Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
iwconfig wlan0 essid nazevsite
dvakrat a ne moc rychle po sobe.. zatim to resim tak ze jednou se to zada v init skriptech a podruhy kliknu na ikonku, ktera zaroven nahodi i zarizeni. A na eth0 pouzivam ifplugd, takze na chalupe nemusin klikat a doma jo...
Ale kdyz suspenduju do ram tak po probuzeni musim klikat 2x za sebou s cca sekundy nebo dvou, a uz me to nebavi.. :(
nastav domati pak nastaví a spustí síť doma a parametr chalupa na chalupě. Stačí ti pak k tomu jen to co máš nainstalované, ev. sudo.
#!/bin/bash case $1 in doma) # Sekvence přípazů pro nastavení doma echo "Jsme doma";; chalupa) # Sekvence pro nastavení na chalupě echo "Jsme na chalupě"; esac
ip add addr...
? problem je v tom, ze po rebootu to musim spustit znovu, a to neni presne to co chci.. ja myslel ze by se spustily ty prikazy a zaroven se zmenil i soubor interfaces, aby to fungovalo do ty doby nez to zase zmenim na to druhy...
Vím, že jsem srabař, ale já mám prostě v /etc/rc.d/rc.inet1.conf
dvě sekce, jednu na doma, jednu do práce, a tu momentálně nepotřebnou zakomentuju.
Skript by byl asi lepší, ale zatím jsem línej ho napsat...
#! /bin/sh essid="Nazev_site" case "$1" in down) echo "Vypinam wlan0" ifconfig wlan0 down ;; up|*) iwconfig wlan0 essid $essid if [ "`iwlist wlan0 scan | grep $essid`" = " ESSID:\"$essid\"" ]; then echo "Pripojuji se k siti: $essid"; #sleep 2 iwconfig wlan0 essid $essid sleep 5 pump -i wlan0 else echo "Sit $essid neni k dispozici." fi ;; esacNakonec sem si na routeru nastavil pridelovani adres pres dhcp pomoci mac adresy - lip se mi to s tim testovalo. S tema dobama cekani sem si taky hral hrozne dlouho, protoze kazda zmena znamenala restart - po restartu se ta karta uvede do jinyho stavu, nez kdyz uz sem na ni neco nastavoval, proste hrozna uchylarna. Snad uz brzo bude funkcni ten ovladac z jadra - tohle s tim ndiswrapperem je silenost, ale zase sem cet ze to nekterejm lidem jde jak ten ovladac tak ndiswrapper uplne v poho, takze mozna delam ja neco spatne.
Tiskni
Sdílej: