Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
dalsie hrozby a slabiny systemu, o ktorych neviem.. (prosim uvedte ma)zlenivis, protoze na tom po instalaci neni moc co vyrabet ;)
co ma este malinko odradza je to obrie gentooisticke forum, kde sa riesi milionpatsto problemov..To je ale spis vyhoda, protoze kdybys nahodou nejakej specifickej problem mel, tak ho tam najdes i s resenim (vetsinou). Ostatne i nespecifickej, ono kdyz si kus prectes, tak se tam lidi chvilema ptaji na uplny blbosti - asi jednoznacne vede: Nefunguje mi to a to!!! - Reseni: aha, ja prehledl a vynechal tenhle krok z handbooku :( Tj. spis se resi problemy mezi zidli a klavesnici nez problemy Gentoo. Tim nechci rikat, ze by zadne nebyly (takove distro by asi nebylo z tohoto sveta :), rozhodne na tom ale neni hur nez ty ostatni distra.
je treba mat vyhradenu(e) dodatocnu particiu(e)?no nevim, jak by dopadly ty dve distribuce navrzane pres sebe, asi spatne... v chroot to jde diky tomu, ze Gentoo nema instalator a vsechno pridavas rucne, ale tady je to popsany, nejsou to zadny cary mary (provadel jsem s uspechem uz nekolikrat): http://www.gentoo.org/doc/en/altinstall.xml#doc_chap6
>ak s gentoo nie je problem skompilovat akukolvek (cvs) verziu lubovolneho projektu ako dlho mi potrva, nez si takto odrovnam system alebo jeho cast (napr. X)? ako moze byt system, ktory nema v ziadnom stadiu nalepku "stable" spolahlivy?Zalezi jen na tobe, defaultne se kompiluji jen stabilni verze, pokud to vyslovne vyzadas, tak si muzes muzes kompilovat testing nebo dokonce jit jeste dal. Krome toho mas diky centralnim souborum, kam tyhle testing veci zapisujes, i diky spravci balicku celkem prehled, takze odrovnani systemu se nekona (v pripade problemu odinstalujes testing a vratis se ke stabilni verzi, nebo naopak radeji k te jeste uplne netestovane). Obcas jsou kvuli nejakym dilcim problemum aplikace jako testing dokonce dele nez v ostatnich distribucich (napr. to tak bylo s KDE 3.4), kvuli cemuz nekteri lidi zacnou byt nervozni a prechazeji na Arch (kde se okamzite tvrdi, ze je stabilni skoro vsechno hned, jakmile to pri prvnim startu nekomu nespadlo ;)
Není dobré si plést "stabilní" verze programů z Gentoo portage a stabilní větev známou např. ze Slackware nebo Debiana.
Slack má bohužel daleko méně software v základní distribuci, ale i přes tento handicap jsem se k němu po laškování s Gentoo pokorně vrátil. Schválně, jak dopadneš ty
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
Tiskni
Sdílej: