Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
I saw many sites that removes the copyright line in the footer of each page. YOU'RE NOT ALLOWED TO REMOVE NOR CHANGE/EDIT THAT NOTE.
S timto nahledem na vec to tedy autor IMHO muze tezko sirit pod GPL.
Nemyslim si, ze zdrojaky abicka by byly vhodnym produktem pro Open Source licenci. Je to aplikace postavena na miru tomuto portalu. Jako takova je obecne nepouzitelna pro to, abyste ji nekde upravili a nasadili jinde. Leda byste si zaregistrovali bcdlinuxu.cz a snazili se udelat 99% fork
Davalo by ale smysl uvolnit pod OSS licenci nejaky obecne pouzitelny framework (kdybych jej dokazal vyextrahovat), ktery by se dal snadno uzpusobit a nasadit do provozu na cokoliv jineho. Jenze nic takoveho neni a obavam se, ze ani nebude. Dalo by to prilis moc prace a nejsem si jist, zda by byla uzitecna.
Ten framework by ale mohl zabit dalsi vyvoj abclinuxu. Duvodem je, ze bych musel hledet na zpetnou kompatibilitu a brat ohled na ostatni. Jen letos jsem do nej udelal par dost zasadnich zmen. Kdybych musel hledet na jeho ostatni uzivatele, tak bych je nedelal.
Zaver: kdybych mel nejaky framework, davalo by smysl jej uvolnit. Ja jej ale nemam. Uvolnovat soucasny zdrojak nema smysl zadny, protoze je nevhodny k nasazeni jinde. Je to aplikace na miru.
Cili jeste jednou - autor proste nemuze tento soft sirit pod GPL a soucasne chtit od uzivatelu, aby dodrzovali tu zminenou podminku na zobrazeni copyrightu, protoze to je naprosto nesmyslny a neproduktivni pozadavek, jak jiz ponekolikate pise taky kolega.
Takze autor PHP-Nuke je patrne taky schizofrenik, jinak ti jeho pocinani ohledne licencovani neumim vysvetlit. Prece kdyz neco zacnu sirit pod nejakou licenci, tak to delam dobrovolne a pokud mi nevyhovuje, tak ji neznasilnuju, ale zvolim si licenci jinou!!!
Trošku přiliju olej do ohně.
Např. úvodní řádky licence Linuxu (jádro, ne celý systém) obsahují poznámky od Linuse Torvaldse, potom následuje GNU GPL. Podle mě tedy licence Linuxu = poznámky od Linuse Torvaldse + GNU GPL.
Autor výše zmiňovaného redakčního systému neudělal nic jiného, než že ke GNU GPL navíc doslova přilepil svůj požadavek (požadavky). Součástí licence je tedy asi i tento autorův požadavek.
Program (zdrojové kódy) smím používat v souladu s GNU GPL. Tzn. že (aspoň si to myslím) můžu díky odvozenému dílu odstranit tento autorův požadavek, protože autor na jedné straně vznáší požadavek a na druhé říká, že jeho dílo můžeme šířit podle podmínek GNU GPL!
Tiskni
Sdílej: