchozí, takže není třeba nastavovat, read only = no
je totéž, co writeable = yes
inherit permissions
také neovlivní to, že uživatel může přes Sambu manipulovat se souborem, ke kterému při přihlášení do Linuxu nemá vůbec přístup. Ale děkuji za snahu pomoci.
nt acl support = yes
?
force group =
. Jen teď nevím, jak bez něj docílit toho, aby vytvořené soubory patřily té správné skupině force group =
je zajímavý parametr. Než jsem dočetl větu o oprávněních
Tiskni
Sdílej: