Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
dalsie hrozby a slabiny systemu, o ktorych neviem.. (prosim uvedte ma)zlenivis, protoze na tom po instalaci neni moc co vyrabet ;)
co ma este malinko odradza je to obrie gentooisticke forum, kde sa riesi milionpatsto problemov..To je ale spis vyhoda, protoze kdybys nahodou nejakej specifickej problem mel, tak ho tam najdes i s resenim (vetsinou). Ostatne i nespecifickej, ono kdyz si kus prectes, tak se tam lidi chvilema ptaji na uplny blbosti - asi jednoznacne vede: Nefunguje mi to a to!!! - Reseni: aha, ja prehledl a vynechal tenhle krok z handbooku :( Tj. spis se resi problemy mezi zidli a klavesnici nez problemy Gentoo. Tim nechci rikat, ze by zadne nebyly (takove distro by asi nebylo z tohoto sveta :), rozhodne na tom ale neni hur nez ty ostatni distra.
je treba mat vyhradenu(e) dodatocnu particiu(e)?no nevim, jak by dopadly ty dve distribuce navrzane pres sebe, asi spatne... v chroot to jde diky tomu, ze Gentoo nema instalator a vsechno pridavas rucne, ale tady je to popsany, nejsou to zadny cary mary (provadel jsem s uspechem uz nekolikrat): http://www.gentoo.org/doc/en/altinstall.xml#doc_chap6
>ak s gentoo nie je problem skompilovat akukolvek (cvs) verziu lubovolneho projektu ako dlho mi potrva, nez si takto odrovnam system alebo jeho cast (napr. X)? ako moze byt system, ktory nema v ziadnom stadiu nalepku "stable" spolahlivy?Zalezi jen na tobe, defaultne se kompiluji jen stabilni verze, pokud to vyslovne vyzadas, tak si muzes muzes kompilovat testing nebo dokonce jit jeste dal. Krome toho mas diky centralnim souborum, kam tyhle testing veci zapisujes, i diky spravci balicku celkem prehled, takze odrovnani systemu se nekona (v pripade problemu odinstalujes testing a vratis se ke stabilni verzi, nebo naopak radeji k te jeste uplne netestovane). Obcas jsou kvuli nejakym dilcim problemum aplikace jako testing dokonce dele nez v ostatnich distribucich (napr. to tak bylo s KDE 3.4), kvuli cemuz nekteri lidi zacnou byt nervozni a prechazeji na Arch (kde se okamzite tvrdi, ze je stabilni skoro vsechno hned, jakmile to pri prvnim startu nekomu nespadlo ;)
Není dobré si plést "stabilní" verze programů z Gentoo portage a stabilní větev známou např. ze Slackware nebo Debiana.
Slack má bohužel daleko méně software v základní distribuci, ale i přes tento handicap jsem se k němu po laškování s Gentoo pokorně vrátil. Schválně, jak dopadneš ty
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
Tiskni
Sdílej: