V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
# cat /proc/net/arp IP address HW type Flags HW address Mask Device 192.168.0.20 0x1 0x2 00:15:00:3D:E9:0F * wlan0Adresa 192.168.0.20 patří notebooku, na počítači má wlan0 adresu 192.168.0.22/24 a eth0 192.168.204.30/24. Také se dá říci, že dokud se bezdrátové síťovky v počítači a notebooku "nevidí" (např. notebook je vypnut :), tak ping na obou strojích hlásí nedostupnost cíle, v okamžiku, kdy se zařízení vidí (a ukazují kvalitní signál atd.) tak ping na notebooku (kde jsou Win) vypisuje, že server neodpověděl v časovém limitu; ping na počítači nevypisuje nic. Bude to asi nějaká blbost, ale dochází mi nápady :(
route. Mela by tam byt jen jedna polozka. Pokud tam zbylo "default", tak projistotu
route del defaultV XP udelat to same, bohuzel neporadim jak, nevim presny postup. Zkusit ping. Kdyz nejede tak pak pustit
tcpdump -i wlan0. Podivat se jestli treba z tech winu ten ping dorazi. A pak by samozrejme mela vyrazit odpoved. Pokud vyrazi tak zjistit zdali vyrazila na spravne rozhrani (mela by pokud jsou ostatni vypnuta). No a pak na nb sledovat jestli nake pakety dorazi (doporucuji Etherealem). Pokud by ani to neslo, tak pak je jeste moznost sehnat treti stroj a pustit na nem kismet a zjistit co tim vzdech vubec lita. Zkracena verze, zjistete kde presne se ztraceji pakety. PS: zkuste nastavit IP z nejaky oblasti kt. nepouzivate treba 10.101.121.0/24. Pokud by to pak fungovalo, tak hledat chybu pomoci
routePS:
ifconfig eth0 uptaky obcas necekane pomuze :)
Tiskni
Sdílej: