Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Znaky se zobrazovaly správně, ovšem velká písmena s diakritikou šla napsat pouze se zapnutým CapsLock (š > Š), ale ne zvlášť, tj. háček + písmeno. Při posledním pokusu s glibc-2.3.6-3 (a po nastavení a vygenerování locales) klávesa fungovala např. ve Firefoxu, ale ne v OpenOffice (místo háčku to psalo podivný znak před písmenem, čárka nefungovala vůbec; v Kwrite klávesa fungovala pouze s malými písmeny).
Problém jsem pokaždé hladce "vyřešil" downgradem na glibc-2.3.5*. Klávesa pak okamžite funguje jak má. V čem je problém s glibc-2.3.6*? Díky.
localedef
) na locale-gen
? Zkus do /etc/locale.gen
přidat lokalizace, který používáš - já tam mám tyhle dva řádky:
cs_CZ.UTF-8 UTF-8 en_US.UTF-8 UTF-8- a pak spusť pod rootem
locale-gen
.
cs_CZ.UTF-8 i en_US.UTF-8
v /etc/locale.gen
), pod rootem jsem spustil locale-gen
, zkusil restartovat X-ka a pak i počítač - a nic. Zkoušel jsem to i s cs_CZ ISO-8859-2
, taky bez výsledku.
Problém nebyl se zobrazováním, ale s používáním té jediné klávesy k psaní diakritiky; když jsem zapnul CapsLock a napsal v OpenOffice třeba "ř" (pomocí klávesy 5/ř), napsalo to normálně "Ř". Ta klávesa s háčkem a čárkou, na které je na americké klávesnici +
a =
, prostě odkazovala k jiným podivným znakům.
A navíc: problém se v různých aplikacích lišil! V OpenOffice
nešly ani háčky, ani čárky; v Kwrite
klávesa fungovala normálně, pouze nešlo napsat čárku nad velkým písmenem (ale nad malým ano; takže např. "ó" šlo, "Ó" ne); ve Firefoxu
se klávesa chovala podobně.
S "downgradem" na glibc-2.3.5* se okamžitě všechno vrátilo do normálu. Mám teď v /etc/pacman.conf
zakázaný upgrade balíčku glibc
a problém je "vyřešený".
Stejně by mě ale zajímalo, jestli se někdo s touhle nesnází setkal a zda je problém pouze v mém špatném nastavení locales
, nebo někde jinde.
locales
, resp. mezi židlí a klávesnicí /usr/sbin/locale-gen
a tentokrát všechno funguje. Nevím, v čem jsem předtím dělal chybu.
S nastavením kódování na utf8
se nicméně objevil jiný problém se zobrazováním Midnight Commanderu a jiných aplikací (třeba alsamixer), popsaný v diskusi Archlinuxu. Musel jsem z /etc/rc.conf
odstranit řádek LOCALE=cs_CZ.utf8
, po restartu se všechno zase zobrazuje správně.
Tiskni
Sdílej: