Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
rdev
na konci clanku, neni to ekvivalentem k parametru root=...
?
Netreba sa hanbit a ked je na pocitaci Windows, tiez sa tam da kadeco zistit o typoch zvukovych/grafickych/sietovych kariet atd atd.
petr@petrs:~$ cat /etc/lilo.conf # Start LILO global section boot = /dev/hdi #compact # faster, but won't work on all systems. delay = 50 # End LILO global section # Linux bootable partition config begins # image = /boot/vmlinuz root = /dev/hdi3 label = 2.6.7-rc1 append = "video=aty128fb:1024x768-24@75" read-only # image = /boot/vmlinuz-2.6.6-rc1 root = /dev/hdi3 label = 2.6.6-rc1 append = "video=aty128fb:1024x768-24@75" read-only read-only for checking # other = /dev/hdk2 image=/mnt2/boot/vmlinuz-2.4.21-9.EL label=linux-rhel initrd=/mnt2/boot/initrd-2.4.21-9.EL.img read-only append="hdb=ide-scsi root=LABEL=/" # Linux bootable partition config ends #DOS bootable partition config begins other = /dev/hdi1 label = win table = /dev/hdi # DOS bootable partition config ends other = /dev/hdk1 label = win_server table = /dev/hdkPetr
Po druhe: jadro 2.6 okrem inych vylepseni preslo reviziou make-systemu a malo by lepsie fungovat prebuildovanie len zmenenej/pridanej casti jadra. Treba si uvedomit, ze mnozstvo nastaveni je velke a spravne zachytit vsetky zavislosti nemusi byt jednoduche. Takze ak sa ponahlate, skuste vynechat 'clean' a asi to zafunguje.
Napr. /usr/src/linux-2.4.24/Documentation/modules.txt - riadok 27.
Ale je zbytocne sa o tom hadat. Clanok bol mysleny ako startovaci bod pre zaciatocnikov a tym 'clean' neuskodi. Stavali sa chyby, ze nejake zavislosti neboli spravne zachytene makefile-och a bez 'clean' sa neprekompilovali veci, ktore sa mali. Ak si verite a viete identifikovat/vyriesit tento problem ak nastane, tak kludne clean vynechajte.
cd /usr/src/linux make O=/home/uzivatel/... menuconfig make O=/home/uzivatel/... bzImage modules su make O=/home/uzivatel/... modules_install installVyhoda je ze kompilovat muze normalni uzivatel a pritom zdrojaky jsou v /usr/src/linux.
P.S. odpovedas do diskusie starej dobrych par mesiacov. A malokto si to vsimne. Lepsie je polozit otazku do diskusii a dat tam linku na clanok nech vieme o com je rec.
Tiskni
Sdílej: