Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
lspci: 03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 01) Testovano na Debian Lenny, tragicky vykon, zaseky pri UPSTREAMU v UDP (samba) s pouzitim automaticky natazeneho open source ovladace r8169.ko Nainstalovat ovladac od Realteku: http://www.realtek.com.tw/downloads/ apt-get install linux-source ln -s /usr/src/linux-source-`uname-r` /lib/modules/`uname-r`/build a dale kompilace podle instrukci v readme ovladace Stary ovladac se nedari blacklistovat, takze vnutit novy: mv /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/net/r8169.ko /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/net/r8169.ko.old depmod -a mv /boot/initrd.img-`uname -r` /boot/initrd.img-`uname -r`.backup update-initramfs -u -k `uname -r` reboot
Tak pro zajimavost: provést test s kříženým kabelem bez switche.
Skusim este zohnat sietovu kartu s inym chipom ako Realtekto doporučuji
Budú niekoho z diskutujúcich ešte zaujímať moje ďalšie ladenie a testy?Na konci by si to mohol "supnut" cele do blogu
FTP windows - windows: přibl. 12Mb/s i méně Samba: windows - windows : přibl. 15Mb/s BTest TCP: windows - windows: 20Mb/s BTest USP: windows - windows: 28Mb/s iperf: linux -> windows: 36Mb/s samba: linux -> windows: 43Mb/s Btest TCP nebo UDP(už si to nepamatuju): linux -> windows: 83Mb/s nc < /dev/zero - nc -l > /dev/null: linux - linux:93-94Mb/s iperf: linux -> linux:92-95Mb/s pktgen: linux -> linux:98-99Mb/s
Na obou stranách Realtek FastEthernet karty. Původně jsem si myslel, že je to neduh Windowsů, ale po přečtení pár fór jsem usoudil, že to bude nejspíše ovladačem pro kartu(někdo nadával na driver že spotřebovává příliš mnoho prostředků, což mohu jen potvrdit. U více jak 15Mbps jsem procesor pod 100% neviděl). Jinak Samba není nijak extra rychlá ani při kombinaci linux - linux, protože zatím se mi nepodařilo přesáhnout hranici 50Mb/s(i když to už může být i docela diskem).
Tiskni
Sdílej: