Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Jedna z věcí která mě na Ubuntu krajně odpuzuje je právě fakt že při výchozí instalaci naháže hromadu zbytečného softuZbytečného jak který a jak pro koho... ale to jistě víte. A víte také, že kdo ví a chce si vybrat minimum, tak si může nainstalovat systém pouze minimální (dokonce bez grafického prostředí) a pak si postupně přidávat po libosti. Takže jen jako protiváhu vašemu rozhořčení (pro nováčky): Výchozí instalace je zásadně pro ty, kteří nevědí. Nabídnout uživateli možnost vybírat různé jemu jménem neznámé programy už při instalaci považuji za spíše sporné; už výběr mezi GNOME a KDE (jako např. v SUSE) může být pro nováčka v podstatě nepříjemným dilematem, tím spíše, že oba desktopy jsou naprosto nedostatečně popsány a laik si pod tím nic nepředstaví. Člověk, který chce počítač a systém pro práci, kromě toho nekoná výchozí instalaci každý den, takže eventuelní vyhazování nepotřebných programů se koná tipuji tak jednou za 2-4 roky, přičemž je otázka, jestli to za to minimální zdržení při aktualizacích vůbec stojí a jestli to za něj nemůže vykonat jeho administátor, totiž ten, kdo instaluje. Předvýběr je dobrý také z toho důvodu, že se člověk o té hromadě "zbytečného softu" také dozví, a kromě toho, zrovna jsem si instaloval Ubuntu 7.04beta z CD a nějak nemůžu tu zbytečnou "hromadu" identifikovat - většinu z toho, co výchozí desktop nabízí, bych si stejně doinstaloval, a to používám Linux už pár let. Tentýž důvod mají i "specializované" distribuce: totiž nabídnout operační systém sestavený "na klíč" a já naopak očekávám, že podobných aktivit bude čím dál tím více. Tj. že se zmenší pravděpodobně počet samostatných pokusů o distribuce (forky v pravém slova smyslu) a zvětší se počet a kvalita specializovaných systémů na bázi nějaké té odladěné distribuce s velkým zázemím, tak aby např. člověk, co se chce věnovat historii, grafice, matematice či orientálním jazykům, našel distribuci s předvybranými základními OS programy a konfigurací pro svůj obor, aby nemusel ještě půl roku složitě shánět a bastlit. Tohle je např. něco, co vám nenabídne ani Apple ani Microsoft, a podle mě oblast, kde právě Linux může sbírat body.
Zbytečného jak který a jak pro koho... ale to jistě víte. A víte také, že kdo ví a chce si vybrat minimum, tak si může nainstalovat systém pouze minimální (dokonce bez grafického prostředí) a pak si postupně přidávat po libosti.Pokud je mi známo, tak tohle platí pro Debian a ne pro Ubuntu. Ale možná že dnes už je to jinak. Je to už přeci jenom dost dávno, protože s Ubuntu jsem koketoval dřív než se stalo módní distribucí.
Pokud je mi známo, tak tohle platí pro Debian a ne pro Ubuntu. Ale možná že dnes už je to jinak.Určitě je to jinak.
Je to už přeci jenom dost dávno, protože s Ubuntu jsem koketoval dřív než se stalo módní distribucí.Nicméně vás "krajně odpuzuje" dodnes, že
Trošičku bych se ohradil proti tvrzení, že Ubuntu Christian Edition (či jak se to jmenuje) je distro od Ubuntu odlišné jen splashem a wallpaperem. Ačkoliv ho sám nevyužívám, jako křesťan vím, že pro mě chvíli trvalo, než jsem si našel alternativy k některým Wokenním programům z této oblasti a Ubuntu Christian edition je obsahuje pěkně v kupě - tedy stejně jako Ubuntu Genealogy Desktop. Vy jste ho (Christian Edition) svým tvrzením postavil pod Genealogy Desktop, což není moc spravedlivé. Naopak satanistické Ubuntu se AFAIK vážně liší jen tím splashem a wallpaperem a pár provokujícími a neužitečnými programy. A taky prosím uvědomte si, že satanismus se určitě ndá chápat jako opak křesťanství ... je to jenom jakýsi ubohý parodující odpor, který se nezakládá na žádných reálných hodnotách ... je to cosi, co vzniklo jako antináboženství a bez karikování křesťanství by bylo mrtvé, podle toho taky ony "provokující a neužitečné prográmky" vypadají.
A jestli má někdo zájem o "náboženský flame", tak předem říkám, že na výkřiky "smrt cirkevním vyděračům" a podobně nereaguji ... na smysluplné reakce *snad* ano :)
al-QuaknaaAch jo, zas to vyznělo moc ofenzivně :D Musím se naučit pracovat se svým projevem ... takže - v pohodě, nemyslel jsem to zle, jenom jsem chtěl poopravit to zařazení. Nic vážného se nestalo.
al-Quaknaaapt-get dist-upgrade
a modlit se ať to klapne v pohodě.
Absolvoval jsem podobné postupy příliš často na to aby se mi takový přístup mohl líbit.
Nemohu také souhlasit s tím, že Debian by si měl hledět non-GUI prostředí a vyklidit pole pro Ubuntu. Debian je především o svobodě a nezávislosti. Iniciativa Marka Shuttlewortha je sympatická, nicméně jsem svéprávná osoba a raději si své repository volím sám.
A pro ty co mají trochu hokej ve verzování distribucí vycházejících z Debianu mám jeden link
Ovšem osobně mám pocit že v posledních dvou letech podíl Mandrivy spíše stagnoval a statistiky na http://distrowatch.com hovoří jasně.Na čem se ten váš osobní pocit zakládá? Na tom, že je kolem Mandrivy méně mediálního vzruchu (což také jedině odráží odráží statistiky přístupů k informační stránce distribuce na distrowatch)? Nebo o čemže to podle vás "hovoří jasně" podle vás ty statistiky? Já naopak mám osobně pocit, že Mandriva se dostala do stádia, kdy jsou uživatelé víceméně spokojeni a nemají proto potřebu se extrémně ventilovat, firemní přesuny nebo smlouvy s Microsoftem taky žádné (vs. Novell/SUSE), nová verze vyšla už v říjnu loňského roku... takže prostě žádné vzrůšo, co by stálo za palcové titulky. Ale tu bylo signalizováno, že zájem je, konkrétně o příručku jako knihu, průběžně se na Mandrivu lidi ptají. Já ji třeba taky letos instaloval, ale neměl jsem nějak důvod o tom někde diskutovat, protože (skoro) všechno fungovalo. Tak nevím, jestli je nejvhodnější strategie posuzovat "podíl či stagnaci" distribuce podle její mediální přítomnosti... osobně mám pocit, že nikoliv
Mě je osobně naprosto putna jaké kdo má distro.Tak s touto castou Vasho prispevku bezvyhradne suhlasim ;) Zakoncujete ho ale vetou, ktorym nelogicky popierate toto tvrdenie...
Tiskni
Sdílej: