Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
- vytvářím oddíly na každém disku před jejich svázáním nebo je vytvořím po svázání disků? - je účelné svázat všechny oddíly (tj. včetně /boot a /swap)? - je třeba nebo alespoň účelné použít LVM?Díky za nasměrování, našel jsem na netu řadu informací, ale některé základní otázky mi jasné nejsou
- vytvářím oddíly na každém disku před jejich svázáním nebo je vytvořím po svázání disků?pred, dejte jim typ "raid" namisto "linux partition"
- je účelné svázat všechny oddíly (tj. včetně /boot a /swap)?swap ano (tam bych ale dal raid0 namisto raid1 - vykon), boot ne (tam to ani nejde - GRUB o vasem potrhlem raidu nic nevi)
- je třeba nebo alespoň účelné použít LVM?potreba to neni, je to dobre na "datove" partice - pujdou rozsirit.
#!/bin/bash TMPFILE=/tmp/grub-install.txt echo "device (hd0) /dev/hda" > $TMPFILE echo "root (hd0,0)" >> $TMPFILE echo "setup (hd0)" >> $TMPFILE echo >> $TMPFILE echo "device (hd0) /dev/hdb" >> $TMPFILE echo "root (hd0,0)" >> $TMPFILE echo "setup (hd0)" >> $TMPFILE grub < $TMPFILE
server:~/scripts# cat /etc/fstab /dev/md2 / xfs defaults 0 1 /dev/md0 /boot ext3 defaults 0 2 /dev/md3 /data xfs defaults 0 2 /dev/md1 none swap sw 0 0 server:~/scripts# cat /proc/mdstat Personalities : [raid1] md3 : active raid1 sda1[0] sdb1[1] 244195904 blocks [2/2] [UU] md2 : active raid1 hda3[0] hdb3[1] 115756288 blocks [2/2] [UU] md1 : active raid1 hda2[0] hdb2[1] 3903680 blocks [2/2] [UU] md0 : active raid1 hda1[0] hdb1[1] 393472 blocks [2/2] [UU]
Ad 2: pletete si to s klasickým BR na FAT oddílech (nebo disketě). Partition tabulka (ta hlavní) je naopak na konci MBR, za ní jsou už pouze dva byty se signaturou (0x55, 0xAA).
a proto může být problém s bootováním, když je kernel nad cylindrem 1024.
Pravděpodobnost, že někdo bude ještě dnes rozběhávat SW RAID na PC, jehož BIOS neumí ani 24-bitové LBA a je mu třeba sektory adresovat trojicemi stopa-hlava-sektor, bych označil za menší než malou.
- vytvářím oddíly na každém disku před jejich svázáním nebo je vytvořím po svázání disků?pred, dejte jim typ "raid" namisto "linux partition"
Upřesnění: možné je oboje, buď můžete rozdělit disky a sestavovat pole z jejich oddílů, nebo sestavit pole z celých disků a pak ho rozdělit (partitionable array nebo LVM). Každá z variant má své výhody a nevýhody.
/boot/grub/menu.lst
, jestli po vyjmutí disku GRUB hledá jádro na tom disku, který tam zůstal.
/boot/grub/menu.lst
, a mám tam tohle:
title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.18-4-686 root (hd0,0) kernel /boot/vmlinuz-2.6.18-4-686 root=/dev/md0 ro initrd /boot/initrd.img-2.6.18-4-686 savedefault title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.18-4-686 (single-user mode) root (hd0,0) kernel /boot/vmlinuz-2.6.18-4-686 root=/dev/md0 ro single initrd /boot/initrd.img-2.6.18-4-686 savedefaultEvidentně tam chybí zmínka o hd1, při instalaci jsem si i všiml, že GRUB se instaluje jen na hd0. Pokud mi někdo bude chtít poradit, tak prosím nějak polopaticky, je mi jasné, že ten GRUB budu muset nějak dostat i na hd1 a možná ještě editovat nějaké soubory, ale nevím co kde jak a bohužel moje angličtina je taky o ničem.:P
Tiskni
Sdílej: