Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
... for the same applications ...Toto je dolezita cast vety: pre niektore je rychlejsi Solaris -- comu pokojne verim -- pre ine moze byt rychlejsi Linux. Staci, ze sa ten isty test s tymi istymy OS vykona na Sparc-u a na Intel-i, a vysledky sa budu diametralen lisit.
... especially large memory footprint applications.Toto je asi tiez dolezita cast vety. Takze v principe je cele uvedene tvrdenie nevyvratitelne a z hladiska predikatovej logiky je naopak lahko dokazatelne: staci najst jednu aplikaciu, pre ktoru plati. Takze cloveka posadnuteho vykonom je to vzrusujuce, ale pre pragmatikov je to len niecia "own truth", nad ktorou mozno bez vycitiek svedomia myknut plecom. Mozem uviest linky, kde sa z imaginarnych dovodov odporuca databaza X, ci operacny system Y. Zovseobecnovat vsetky podobne tvrdenia sa neda, vzdy treba poznat velmi podrobne specificke podmienky nasadenia. A nakoniec aj tak pride zakaznik, ktory sa rozhodne pre hw/sw podla inych, pre technika uplne nepochopitelnych kriterii.
Zkuste se zamyslet nad tím, co takové tvrzení vlastně říká. Kdyby to tvrzení podobně jako některé z těchto:
bylo by to legitimní tvrzení, o kterém bychom se mohli tak nanejvýš přít, zda je pravdivé nebo ne. Ještě lépe, bylo-li by doloženo konkrétními testy. Plácne-li někdo, že "aplikace pod Solarisem běhají rychleji než pod Linuxem", není vůbec jasné, co se tím myslí. Budu-li mít aplikaci, která generuje čistě procesorovou zátěž, bude její rychlost na dané hardwarové platformě vypovídat spíš o kvalitě optimalizátoru překladače, kterým byla přeložena, než o kvalitě systému.
Zrovna tak tam může hrát roli spousta dalších faktorů. Vezměte si třeba občas se vyskytující spory o to, zda je KDE3 na stejném systému rychlejší než KDE2. Většina těch, kdo to vyzkoušeli, tvrdí že ano, ale občas se najde někdo, kdo má zkušenosti opačné. V následné diskusi se pak obvykle ukáže, že problém je v tom, že má málo paměti, takže mu KDE3 swapuje víc než KDE2, a je tudíž pomalejší. Ti, kdo mají paměti dost, mají ale většinou zkušenost opačnou.
Prostě bez bližšího upřesnění, o jakých aplikacích je řeč a v čem jsou konkrétně rychlejší (a na jaké konkrétní hardwarové platformě), nemá takové tvrzení žádnou informační hodnotu. Protože se docela dobře může ukázat, že sice systém A pracuje lépe se SCSI disky, ale systém B se SATA disky, že systém A má efektivnější memory management, ale B má lepší scheduler atd. A tak to také v praxi bývá. Pro marketing je samozřejmě lepší plácnutí do vody toho typu, který zde byl citován, ale z hlediska systémáka je to do nebe volající hloupost.
Možná ještě odkaz na jeden článek. Je to sice o něčem trochu jiném, ale princip je stejný.
Tiskni
Sdílej: