Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Na ThinkPadu X61s s Gentoo mám problém s přehráváním videí, které se jakoby "trhají", nicméně se nejedná o klasické "trhání" způsobené nedostatkem výkonu. Procesor se nudí a barevná hloubka, zapnutý/vypnutý kompozitor a podobné věci nemají absolutně žádný vliv.
Docela blbě se to popisuje, takže jsem notebook, na kterém hraje video, nahrál digitálním foťákem. Cca v polovině obrazu přehrávaného videa na notebooku se vykytuje rám nějakého LCD monitoru, na kterém je názorně vidět ono "trhání". Ukázka má cca 2 s a 2,6 MB. Nechtěl jsem to mrvit ještě převodem do nějakého jiného kodeku.
Mám zde: x11-base/xorg-server-1.4.2 x11-drivers/xf86-video-i810-2.4.0-r1 sys-kernel/vanilla-sources-2.6.26.2 media-libs/mesa-7.0.3
Na výsledek nemá vliv, zda-li použiji něco na mplayeru či xine a taktéž je stejný výsledek při použití x11, xv, či gl, maximálně se mění zatížení procesoru.
Akcelerace je funkční a FPS glxgears odpovídá číslům vyskytujících se u výkonově podobných notebooku, tedy cca 1500 fps při 16b a 1200 fps u 24b v 1024x768.
Zkoušel jsem akceleraci XAA i EXA, v driconf použít snad všechna nastavení a dle vygoogleného návodu se podívat i na /proc/mtrr.
Patrně mi někde uniká nějaká blbost, poněvadž když nabootuji live Ubuntu 8.04 z flashdisku, tak video funguje normálně. Nastavení /proc/mtrr je totožné jak ve funkčním Ubuntu tak v nainstalovaném Gentoo. Pro zajímavost do příloh přikládám i Xorg.0.log získaný v Ubuntu.
Tiskni
Sdílej: