V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Záleží na tom, v jakém jazyce hodláte simulovat.
Pokud to je/bude Verilog, máte štěstí. Existuje pro něj poměrně slušný open-source simulátor Icarus Verilog, který se neustále vyvíjí a zlepšuje.
Pokud jste odkázán pouze na VHDL, situace je o dost horší. Z různých pokusů o open-source VHDL simulátor není v dnešní době reálně použitelné vůbec nic. Celkem slušný je simulátor VHDL Simili, který je za rozumnou cenu a existuje i free verze. Se simulátory jako je ModelSim nebo NC-Sim se ale srovnávat nedá. Pokud si chcete vyzkoušet ModelSim v Linuxu, dá se stáhnout tady. Při instalaci si pak zvolíte, zda chcete evaluation verzi nebo máte koupenou licenci. Jenom předem upozorňuji, že pro Linux existují dvě varianty. Levnější LE (roční licence zhruba $5000) podporuje pouze Verilog.
Osobně používám ModelSim SE pro Linux a musím říct, že je to nejlepší nástroj pro simulaci HDL s jakým jsem se setkal. A ve srovnání s Windows verzí je Linuxová stabilnější a zdá se i trochu rychlejší. Jediná nevýhoda je cena; radši ji nebudu ani uvádět.
Špatně jste neudělal nic. Chybu jsem udělal já. Možnost zvolit eval verzi při instalaci byla u starších verzí řady 5.x (nebo to bylo u Windows verze?).
Teď už vám stačí pouze mrknout sem a úplně dole najdete link "ModelSim SE license request form", kde si vyžádáte licenci.
Tiskni
Sdílej: