Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Potrebuju spustit pod X grafickou instalacni utilitu Jsem zacatecnik, tak nevim, proc to nejde. Muzete mi prosim nekdo rict co to znamena a popripade jak zaridit aby se to rozchodilo?
vypsalo to :
woody:/home/user# xhost +localhost
Xlib: connection to ":0.0" refused by server
Xlib: Client is not authorized to connect to Server
xhost: unable to open display ":0"
woody:/home/user#
session required pam_xauth.so
session optional pam_xauth.sov /etc/pam.d/su. Navíc si pak lze v ~/.xauth/export nastavit, kterým uživatelům se smí autentizační cookie exportovat.
Takže bych doporučil spíš vrátit se k základům a buď (pouze je-li počítač izolovaný) staré dobré 'xhost localhost
' nebo ještě lépe (pod rootem)
xauth -f ~user/.Xauthority extract - :0 | xauth merge -
user
je ten uživatel, který se do grafického prostředí přihlásil.
pam_xauth
jsem si samozřejmě všiml. A teď kontrolní otázka: jaký je principiální rozdíl mezi použitím pam_xauth
a řešením, které jsem uvedl ve svém příspěvku? Ano, žádný. Vzhledem k tomu, jak tu dlouhodobě brojíte proti používání high-level nadstaveb, odstiňujících uživatele od podstaty toho, co vlastně dělá, mne tato vaše poznámka docela překvapila...
Tiskni
Sdílej: