Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
a jeste nemate nekdo nejaky (odskouseny) cesky navod na instalaci xgl?
Then type 'make config' (ex: 'make linux-x86') (ignore the following error message) make: *** [configs/current] Error 1 ==> ERROR: Build Failed. Aborting...tahle hlaska vyskoci po kompilaci mesa-xgl-cvs
instaloval jsem ted pomoci autoaur , dalsi navod . ktery jsem nasel na http://www.abclinuxu.cz
mam aktualizovano na testing , pridan do pacman.conf Server = http://jjdanimoth.altervista.org/arch/i686
mimochodem "danimoth_hovou verzi" mi pacman nic neinstaluje , nenajde a pomoci autoaur mi vypise hlasku viz muj druhy prispevek
pacman -Sy beryl-svn xgl-git
no a je to nainstalovane spousteni uz tam je popsane takze asi tak, a pokud se ti to povede nainstalit a budes mit problemy se zpoustenim tak napis jakou kartu mas a s jakym wm to chceš spoustet a ja ti poradim. Jinak mas tam spravne pridanej ten zdro? proste do /etc/pacman.conf pridej presne toto: [danimoth] Server = http://jjdanimoth.altervista.org/arch/i686
[danimoth]
ted se to uz nainstalovalo, postupoval jsem podle metod 2 -start kde with xgl , ale zda se, ze musim jeste zkusit gnome, protoze KDE je uplne stejne jako to bez xgl (akorat trochu pomalejsi )
jinak ma grafika je geforce 5200fx , ovladac je aktualizovany a funkcni na 1.0-8776 a chtel bych to rozjet na kde(momentalne 3.5.5)
A jeste , jak se xgl vypina, kdyz budu zase chtit obyc. system, protoze si myslim ze diky xgl mi nejde spravne tv karta.. tv jde sice spustit v malem okynku , ale jakmile ho bud rucne trosku zvetsim, nebo dam fullscreen kdetv spadne (tvtime i v malem okne jakoby se sekalo, proste neni plynuly obraz)
Tiskni
Sdílej: