Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Znaky se zobrazovaly správně, ovšem velká písmena s diakritikou šla napsat pouze se zapnutým CapsLock (š > Š), ale ne zvlášť, tj. háček + písmeno. Při posledním pokusu s glibc-2.3.6-3 (a po nastavení a vygenerování locales) klávesa fungovala např. ve Firefoxu, ale ne v OpenOffice (místo háčku to psalo podivný znak před písmenem, čárka nefungovala vůbec; v Kwrite klávesa fungovala pouze s malými písmeny).
Problém jsem pokaždé hladce "vyřešil" downgradem na glibc-2.3.5*. Klávesa pak okamžite funguje jak má. V čem je problém s glibc-2.3.6*? Díky.
localedef
) na locale-gen
? Zkus do /etc/locale.gen
přidat lokalizace, který používáš - já tam mám tyhle dva řádky:
cs_CZ.UTF-8 UTF-8 en_US.UTF-8 UTF-8- a pak spusť pod rootem
locale-gen
.
cs_CZ.UTF-8 i en_US.UTF-8
v /etc/locale.gen
), pod rootem jsem spustil locale-gen
, zkusil restartovat X-ka a pak i počítač - a nic. Zkoušel jsem to i s cs_CZ ISO-8859-2
, taky bez výsledku.
Problém nebyl se zobrazováním, ale s používáním té jediné klávesy k psaní diakritiky; když jsem zapnul CapsLock a napsal v OpenOffice třeba "ř" (pomocí klávesy 5/ř), napsalo to normálně "Ř". Ta klávesa s háčkem a čárkou, na které je na americké klávesnici +
a =
, prostě odkazovala k jiným podivným znakům.
A navíc: problém se v různých aplikacích lišil! V OpenOffice
nešly ani háčky, ani čárky; v Kwrite
klávesa fungovala normálně, pouze nešlo napsat čárku nad velkým písmenem (ale nad malým ano; takže např. "ó" šlo, "Ó" ne); ve Firefoxu
se klávesa chovala podobně.
S "downgradem" na glibc-2.3.5* se okamžitě všechno vrátilo do normálu. Mám teď v /etc/pacman.conf
zakázaný upgrade balíčku glibc
a problém je "vyřešený".
Stejně by mě ale zajímalo, jestli se někdo s touhle nesnází setkal a zda je problém pouze v mém špatném nastavení locales
, nebo někde jinde.
locales
, resp. mezi židlí a klávesnicí /usr/sbin/locale-gen
a tentokrát všechno funguje. Nevím, v čem jsem předtím dělal chybu.
S nastavením kódování na utf8
se nicméně objevil jiný problém se zobrazováním Midnight Commanderu a jiných aplikací (třeba alsamixer), popsaný v diskusi Archlinuxu. Musel jsem z /etc/rc.conf
odstranit řádek LOCALE=cs_CZ.utf8
, po restartu se všechno zase zobrazuje správně.
Tiskni
Sdílej: