abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 02:11 | Komunita

    Google bude vydávat zdrojové kódy Androidu pouze dvakrát ročně. Ve 2. a 4. čtvrtletí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:22 | Zajímavý článek

    Bezpečnostní specialista Graham Helton z Low Orbit Security si všímá podezřelých anomálií v BGP, zaznamenaných krátce před vstupem ozbrojených sil USA na území Venezuely, které tam během bleskové speciální vojenské operace úspěšně zatkly venezuelského diktátora Madura za narkoterorismus. BGP (Border Gateway Protocol) je 'dynamický směrovací protokol, který umožňuje routerům automaticky reagovat na změny topologie počítačové sítě' a je v bezpečnostních kruzích znám jako 'notoricky nezabezpečený'.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 5
    včera 06:11 | Nová verze

    Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl 3,58 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 26,32 %. Procesor AMD používá 67,43 % hráčů na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:55 | IT novinky

    V Las Vegas probíhá veletrh CES (Consumer Electronics Show, Wikipedie). Firmy představují své novinky. Například LEGO představilo systém LEGO SMART Play: chytré kostky SMART Brick, dlaždičky SMART Tagy a SMART minifigurky. Kostka SMART Brick dokáže rozpoznat přítomnost SMART Tagů a SMART minifigurek, které se nacházejí v její blízkosti. Ty kostku SMART Brick aktivují a určí, co má dělat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.1. 18:33 | Bezpečnostní upozornění

    Vládní CERT (GovCERT.CZ) upozorňuje (𝕏) na kritickou zranitelnost v jsPDF, CVE-2025-68428. Tato zranitelnost umožňuje neautentizovaným vzdáleným útočníkům číst libovolné soubory z lokálního souborového systému serveru při použití jsPDF v prostředí Node.js. Problém vzniká kvůli nedostatečné validaci vstupu u cest k souborům předávaných několika metodám jsPDF. Útočník může zneužít tuto chybu k exfiltraci citlivých

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    6.1. 16:22 | Komunita

    V úterý 13. ledna 2025 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 5. Mobile Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj a související infrastrukturu. Akci pořádá David Heidelberg.

    … více »
    lkocman | Komentářů: 0
    6.1. 16:00 | Pozvánky

    Už je 14 dní zbývá do začátku osmého ročníku komunitního setkání nejen českých a slovenských správců sítí CSNOG 2026. Registrace na akci je stále otevřená, ale termín uzávěrky se blíží. I proto organizátoři doporučují, aby se zájemci přihlásili brzy, nejlépe ještě tento týden.

    … více »
    VSladek | Komentářů: 0
    6.1. 02:22 | Pozvánky

    Rok 2026 sotva začal, ale už v prvním týdnu se nashromáždilo nezvykle mnoho zajímavostí, událostí a zpráv. Jedno je ale jisté - už ve středu se koná Virtuální Bastlírna - online setkání techniků, bastlířů a ajťáků, kam rozhodně doražte, ideálně s mikrofonem a kamerou a zapojte se do diskuze o zajímavých technických tématech.

    Dějí se i ne zcela šťastné věci – zdražování a nedostupnost RAM a SSD, nedostatek waferů, 3€ clo na každou položku z Číny … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    5.1. 22:00 | Komunita

    Vývojáři GNOME a Firefoxu zvažují ve výchozím nastavení vypnutí funkce vkládání prostředním tlačítkem myši. Zdůvodnění: "U většiny uživatelů tento X11ism způsobuje neočekávané chování".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    5.1. 15:22 | Nová verze

    Nástroj pro obnovu dat GNU ddrescue (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 1.30. Vylepšena byla automatická obnova z disků s poškozenou čtecí hlavou.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (1%)
     (4%)
     (0%)
     (10%)
     (24%)
     (5%)
     (6%)
     (3%)
     (11%)
     (52%)
    Celkem 257 hlasů
     Komentářů: 6, poslední včera 19:22
    Rozcestník

    Dotaz: Obraz LCD na notebooku problikává

    houska avatar 9.8.2006 19:28 houska | skóre: 41 | blog: HW
    Obraz LCD na notebooku problikává
    Přečteno: 2487×
    Zdravim,
    nedavno jsme si koupil notebook. Displej ma rozliseni 1280x800, nejdriv jsem si tam nainstaloval windows abych vsechno otestoval. Vsechno bylo v poradku.
    Ted tam mam linux (Debian Eetch) a obraz "problikava" (vypada to jako by na zlomek vteriny treba leva tretina obrazu se zobrazila vpravo a cely obraz se posunul).
    Zkousel jsem nastavovat Horizontalni a vertikalni frekvenci, mel jsem tam H:30-60 a V:50 i z jineho navodu H:31-80 a V:56-75 a zda se ze je to porad to same.
    Graficka karta Radeon Xpress 200M, originalni ovladace od ATi, X.org z debiana (tusim 7.0)
    dik

    Odpovědi

    vasek125 avatar 9.8.2006 22:53 vasek125 | skóre: 30 | Mladá Boleslav
    Rozbalit Rozbalit vše Re: obraz na lcd problikava
    Ujistěte se, že vám tam máte správné rozlišení. To posunutí obrazu totiž bývá dost často špatným rozlišením.
    houska avatar 10.8.2006 08:55 houska | skóre: 41 | blog: HW
    Rozbalit Rozbalit vše Re: obraz na lcd problikava
    rozliseni je zcela urcite spravne (1280x800), jak jsem napsal obraz jen obcas problikne...
    houska avatar 12.8.2006 14:52 houska | skóre: 41 | blog: HW
    Rozbalit Rozbalit vše Re: obraz na lcd problikava
    tak jsem si temer jist ze to delaj Xka - v konzoli mo to nedela
    vazne nikoho nic nenapada? co bych jeste mohl zkusit?
    21.9.2006 20:41 Jiří Dvořák | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: obraz na lcd problikava
    stejny problem notebook msi S270.... radeon200M, zkousel jem to i s vesa sriverem a taky obcas problikne... u me to spis vypda jako by se tam zobrazilo nejaky jiny okno distro ubuntu....
    Bluebear avatar 21.9.2006 21:56 Bluebear | skóre: 30 | blog: Bluebearův samožerblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Obraz LCD na notebooku problikává
    Zkusil bych následující:

    - nastavit jiné rozlišení a pozorovat, jestli to problikává také nebo ne

    - zkusit jiná nastavení kernelu, která by se toho mohla, byť jen vzdáleně, týkat (framebuffer ano/ne, ACPI)

    - zapnout a vypnout externí napájení, případně vypnout/zapnout úsporný režim a pozorovat, jestli se něco změní

    - použít opensourcový ATI ovladač nebo ovladač VESA a sledovat, jestli to má nějaký vliv

    - nabootovat nějaké jiné distro, třeba z live CD, a pozorovat, jestli to bude stejné nebo ne

    - připojit externí monitor a pozorovat, jestli se chová stejně (jestli například problikává současně)

    Pokud něco z toho bude mít vliv, upřesníš si tím, kde by mohla být chyba. Držím palce (vím moc dobře, co je to za hnus, když monitor bliká).
    To mi připomíná, jak jsem si pořídil květináč, že v něm budu mít květinu. Opravdu tam byla, ale potom být přestala...
    23.9.2006 17:13 Jiří Dvořák | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Obraz LCD na notebooku problikává
    takže.... v mém případě dochází k probliknutí v souvyslosti se měnou frekvence CPU..... pokud se zvýší téměř vždy to blikne
    23.9.2006 17:18 Jiří Dvořák | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Obraz LCD na notebooku problikává
    dodám ... změnu frekvence obstarává powernowd
    Bluebear avatar 23.9.2006 20:14 Bluebear | skóre: 30 | blog: Bluebearův samožerblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Obraz LCD na notebooku problikává
    Hmmmm... chápu dobře, že to problikne vždycky přesně jednou ve chvíli, kdy se frekvence procesoru změní, a pak je zase všechno v pořádku až do chvíle, kdy se frekvence procesoru změní znovu?

    Pokud je to takhle, podezříval bych, že grafický driver používá nějaký časovač, který je závislý na frekvenci procesoru, a v momentě, kdy se frekvence změní, je na chvíli zmatený...

    Nebo to prostě problikává náhodně po celou dobu, kdy je procesor nastavený na vysokou frekvenci?
    To mi připomíná, jak jsem si pořídil květináč, že v něm budu mít květinu. Opravdu tam byla, ale potom být přestala...
    24.9.2006 00:51 Jiří Dvořák | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Obraz LCD na notebooku problikává
    blikne to pouze když dojde ke změně frekvence.... na 1800,ale pokud dojde ke zvýšení frekvence jen na 1600M ( fekvence se mění ve třech stupních 800,1600,1800) neblikne ... bliká to s vesa driverem i s tim fglrx od ati
    houska avatar 28.9.2006 21:19 houska | skóre: 41 | blog: HW
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Obraz LCD na notebooku problikává
    jj muzu to potvrtdit zda se ze u me je to spojene s tim samym, pouzivam cpudynd, prisel nekdo na neco noveho?
    Bluebear avatar 28.9.2006 23:12 Bluebear | skóre: 30 | blog: Bluebearův samožerblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Obraz LCD na notebooku problikává
    Tak, a teď by to chtělo tu mít nějakého specialistu na časování v kernelu, aby nám vysvětlil, co se v tom driveru přitentuje v okamžiku změny frekvence :-)

    Nepíše to v tu chvíli něco zajímavého do dmesg, třeba "Losing too many ticks"?

    Možná by se dalo zkusit pohrát si s konfigurací časovačů v kernelu; co mě tak spatra napadá, co by třeba mohlo mít vliv (ale neberte mě moc vážně, nejsem žádný expert):

    Processor Features - Provide RTC Interrupt Device Drivers - Character Devices - Enhanced Real Time Clock Support Device Drivers - Character Devices - HPET Device Drivers - Character Devices - HPET - HPET Control RTC IRQ
    To mi připomíná, jak jsem si pořídil květináč, že v něm budu mít květinu. Opravdu tam byla, ale potom být přestala...
    Bluebear avatar 28.9.2006 23:15 Bluebear | skóre: 30 | blog: Bluebearův samožerblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Obraz LCD na notebooku problikává
    Hmm, rozhodilo mi to formátování. Tak znova a lépe:
    Processor Features - Provide RTC Interrupt
    Device Drivers - Character Devices - Enhanced Real Time Clock Support
    Device Drivers - Character Devices - HPET
    Device Drivers - Character Devices - HPET - HPET Control RTC IRQ
    
    To mi připomíná, jak jsem si pořídil květináč, že v něm budu mít květinu. Opravdu tam byla, ale potom být přestala...
    Bluebear avatar 28.9.2006 23:18 Bluebear | skóre: 30 | blog: Bluebearův samožerblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Obraz LCD na notebooku problikává
    Jako prozatímní řešení navrhuji tu dynamickou změnu frekvence vypnout, resp. nastavit ji tak, aby procesor běžel trvale na maximum, pokud je laptop připojený do elektrické sítě. Tedy pokud to laptop vydrží, nezačne se přehřívat nebo tropit jiná alotria.
    To mi připomíná, jak jsem si pořídil květináč, že v něm budu mít květinu. Opravdu tam byla, ale potom být přestala...
    30.9.2006 21:28 Jiří Dvořák | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Obraz LCD na notebooku problikává
    s ovladecem ati a nezavedeným modulem dri mi to nebliká, ovsem cas od casu vytuhne s bilou obazovkou.... procesor mit naplno nemuzu......zrejme by se notas upek ) :(
    30.9.2006 21:33 Jiří Dvořák | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Obraz LCD na notebooku problikává
    .. ne dri ale glx..........
    houska avatar 9.10.2006 09:24 houska | skóre: 41 | blog: HW
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Obraz LCD na notebooku problikává
    u me nepomaha :(

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.