Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »To jsou vlastně dva součty, kontrolní součet iso obrazu (ke kontrole před vypálením) a kontrolní součet vypáleného CDčka.
Kontrolu lze snadno provést v k3b, přesněji řečeno obě, první se provádí automaticky( při otevření isa v nabídce k3b -- tools -- CD -- Burn CD Image) druhou si musíš zaškrtnout (v dialogu před vypálením).
 
Dodatek k porovnání..
...no můžeš provést mount tvoje.iso -r -t iso9660 -o loop //do kterého adresáře to chceš
a pak si zkontrolovat obsha obou adresářů diff -qr adresář1 adresář2
. To v případě, že máš staré k3b, ono nerado české znaky a tak vždycky prohlásí "checksum failed", tak pak musíš ručně. Mimochodem s diffem to sežere spoustu času.
lubo:/mnt# diff -qr /mnt/iso/ /mnt/cdrom/ diff: /mnt/iso/debian: recursive directory loop Files /mnt/iso/pool/main/k/kanjidic/kanjidic_2004.03.10-1_all.deb and /mnt/cdrom/pool/main/k/kanjidic/kanjidic_2004.03.10-1_all.deb differ
isosize -x /dev/cdrom
si zjistíte velikost bloku a obrazu a potom tyhle parametry podstrčíte dd
a přidáte parametry konverze noerror,sync
. Asi takhle:
dd if=/dev/cdrom of=soubor.iso bs=<velikost_bloku> count=<pocet_bloku> conv=noerror,syncJde to samozřejmě i zautomatizovat předpisem...
Tiskni
Sdílej: