Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
I saw many sites that removes the copyright line in the footer of each page. YOU'RE NOT ALLOWED TO REMOVE NOR CHANGE/EDIT THAT NOTE.
S timto nahledem na vec to tedy autor IMHO muze tezko sirit pod GPL.
Nemyslim si, ze zdrojaky abicka by byly vhodnym produktem pro Open Source licenci. Je to aplikace postavena na miru tomuto portalu. Jako takova je obecne nepouzitelna pro to, abyste ji nekde upravili a nasadili jinde. Leda byste si zaregistrovali bcdlinuxu.cz a snazili se udelat 99% fork
Davalo by ale smysl uvolnit pod OSS licenci nejaky obecne pouzitelny framework (kdybych jej dokazal vyextrahovat), ktery by se dal snadno uzpusobit a nasadit do provozu na cokoliv jineho. Jenze nic takoveho neni a obavam se, ze ani nebude. Dalo by to prilis moc prace a nejsem si jist, zda by byla uzitecna.
Ten framework by ale mohl zabit dalsi vyvoj abclinuxu. Duvodem je, ze bych musel hledet na zpetnou kompatibilitu a brat ohled na ostatni. Jen letos jsem do nej udelal par dost zasadnich zmen. Kdybych musel hledet na jeho ostatni uzivatele, tak bych je nedelal.
Zaver: kdybych mel nejaky framework, davalo by smysl jej uvolnit. Ja jej ale nemam. Uvolnovat soucasny zdrojak nema smysl zadny, protoze je nevhodny k nasazeni jinde. Je to aplikace na miru.
Cili jeste jednou - autor proste nemuze tento soft sirit pod GPL a soucasne chtit od uzivatelu, aby dodrzovali tu zminenou podminku na zobrazeni copyrightu, protoze to je naprosto nesmyslny a neproduktivni pozadavek, jak jiz ponekolikate pise taky kolega.
Takze autor PHP-Nuke je patrne taky schizofrenik, jinak ti jeho pocinani ohledne licencovani neumim vysvetlit. Prece kdyz neco zacnu sirit pod nejakou licenci, tak to delam dobrovolne a pokud mi nevyhovuje, tak ji neznasilnuju, ale zvolim si licenci jinou!!!
Trošku přiliju olej do ohně.
Např. úvodní řádky licence Linuxu (jádro, ne celý systém) obsahují poznámky od Linuse Torvaldse, potom následuje GNU GPL. Podle mě tedy licence Linuxu = poznámky od Linuse Torvaldse + GNU GPL.
Autor výše zmiňovaného redakčního systému neudělal nic jiného, než že ke GNU GPL navíc doslova přilepil svůj požadavek (požadavky). Součástí licence je tedy asi i tento autorův požadavek.
Program (zdrojové kódy) smím používat v souladu s GNU GPL. Tzn. že (aspoň si to myslím) můžu díky odvozenému dílu odstranit tento autorův požadavek, protože autor na jedné straně vznáší požadavek a na druhé říká, že jeho dílo můžeme šířit podle podmínek GNU GPL!
Tiskni
Sdílej: