Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravim, taky resim uz delsi dobu stejny problem s programatorem uP Atmel. Po delsim jednani s tvurcem PAtmelu jsem od nej ziskal zdrojove kody k PAtmel2 i k PAtmelX...
Mym planem bylo napsat patmel znovu pomoci QT4 knihoven cimz by vznikla verze bezici na widlich i na linuxu (mac nemam jak odladit).
Po zbeznem nahlednuti do zdrojaku (psano ve visual basicu) moc prehled o praci programu, coz praci zpomali.
Jake funkce u programatoru vyuzivate? Jake procesory? Umoznit editaci hex souboru primo v PAtlemu nebo piplat se s podradnymi dialogy na vyplnovani pameti nemam v umyslu...
Nasel by se nejaky tester s vice typy programatoru (verze 2, 3, 4) ochotny trpelive programovat ruzne typy svabu a odchytavat spatne casovani? Ja mam k dispozici jen verzi 2 a par nejpouzivanejsich typu uP.
stty -a -F /dev/ttyS0
vypíše veškerá nastavení toho portu) Možná by stálo zato se podívat, jestli zapnuté něco, co vadí (defaultně třeba bývá zapnuté echo, takže co se do toho portu vyšle, to se z něj zase vrátí)
Tiskni
Sdílej: