Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
A nešlo by tu udev událost zahákovat na objevení toho WiFi? Napsal jsem kdysi takový prográmek co názorně zobrazoval jaké lze v udev zahákovat zařízení. ( BTW: Ukázka toho, co lze v Tcl/Tk udělat na 80 řádcích.)
RUN
. Nešlo by využít HAL a např. ivman
?
RUN=script1script1:
script2 &script2:
sleep 20 pracuj s iPAQemJe to opravdu ohavne, stydim se za to, ale zas to trvalo 2 minuty napsat
i když dám iwconfig, tak tam je wlan0 pořádJak to tedy je?
echo `iwlist wlan0 scan` >> /home/smajchl/udev.txt echo `lspci` >> /home/smajchl/udev.txtNE, pokud ten skript spustim z konzole tak to funguje. Nemusí se to spouštět třeba přes su nebo sudo?
Proboha, jak vás napadlo
echo `lspci` >> /home/smajchl/udev.txt
Proč prostě nenapíšete
lspci >> /home/smajchl/udev.txt
což je jednodušší a netrpí problémy s expanzí mezer?
PATH
. Zkuste tam napsat celou cestu k tomu příkazu.
[smajchl@smajlik ~]$ lspci | grep Broadcom 02:04.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4318 [AirForce One 54g] 802.11g Wireless LAN Controller (rev 02) 02:0e.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation BCM4401-B0 100Base-TX (rev 02) Vypnu tlačítko [smajchl@smajlik ~]$ lspci | grep Broadcom 02:04.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4318 [AirForce One 54g] 802.11g Wireless LAN Controller (rev 02) 02:0e.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation BCM4401-B0 100Base-TX (rev 02)U bluetooth se děje to, že se jakoby odpojuje z USB, acpi event to negeneruje a keycode už vůbec ne.
V udev(7) se u akce RUN píše, že spouštěný skript by měl rychle skončit, aby neblokoval další udev události. Pro dlouhodobé skripty se doporučuje odpojení se od rodiče, aby rodič pouštený udevem mohl vrátit řízení udevu.Zkoušel jste navěsit na RUN akci wrapper, který spustí na pozadí skutčný skript?
#!/bin/bash skutecny_skript </dev/null &>/dev/null &
Tiskni
Sdílej: