Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
emerge vmware-workstation cd /usr/src/linux make && make modules_install cp arch/i386/boot/bzImage /boot/gentoo-2.6.13 cp .config /boot/config-2.6.13 reboot /opt/vmware/workstation/bin/vmware-config --compile ...nechal jsem mu defaultní nastavení, které si sám zvolilPoté mi to hodí hlášku:
Loading vmmon failed Loading vmnet failed .... zbytek je OKNašel jsem tuto diskuzi, kde se to řešilo:
http://www.abclinuxu.cz/forum/show/102199...nic méně, když opomenu ty úžasné rady, co tam psali, tipu odmaž tohle a rebootuj, které jsem ze zoufalství vyzkoušel, vedli sice ke spuštení VMware, ale nikoliv už k jeho správnému chodu - hlášení KDE "Error when loading vmnet and vmmon"
http://platan.vc.cvut.cz/ftp/pub/vmware/
patch
vmware-any-any-updateXX.tar.gz
prave dnes se tam objevila nova verze 95
tar -xvjpf vmware-any-any-update95.tar.gz cd vmware-any-any-update95 ./runme.pl
vmware-config.pl
Asi jste to už zkoušel, ale mě to takhle chodí.
emerge vmware-workstation /opt/vmware/bin/vmware-config.plNic vic, vsechno probehlo hladce a pekne to slape ... Jinak jsem pri otazkach v konfiguraci zadal skoro vsechno, chtel jsem net, natovani apod. Pak se spustil nakonci se klasicky spustil rc script a nacetl moduly.
bazilisek petr # /opt/vmware/workstation/bin/vmware-config.pl -skipstopstart
bazilisek dvoracekp # /etc/init.d/vmware start * Starting VMware services: [ ok ] * Virtual machine monitor failed [ !! ] * Virtual ethernet failed [ !! ] * Bridged networking on /dev/vmnet0 [ ok ] * Host-only networking on /dev/vmnet1 (background) [ ok ] * Host-only networking on /dev/vmnet8 (background) [ ok ] * NAT service on /dev/vmnet8 [ ok ] bazilisek dvoracekp #
Tiskni
Sdílej: