Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se zapojil do mezinárodní iniciativy vedené americkou agenturou CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency) a dalšími partnery, jejímž cílem je stanovit minimální náležitosti pro tzv. Software Bill of Materials (SBOM). Nový dokument přináší praktická doporučení, jak by měl vypadat přehled komponent softwaru a jak s ním v praxi pracovat. SBOM lze
… více »V aktuálním přehledu vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) bylo oznámeno vydání nové verze 0.4.0. Výrazně se zlepšilo vykreslování stránek jako lichess.org, Zulip nebo Speedtest.
Vládní CERT upozorňuje (𝕏) na kritické zranitelnosti v produktech VMware: CVE-2026-59309, CVE-2026-59310 a CVE-2026-47876. Zranitelnosti v VMware vCenter umožňují vzdálenému útočníkovi se síťovým přístupem obejít autentizaci a získat neoprávněný přístup k vCenter, případně zneužít directory traversal ke spuštění libovolného kódu na vCenter.
Společnost Coinkite upozorňuje na bezpečnostní chybu svých hardwarových kryptopeněženek Coldcard. Jedná se o kritickou chybu v generování náhodných čísel (RNG). Místo hardwarového generátoru náhodných čísel (TRNG) byl omylem používán softwarový fallback (PRNG).
Představena byla nová linuxová distribuce Shadowfetch Linux. Na rozdíl od mnoha nováčků, které nabízejí převážně jiné téma a výběr softwaru, tato distribuce založená na Debianu Testing s desktopovým prostředím KDE Plasma 6.6, klade lokálně běžící umělou inteligenci do centra svého desktopového zážitku.
Max Leiter v roce 2019 zkusil zprovoznit X server na iPadu (iOS). Nyní se k tématu vrátil a s pomocí LLM a balíčkovacích nástrojů Procursus rozběhl desktop s X11 i Waylandem. Jeho balíčky jsou dostupné v repozitáři xiOS.
Společnost Google Cloud dnes oznámila, že její infrastruktura a služby byly oficiálně zařazeny do Katalogu cloud computingu vedeného Digitální a informační agenturou (DIA). Tato certifikace potvrzuje, že infrastruktura a služby Google Cloud splňují přísné bezpečnostní a regulační požadavky České republiky pro provoz cloudových služeb ve veřejném sektoru.
Vůbec poprvé v historii se stát při testování digitálních služeb obrací na širokou veřejnost. Digitální a informační agentura (DIA) a Ministerstvo vnitra zvou občany k zapojení do zátěžového testu eDokladů, které od loňského podzimu prošly optimalizací aplikace a posílením infrastruktury. Test proběhne 13. srpna ve 13:00 a pro jeho úspěch bude potřeba zapojení několika desítek tisíc občanů. Zapojení do testu je zcela dobrovolné a úkol
… více »FireDragon je webový prohlížeč, doposud založený na Floorpu, jednom z forků Firefoxu s větším důrazem na ochranu soukromí a přizpůsobení uživatelského rozhraní. Spravuje ho člen komunity distribuce Garuda Linux. Nové vydání verze 13 opouští Floorp a přechází přímo na Firefox s patchi z LibreWolfu a vlastními úpravami. Dostupný je také na Flathubu.
picogame (GitHub) je malý 2D herní engine pro mikrokontroléry jako RP2040, čip uvnitř kapesní konzole Picopad. Hru napíšeš v Pythonu a vyzkoušíš ji v prohlížeči nebo desktopovém simulátoru. Až bude hotová, zkopíruješ ji na podporovanou desku. Na začátku nepotřebuješ C, sestavení firmwaru ani hardware.
a snadnejsi rozsiritelnost, vyssi vykon.
Nejvetsim problemem je asi ta spotreba, server by bezel vicemene furt, na druhou stranu by vetsi cast dne nebyl v podstate vubec zatizeny. Bohuzel jsem nikde nenasel nejake sikovne udelatko jak odhadnout spotrebu toho celeronu pri minimalni zatezi. As bych ho mohl nejak podtaktovat, ale mam pocit ze to ta deska nepovoluje.
Jinak jestli jsem dobre pochopil popis na via.com tak i ta via se da dat do klasickeho atx case (treba tenhle), je to tak? Pokud jo tak by vznikala treti varianta - zatim pouzit stare dily + novy case a pak casem vymenit desku
Je to tezky rozhodovani
Kolik má ta tvoje sestava spotřebu? Umí ta VIA něco jako cpufreq? Nebo je spotřeba tak malá že se to v podstatě nevyplatí?
Jenže já bych tam chtěl mít nějakou standardní distribuci, nejspíš CentOs a v těch routerech většinou běží akorát nějaká ořezanější.
Zdar, taky jsem váhal, co vzít, taky chci malej servřík, úložiště dat atd. Proběh tu jeden inzerát na Epiu V1000, tak jsem ji vzal. Zatim tam mam Gentoo, kompilace trvá, ale přijde mi to pohodlná volba. Plus je tam 160GB/7200 disk a 2x256MB RAM, jak se zdá, slušně hřeje. Při té kompilaci.
Disk mi zbyl ze stolního kompu, takže zatim jsem do toho dal cca 5300.
Ještě máme u dsl D-linka a po bytě wifi přes Linksyse WRT54GL, další router Zyxel 650 (?) nám zbyl, jelikož neumí ani qos, tak zatim nevim co s nim, i na prodej je drahej. A když ho prodam, draho pak budu něco shánět, asi.
Dostal jsem k tomu, k desce, "něco", asi trafo, ke krabici byl zdroj 90W, tak zatim zdroj mam. Čili na to "od desky" jsem moc nekoukal. Ve skříni je jeden disk, jinak vše integrovaný, občas připojuju flashku, mělo by to vydržet.
Tiskni
Sdílej: