Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravím, když napíšu nějaký program v c++ a použiju operátor <<, překladač mi nahlásí chyby jako
stray ‘\302’ in program
které se liší jen číslem. Jediné, co se mi podařilo zjistit je, že znaky zmizí, když odmažu mezery kolem operátoru. Soubor jsem zkoušel zobrazit ve windows a ty ukázaly znaky jako  apod. Zdroják jsem psal ve vim a gedit (kódování v gedit mám UTF-8, ve vimu nevím), ale výsledek je pořád stejný. Půjde s tím něco udělat?
Řešení dotazu:
Používáte levý alt + ASCII kódTohle někde v Linuxu funguje? Já měl za to, že je to obvykle jen na Windows.
cat -e
a opravdu - na postižených místech se objevily nějaké kódy, ze kterých moc moudrý nejsem...
cout << "Hello world!!" <<M-BM- endl;$
<<
' (např. jeden řádek s textem 'X << X
'), uložit a podívat se, co vám o tom souboru řekne 'od -t x1
'. Mám podezření, jestli nemáte zapnutou nějakou funkci, která vám '<<
' automaticky nahrazuje "ruskými" (francouzskými?) uvozovkami.
Protáhl jsem tím celý zdroják (v tom malém souboru mi to nedělalo - už fakt nevím...) a výslededek vypadá takto:
20 3c 3c c2 a0 65
(je to ten chybný úsek, bordelaří tam c2 a a0 a mezera mezi 3c a 65 chybí)
gcc
respektuje příslušné proměnné prostředí nebo jestli prostě automaticky předpokládá C
, to je v tomto případě celkem jedno, tak či onak načte jen první polovinu toho dvoubytového znaku (to je to C2 šestnáctkově resp. 302 osmičkově).
Tiskni
Sdílej: