Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Asi neco podobnyho, jako jsme driv vysilali v norme Secam a pak prechazeli na PAL. To je proste vyvoj.Zrovna tohle nemá s vývojem nic společného. Secam vyvinuli soudruzi z Francie, takže ho na nařízení ze SSSR převzaly všechny socialistické státy. My jsme akorát měli to štěstí, že se signál ve studiu zpracovával v PAL a na Secam se převáděl až ve vysílači - TV přístroje proto uměly přijímat obojí a nebyl pro nás problém přejít na PAL prostě tím, že se převodníky vzaly a hodily ze skály.
Jestli si dobre pamatuju, jak jsem cetl specifikaci, tak se tam psalo i o podpore MPEG4, ktery by 3.5Mbps muselo stacit i na ty nejnarocnejsi sceny...To je velmi naivní. Tady se nebavíme o žádném DVD ripu s variabilním tokem, získaným víceprůchodovým kódovaním a s rozlišením "nudle", která nezabere pomalu ani polovinu plochy obrazovky. Tohle je "realtime" enkodování, kde z jedné strany přicházejí digitalizovaná videodata a z druhé "padáL" mpeg stream konstatntní bitrate. Tam je přínos mpeg4 oproti mpeg2 minimální. Smysl pro vysílání má až H264, který má účinnost při subjektivně stejné kvalitě asi o polovinu lepší než mpeg2.
P.S.: Vyjadřuješ se skoro jako Paroubek.Tak to spíš ty - když ti dojdou argumenty, pokusíš se oponenta urazit.
Zkrátka "skoro nic užitečného" umožňuje nacpat všechny celostátní TV do jednoho kanálu bez ztráty kvality a 49 kanálů zbyde buď na další celostátní TV, nebo na něco jiného (vysokorychlostní internet vzduchem třeba)
Možná by nebylo špatné ukázat, jak takové video "bez ztráty kvality“ ve skutečnosti vypadá. Zachyceno dnes ráno z reportáže o nové naučné stezce ve Vsetíně. Tráva pěkně zblízka a do toho větříček.
Já netvrdím, že celá digitalizace je na hofno, ale zatím z toho mám spíš pocit, že se zneužívá technologických možností a dává se přednost kvantitě před kvalitou.
Bohužel ano. Karta Hauppauge Computer Works: WinTV-NOVA-T PCI.
02:09.2 Multimedia controller: Conexant CX23880/1/2/3 PCI Video and Audio Decoder [MPEG Port] (rev 05) 02:09.4 Multimedia controller: Conexant CX23880/1/2/3 PCI Video and Audio Decoder [IR Port] (rev 05) 02:0a.0 Multimedia controller: Philips Semiconductors SAA7134 Video Broadcast Decoder (rev 01)
K zachycení na disk bylo použito gxine, které ukládá přímo MPEG2-TS bez jakýchkoliv úprav. Jeden snímek vytažen v Avidemux a uložen do BMP. Později v GIMPu konvertován do PNG, který je taky bezztrátový.
Tohle je opravdu extrém a běžně z toho leze něco takového, ale bohužel i takové hrůzy, které jsem uvedl výše se vyskytují. Podobně příšerně vypadá třeba reklama na lihovinu Magister, kde mají docela pěkný efekt a onen nápoj se jakoby vznáší v prostoru. Oba dva snímky pochází se stejného záznamu a reklama byla těsně před filmem Sluneční stát.
Takhle ještě např. vypadá aktuálně vysílaný fotbalový zápas na CT Sport. Je si to potřeba představit v 1024x576, protože video je vysílané v 720x576, ale poměru 16:9. Kostky tam jsou sice vidět taky, ale je to extrémně rychlý záběr, takže to normálně tak nebije do očí.
Tohle je ale nějaký vyložený průser. Zdá se, jako kdyby reenkodoval prokládaný stream jako neprokládaný. U mě vypadá DVB-T takhle. Jako největší problém vidím to prokládání, které na počítačovém monitoru (CRT i LCD) vypadá blbě a deinterlace filtry dělají v některých scénách víc artefaktů, než samotný mpeg.Možná by nebylo špatné ukázat, jak takové video "bez ztráty kvality“ ve skutečnosti vypadá.
Zdá sa, že hovoríš o DMCA, ale ten samozrejme platí len v USA. Stihla už EÚ alebo dokonca vláda ČR prijať podobný nehorázny zákon? Link?
> Lze si tedy nějakým způsobem to DVD v Linuxu přehrát nebo mám prostě smůlu?
Pokiaľ ti to nejde, tak správna reakcia je reklamovať a žiadať peniaze naspäť.
> Je to tak i s přehrávači pod Windows jako PowerDVD?
- pýtaš sa na nesprávnom fóre.
> Stihla už EÚ alebo dokonca vláda ČR prijať podobný nehorázny zákon? Link?
European Union Copyright Directive (EUCD). Dubnová novela autorského zákona: http://www.mvcr.cz/sbirka/2006/sb072-06.pdf
Tiskni
Sdílej: