Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Ovela zaujimavejsie sa mi zda pouzit VMware v tychto pripadoch:
a jeste pozn. ke kradenym windows. vim samozrejme, ze z pohledu microsoftu se v pripade popisovaneho zapujceni jiz jedna o trestny cin, ale predstavoval jste si, ze kvuli vyzkouseni 30-denni verze jineho software pujdu do obchodu a ty win si koupim? kdyz me nekdo obvini z kradeze windows, musim se zacit chechtat - nejen ze vmware mi za par tydnu vyprsi a windows v nem nainstalovane budou k nicemu, ale navic je to asi jako kdyby mi nekdo tvrdil, ze chci ukrast sousedovi jeho novou felicii, prestoze mam v garazi tri jaguary.
ad ukradene windows. tady asi nema cenu se dohadovat...
v minulem prispevku jsem rekl, ze podle litery licence win jsem se provinil a jsem si toho vedom. kdybych to ale s neopravnenym uzivanim myslel vazne, asi bych to verejne nerozhlasoval.
kazde prirovnani v necem pokulhava. moje v tom, ze trestny cin uz jsem spachal - chtel jsem tim prirovnanim vsak naznacit absurditu myslenky, ze bych si chtel ty windows k nelegalnimu vyuziti ponechat - nemam k tomu totiz vubec duvod, protoze jsem spokojenym uzivatelem linuxu.
vase prirovnani s warez je take dost mimo, protoze v takovem pripade se jedna o nekoho, kdo ma tak ci onak o dany soft zajem - to vsak neni zdaleka muj pripad, protoze ja win pouzil pouze k otestovani JINEHO software.
muzete me tedy smele obvinovat z necestnosti, ale zapojite-li take zdravy selsky rozum, vyjde vam, ze to nemuze byt strasne...
Tiskni
Sdílej: